Radovan Krejčíř během jednání u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013) | foto: Reuters

Krejčíře odsoudili za pokus o vraždu a únos. Lež a nenávist vítězí, řekl

  • 304
Soud v JAR uznal Čecha Radovana Krejčíře vinným v případu pokusu o vraždu, únosu a držení drog. Rozsudek za únos a mučení bratra drogového dealera je vůbec prvním nad Krejčířem v Jihoafrické republice. Výši trestu soudce může oznámit až za několik týdnů.

Soud ve verdiktu uvedl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o držení drog. Jeho blízký spolupracovník Desai Luphondo byl uznán vinným z držení drog, píše server Eyewitness News. Podle serveru The Citizen News soud v JAR výši trestů oznámí 11. září.

Krejčíř podle obžaloby spolu s několika dalšími lidmi unesl, mučil a pokusil se zabít Bhekiho Lukheleho. Ten Krejčíře u soudu označil za muže, který ho kopal a poléval vroucí vodou. Podle prokuratury tak chtěl Krejčíř zjistit, kde se nachází Lukheleho bratr, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, které údajně pro českého podnikatele převážel.

Soudce Colin Lamont prohlásil, že přijal výpověď Lukheleho a věří tomu, že byl unesen, čtyři dny zadržován a mučen. Dodal také, že Lukheleho identifikaci Krejčíře potvrdili další svědci. Krejčíř v reakci na verdikt pro ČT uvedl, že „lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou“. 

„Není jasné, na jak dlouho by (Krejčíř) mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum,“ uvedl Eyewitness News na Twitteru k rozhodnutí soudu. Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě. V ní je od listopadu 2013. Podle některých serverů Krejčířovi hrozí trest až 15 let.

Samotnému verdiktu předcházelo zhodnocení celého procesu. Soudce v asi dvouhodinovém projevu označil výpovědi obviněných za nepravdivé a rovněž kritizoval nedostatky v práci policie, odmítl však nařčení obhajoby, že vyšetřovatelé důkazy falšovali.

Vynášení rozsudku se konalo za přísných bezpečnostních opatření, přímo v soudní síni byla více než desítka policistů. Novináři si také povšimli Krejčířova vzhledu, Čech podle nich za dva roky ve vazbě značně pohubl, prošedivěl a také je na něm znát celková sešlost.

Krejčíř, který v roce 2005 uprchl z Česka před vyšetřováním, žije v JAR od roku 2007, považuje postup místní policie za zmanipulovaný.

Vraždy obchodníků

Podle policie má Krejčíř na svědomí celou řadu dalších zločinů. Vyšetřování se týká případů, ve kterých je Krejčířovo jméno spojováno s možnou účasti až na dvaceti vraždách a praní špinavých peněz. České televizi a Českému rozhlasu to řekl Solomon Magkale z vedení jihoafrické policie. 

„Tohle je teprve začátek. Procházíme maratonem soudních jednání, velmi obtížných a náročných případů. Pro detektivy to byla extrémně těžká práce, ale nashromáždili řadu důkazů,“ řekl Magkale podle rozhlasu. Dodal, že celé vyšetřování může trvat deset až 15 let.

Jihoafrická média spojují Radovana Krejčíře například s případem Kevina Trytsmana, který pro Krejčíře pracoval jako vyšetřovatel. V prosinci 2009 byl zastřelen ve své kanceláři. Předtím se měl pohádat o šek na čtyři milióny randů zakotvených ve smlouvě s právníkem Georgem Michaelidesem. Ten byl z vraždy obviněn.

Druhým je Uwe Gemballa - německý obchodník, který majiteli striptýzových klubů Lollymu Jacksonovi dodával luxusní auta. Pral také špinavé peníze. Po příletu do JAR 8. února 2010 byl unesen. Jeho tělo se našlo v říjnu 2010. Server Mail & Guardian napsal, že Krejčíř naznačil svému lékaři, že za vraždou stojí on. Z únosu a vraždy ale byla obviněna trojice Jihoafričanů (více o vraždě Gembally zde).

Lolly Jackson je třetím mužem, s jehož smrtí je Krejčíř spojován. Čtvrtým je pak Chris Kouremetis - obchodník s realitami, kterého v podsvětí přezdívali Pan Veliký, byl zastřelen v říjnu 2010 v restauraci po svatební oslavě. Také on byl ve spojení s Krejčířem.

Pátým mrtvým je Cyril Beeka - podle jihoafrických médií muž, který hrál klíčovou roli v Krejčířově životě v JAR. Podle nich patřil k šéfům jihoafrického podsvětí a Krejčířovi pomáhal jako bezpečnostní konzultant. Spojovala je láska k rychlým autům a motorkám i obchody. Postupem času ale jejich přátelství skončilo. Skupinka motorkářů ho zastřelila v březnu 2011 v jeho BMW. Beeka byl jedním ze čtyř mužů z Krejčířova seznamu lidí na odstřel.

Pojistné podvody a daňový únik

Předposlední obětí spojovanou s Krejčířem je Ian Jordaan - Jacksonův právník spravující jeho pozůstalost. O život přišel v polovině září 2011. Večer odjel na setkání s klientem a už se nevrátil. Policie našla později v autě ohořelé tělo, kterému chyběly, kvůli ztížení identifikace, zuby. Nakonec se z kosterních pozůstatků podařilo určit, že se jedná o Jordaana. Radovan Krejčíř potvrdil, že se s ním spolupracoval (o smrti Jordaana zde).

O týden později na konci září 2011 zemřel Mark Andrews. Policie sdělila, že Andrews měl svázané ruce za zády a byl střelen zezadu do hlavy. Společně s Krejčířem si údajně nárokoval část Jacksonovy pozůstalosti (více zde).

Radovan Krejčíř byl také obžalován z pojistného podvodu. Policisté tvrdí, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny o své závěrečné fázi rakoviny, aby pak neoprávněně inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů, tedy asi 11,5 milionu korun (více zde).

V Česku byl Krejčíř odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Českou žádost o Krejčířovo případné vydání blokuje skutečnost, že jihoafrické úřady zatím nerozhodly o Krejčířově žádosti o azyl.

Krejčíř před jihoafrickým soudem, záběry z prosince 2013:

26. listopadu 2013

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue