Německé Heidenau hlásí další výtržnosti. Shořela i ubytovna migrantů

  • 524
V saském městě Heidenau nedaleko českých hranic se třetí noc po sobě odehrály výtržnosti. Členové krajní levice napadli u uprchlického centra skupinu lidí, kteří zřejmě patřili ke stoupencům krajní pravice, informovala agentura DPA. Svědci hovoří o několika zraněných. Na jihu Německa mezitím vyhořela další ubytovna pro žadatele o azyl.

Před uprchlickým střediskem v Heidenau nejdříve během neděle pokojně demonstrovalo zhruba 250 antifašistů a provolávalo pozdravy na přivítanou uprchlíků. K potyčkám došlo až při odchodu na nádraží. Policisté, kteří demonstranty vyprovázeli, proti výtržníkům použili slzný plyn.

Podle policie se i přes dosavadní střety situace v polabském městě nedaleko Drážďan oproti předchozím dnům zklidnila, ačkoli nadále zůstává napjatá.

Nepokoje se ve městě odehrály i v předchozích dnech. Páteční demonstrace proti přijímání běženců přerostla v násilnosti, při kterých bylo zraněno více než 30 policistů. V noci na neděli pak zhruba 200 radikálů házelo petardy a lahve na policisty (více zde).

K nepokojům se prostřednictvím svého mluvčího vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. „Kancléřka a celá vláda naprosto odmítá násilí a agresivní atmosféru proti cizincům,“ uvedl mluvčí Steffen Seibert.

Dodal, že je nechutné, jak pravicoví extrémisté a neonacisté šíří „idiotské výzvy k nenávisti“ v okolí ubytovny.

Heidenau v pondělí navštívil německý vicekancléř Sigmar Gabriel. „Existuje jen jediná odpověď: policie, prokurátor a pro ty, které zde dopadneme, vězení,“ řekl k násilnostem vicekancléř, který se ve městě setkal se starostou Jürgen Opitzem.

Podle listu Der Tagesspiegel je Gabriel prvním členem spolkové vlády, který město navštívil, aby situaci vyhodnotil. Opitz prohlásil, že by zde velmi rád přivítal i Merkelovou. Tu média i opozice kritizovala za to, že s jasným prohlášením k vývoji v Heidenau až do pondělí váhala. 

„Je odporné, jak se pravicoví extremisté a neonacisté snaží kvůli zařízení pro ubytování běženců šířit své hloupé a násilné poselství,“ řekl Seibert s tím, že kancléřka považuje za zahanbující to, jak někteří lidé, dokonce i rodiny s dětmi, počínání příznivců krajní pravice podporují.

Žhářské útoky

Německo je jednou z hlavních cílových zemí uprchlíků proudících do Evropy. Země žádá kvůli uprchlické krizi sjednocení azylové politiky Evropské unie a spravedlivé přerozdělení běženců mezi unijní státy. Podle vládní prognózy dorazí letos do Německa až 800 000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014 (více zde).

Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku. Například v pondělí v noci vyhořelo připravované ubytovací středisko ve Weissachu na jihu země. Plameny se sice hasičům podařilo za hodinu dostat pod kontrolu, budova je však zcela neobyvatelná a musí být opravena. Příčina požáru zatím není známa, policie však nevylučuje útok žháře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video