Jen bod, žádný gól. Přesto van Gaal chválil: Jeden z nejlepších výkonů

• 1
Manchester United v nové sezoně poprvé zaváhal, paradoxně zatím nejlepší ligový výkon sezony stačil v domácím prostředí proti Newcastlu, v jehož bráně zářil loňský Van Gaalův žolík z mistrovství světa Krul, jen na bod. „Můžeme být spokojeni s předvedenou hrou, ale výsledek je pro nás smolný,“ reagoval manažer United.

Reprezentantům Nizozemska se na stadionu Old Trafford v posledních dnech opravdu daří, zatímco v úterý byl po dvou gólech do sítě Brugg oslavován mladíček Memphis Depay, při sobotním vstupu Manchesteru do 3. kola Premier League se blýskl soupeř Tim Krul, Van Gaalův penaltový žolík z mistrovství světa v Brazílii.

Právě on byl loni součástí bizarní brankářské rošády tehdejšího kouče nizozemské reprezentace. Brankář Krul ve čtvrtfinále proti Kostarice vystřídal v prodloužení kolegu Cillessena a v penaltách pak pomohl své zemi k postupu mezi nejlepší čtyřku.

Od té doby se Van Gaal a Krul potkali dvakrát a pokaždé se radoval zkušený manažer. Nejdříve jeho svěřenci doma porazili Newcastle loni na podzim 3:1 a v březnu uloupili tři body i v St. James‘ Parku.

Výrazně jim k tomu tehdy pomohl právě brankář Krul, který pouhou minutu před koncem špatně přihrál a připravil soupeři Youngovi jednoduchý vítězný gól.

V zápase 3. kola nového ročníku anglické ligy ale svojí chybu napravil. „Zahodili jsme příliš mnoho šancí,“ mrzelo Van Gaala. Jeho krajan v brance soupeře jich hcytil hned několik, v celém zápase si připsal osm zákroků.

Přitom od začátku se zápas pro Manchester vyvíjel velmi slibně. Kapitán Rooney utekl v 8. minutě obráncům Newcastlu a poprvé od 4. dubna rozvlnil v lize síť. Radost ale museli domácí fanoušci vzápětí krotit, rozhodčí Pawson totiž gól domácího kapitána neuznal kvůli hraničnímu ofsajdu.

Zaplněné tribuny stadionu Old Trafford ale nepropadaly beznaději, v úvodních minutách utkání totiž jejich oblíbenci zcela dominovali. Na branku Newcastlu vyslali do poločasu šest přímých střel, což se jim nepodařilo ani v součtu prvních dvou kol.

„Začátek patřil Manchesteru, pak jsme se ale dostali do hry a mohli jsme vstřelit gól,“ říkal manažer Newcastlu Steve McClaren přesto, že jeho týmu v kolonce střel na bránu svítila i po devadesáti minutách nula.

Tipujte výsledky

Zapojte se do tipovačky, odhadujte výsledky nového ročníku Premier League a hrajte o ceny. Na vítěze čeká iPhone 5S a roční předplatné O2 TV Air. Více zde.

Hosté litovali především neproměněné šance Mitroviče, jemuž první gólovou radost po přesunu na ostrovy zarazilo v první půli břevno. Konstrukce stejné branky ale před koncem Newcastlu naopak pomohla, když zastavila hlavičku domácího stopera Smallinga.

„Naše týmová hra byla výborná, byl to jeden z nejlepších výkonů během mého působení v Manchesteru. Ve finální fázi jsme však měli smůlu, dělali jsme špatná rozhodnutí,“ pokračoval Van Gaal.

Přes sympatický herní projev vyvstávají na Old Trafford otázky především ohledně útoku. Rooneyho trápení na hrotu pokračuje, Mexičan Chicharito se do hry dostává pouze na závěrečné minuty a jiného ostříleného útočníka teď Van Gaal v kádru nemá. Tlak na posílení ofenzivní řady tak sílí zápas od zápasu.

Spokojený tak může být nizozemský trenér alespoň s defenzivou. Třemi čistými konty vstoupil Manchester do ligy teprve podruhé v historii, i díky tomu má zatím po třech kolech o pět bodů víc, než loni.