Vrána jede bojovat o šanci v NHL: Za rok od draftu jsem se zlepšil

  • 5
Loni byl českou jedničkou na draftu NHL, ale neměl takové štěstí jako jeho velký kamarád David Pastrňák v Bostonu. Hokejového útočníka Jakuba Vránu si vybral Washington, kde nebylo moc prostoru. Situace se ani po roce příliš nezměnila. "Přesto se tam hodně těším a budu bojovat," hlásí talentovaný střelec.

Vrána bude muset mít velké štěstí, aby se na záříjovém přípravném kempu prosadil do NHL. Popravdě by musel hodně zazářit. „Na druhou stranu jsem měl z klubu pozitivní reakce poté, co jsem na konci minulé sezony odehrál pár zápasů na farmě v Hershey,“ říká Vrána.

Co vám říkali?
Že se mi povedl start na farmě a že špatné to nebylo ani v play-off. Teď přes léto už nás nechávají být, abych si sám trénoval, všechno ostatní se dozvím na nováčkovském kempu, kam se přesouvám v pondělí. Už se tam těším.

Jak jste se od loňska zlepšil? Jak to cítíte?
Určitě jsem se posunul, protože jsem dostal mnohem víc šancí v Linköpingu, kde jsem hrál švédskou Elitserien, a pak jsem odehrál i pár zápasů na té farmě. Měl jsem vedle sebe lepší spoluhráče a nasbíral další zkušenosti, i z Ameriky, což mi pomohlo, takže jsem zase o něco lepší.

Jakou jste měl pozici v Linkopingu a jak se vám tam dařilo?
Bylo to dobré, hrál jsem v prvních dvou lajnách a chodil na přesilovky, takže jsem dostával hodně příležitostí na ledě. To mi také dost pomohlo.

A v Hershey?
Tam jsem přišel do rozjetého vlaku, kluci odehráli celou sezonu, takže mi bylo takový blbý chodit na přesilovku. Ale dostal také šanci a myslím, že jsem ji docela využil.

Říká se o vás, že jste střelec: jste spokojený s tím, kolik jste dal gólů?
Snažil jsem se, ale určitě mi tam nepadalo úplně všechno. Čekal jsem od sebe trošku víc, v Linköpingu jsem dal 12 gólů. Ale naštěstí jsem měl i nějaké nahrávky, takže jsem si tím vynahradil.

Co říkáte na Davida Pastrňáka, vašeho kamaráda, který se nečekaně prosadil do NHL?
Po draftu jsme měli každý jinou cestu, protože týmy ve Washingtonu a Bostonu jsou dost rozdílné. Oba jsme šli do kempu a já po něm rozhodl odejít do Švédska. Pasta to měl trošku komplikovanější, protože se do toho ještě zranil, a pak ho chtěli vyzkoušet na farmě. Tam se mu dařilo, měl tam výborné výsledky, takže dostal šanci v NHL a perfektně na to navázal.

Zase jste spolu přes léto trénovali?
Jo, společně trénujeme u Aleše Pařeza. Občas chodíme na led a trávíme spolu v létě čas.

David vyprávěl, jak ho v Bostonu pořád tlačili, aby zesílil. Jak jste na tom v tomto ohledu vy?
Taky jsem nabral svalovou hmotu, protože když hrajete s chlapama, nic jiného vám nezbývá. Jsou silní a vy se jim v takhle mladém věku musíte vyrovnat. Kolik jsem přibral? To na počty nevím, ale cítím se silnější a větší.

V přípravě máte pár novinek, začal jste třeba jezdit na skatemillu a prý jste z toho nadšený. Je to pravda?
Je to taková zkouška a musím říct, že je to docela dobrý. Člověka z toho bolí nohy, takže je vidět, že to má význam. Je to trošku něco nového, ve Švédsku tohle neměli. Letos jsem skatemill zkoušel úplně poprvé a bylo to dobrý. Když to člověk dělá delší dobu, tak to musí být na ledě poznat. Bylo super, že ten tréninkový areál je v Letňanech kousek od zimáku, kam jsem chodil na led.

Máte jasno, kde budete hrát, kdyby vám to ve Washingtonu nevyšlo?
To je dobrá otázka: už jsem se rozhodl, že zůstanu spíš na farmě a poperu o šanci v NHL.

Myslíte, že je to lepší, protože tam budete víc na očích?
Jelikož jsem si na farmě zahrál už po sezoně v Evropě, tak vím, že mi to dost pomohlo. Byl jsem tam dost spokojený.

Farmy jsou dost náročné, spousta Čechů, kteří jimi prošla, říká, že tam všichni jedou na sebe a že není to lehká liga. Jak jste to vnímal vy?
Je to trošku tvrdší liga, ale nebylo to úplně drsný, jak se povídá. Ale je pravda, že se tam hráči snaží dostat prosadit individuálně, aby se ukázali a dostali nahoru.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.