Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi na modlitbě před ministerstvem vnitra | foto: Dan Materna, MAFRA

Ostraha u mešity stát nebude, radši riskneme další útok, tvrdí šéf muslimů

  • 99
Muneeb Hassan Alrawi je jako předseda Ústředí muslimských obcí hlavním představitelem muslimů v Česku. Úterní útok, při kterém brněnský svatostánek přišel o okna, jej nepřekvapil, čekal jej. O ochrance pro mešitu ale neuvažuje, nechce vzbuzovat pocit, že jsou muslimové v Česku v ohrožení.

Alrawi prosazuje umírněné soužití a integraci muslimů v Česku a například velmi tvrdě odsoudil útok na redakci časopisu Charlie Hebdo a jakoukoliv formu násilí ve jménu víry. Přesto komunita čelí útokům a urážkám.

Úterní zpráva o rozbitých oknech vaší mešity vás zastihla na rodinné dovolené v zahraničí. Překvapila vás?
Ne. Už nejednou jsme policii říkali, že čekáme přibývání útoků i jejich horší formy. Vždycky opakuji, že to nikdo nezačne brát vážně, dokud nebude někdo mrtvý. Kolem mešity se neustále objevují nápisy na sloupech hanobící muslimy a islám. Nynější útok je ještě mnohem silnější. Bohu dík nám dovnitř nehodili zápalné lahve.

Cítí se v Brně muslimové bezpečně?
Například ženy se necítí v Brně bezpečně vůbec. Jsou kvůli svému zahalení k islámu přiřaditelné nejsnáze. Je paradox, že ti, kteří bojují proti islámu a argumentují jeho špatným přístupem k ženám, je pak sami urážejí a napadají. Všichni z nás se cítí hůře než třeba před pěti lety. Jestli je cílem extremistů nás zastrašit, musím je ale zklamat. Budeme se snažit žít nadále v klidu jako každý řádný občan České republiky. Člověk, který nedělá nic špatného, se přeci nemusí ničeho bát. Proto poslední tři roky vyzývám českou muslimskou komunitu, aby se zásobila maximální trpělivostí. K výhrůžkám a útokům docházelo a bude docházet.

Vandalové zkraje týdne vytloukli okna brněnské mešity:

Mešita je v Brně 17 let. Stála například už v době teroristických útoků 11. září 2001. Byly protiislámské nálady někdy horší než nyní?
Ne, od revoluce jsem nepociťoval vůči muslimům v Česku horší náladu. Nenávist zastřešují i některé politické strany. Navíc se šíří různé dezinformace. Řešil jsem například to, že někdo šíří po internetu podvrhy dopisů, které jsme údajně poslali organizátorům pochodu homosexuálů Prague Pride. Prý jim jako Ústředí muslimských obcí píšeme, že je to zvrhlost a nechceme to. To je lež.

Neuvažujete o tom, že si mešita pořídí ochranku?
V žádném případě. Nechceme, aby naše děti měly pocit, že jsme v Česku v ohrožení. Moje děti chodí do základní školy, naproti níž je kostel. Mají spoustu kamarádů, kteří do něj v neděli běžně chodí. Ani tam žádnou ochranku nemají. Raději budeme riskovat další útok, než bychom si nějakou ochranku najali.

Za dobu existence mešity ale i samo dění v ní budilo kontroverze - například ohledně obsahu jednoho kázání nebo záběrů se zbraní přímo v budově. Litujete něčeho, co se stalo?
Určitě jsme nikomu neublížili. Ale samozřejmě jsme mohli dělat něco lépe. Například z hlediska organizace dění v mešitě, aby nedocházelo k tomu, k čemu v minulosti. Někteří konvertité odešli a pak nám napáchali spoustu škod výmysly a lžemi a poškodili náš obraz.

Proč ale nejsilnější nálady namířené proti islámu pociťujete právě nyní?
Na lidi náchylné k extremismu je vyvíjen nemalý tlak. Počínaje prezidentem Milošem Zemanem a konče diskutéry na sociálních sítích. Například hnutí Islám v České republice nechceme už svým názvem podněcuje k nenávisti vůči skupině obyvatel. Poslední snaha propojit migraci a islám lidi provokuje. Přitom to spolu nesouvisí. Většina přistěhovalců do Česka vůbec nejsou muslimové. Nenapadají nás ale rozhodně všichni lidé. Je to skupinka na okraji společnosti. Velmi si ceníme dobrých hlasů dobrých lidí. Převyšují pro nás ty špatné.