Na Slovensku se srazila letadla plná parašutistů, zemřelo sedm lidí

  • 111
Na západě Slovenska se ve čtvrtek dopoledne srazila a následně zřítila dvě sportovní letadla plná parašutistů. Nehodu podle hasičů nepřežili čtyři piloti a tři parašutisté. 31 lidí vyvázlo s lehčím zraněním. Mezi zraněnými je podle slovenských médií i Čech. Letouny se střetly u obce Červený Kameň v okrese Ilava nedaleko hranic s Českem.

Mluvčí slovenských hasičů Zuzana Farkasová ČTK potvrdila, že nehodu nepřežilo sedm lidí. Na místě zasahovaly hasičské sbory z Dubnice nad Váhom a Trenčína. Jeden ze strojů se zřítil do těžko přístupného terénu, píše server HNonline.

Juraj Gyenes z Leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru uvedl, že se srazily dva letouny typu L-410. Za kolizí letadel podle něj pravděpodobně není technická závada jednoho ze strojů. „Jednou z verzí je, že letadla byla příliš blízko sebe a vinou poryvu větru se mohla dostat do kontaktu. Definitivně to ale budeme vědět až po vyšetření nehody,“ uvedl. Podle jeho informací se srážka odehrála ve výšce asi 1 500 metrů. Příčinou kolize podle Gyenese mohlo být i přetížení jednoho z letounů. 

Mezi obětmi jsou čtyři členové posádky a tři parašutisté. Televize Markíza uvedla, že zraněné záchranáři dočasně převezli na místní fotbalový stadion a následně je transportovali do nemocnice. Podle slovenského zpravodaje Českého rozhlasu je mezi zraněnými i Čech Michal Gromnica z Krnova, který měl natáčet pokus slovenských parašutistů o rekord v hromadném seskoku a spojení ve volném pádu.

Pád letounů zaznamenali i lidé na zemi. „Slyšel jsem náraz a vyběhl jsem před budovu. Viděl jsem, jak jedno z letadel rotuje k zemi a vyskakují z něj parašutisté. Ta letadla padala asi 25 sekund,“ popsal srážku strojů zaměstnanec obecního úřadu v Červeném Kameni. Expert ze slovenského národního aeroklubu Ján Mikuš uvedl, že parašutisté se mohli zachránit, pokud by z padajících letounů vyskočili nejpozději 200 metrů nad zemí.

Nejtragičtější letecké havárie na Slovensku

28. července 1976 - Krátce před přistáním se zřítil do jezera Zlaté piesky nedaleko Bratislavy letoun Il-18 ČSA na lince z Prahy; ze 79 lidí na palubě neštěstí přežili tři cestující.

9. října 1944 - Ve Vysokých Tatrách se během Slovenského národního povstání zřítil Douglas DC-3 s československými a sovětskými výsadkáři; zemřelo 24 vojáků.

18. ledna 1956 - Do hory Škapová v Levočských vrších narazil Douglas DC-3 ČSA; zemřelo 18 cestujících a čtyři členové posádky; přežili čtyři lidé.

9. června 1948 - U letiště v Malackách se při cvičné střelbě na vlečný rukáv srazily dva stroje Aero C-3; zemřelo devět letců.

19. června 1979 - V Mlynické dolině ve Vysokých Tatrách havaroval vrtulník Mi-8 letky ministerstva vnitra; zemřelo sedm lidí, dva zranění.

20. října 1977 - Při leteckém neštěstí u Bratislavy zemřela Viera Husáková, manželka bývalého čs.prezidenta Gustáva Husáka;při havárii zahynula i tříčlenná posádka vrtulníků a lékař.

Zdroj: ČTK

Jedna z obyvatelek obce Červený Kameň údajně nehodu viděla z balkonu svého domu. Po srážce prý z letounu odletovaly trosky a byly slyšet výkřiky. Žena pak podle svých slov vyběhla k místu dopadu jednoho z letounů. Na místo ji dovedl pach leteckého benzinu, nalezla tam čtyři mrtvé. 

Údaje o počtu lidí v letadlech se po nehodě lišily. Ministerstvo vnitra v tiskovém prohlášení uvedlo, že v letadlech bylo 20 lidí. Gyenes později uvedl, že v letadlech se nacházelo 39 lidí.

Parašutisté cvičili na letecký den

Podle informací serveru v místě nehody nacvičovali parašutisté hromadný seskok před víkendovým leteckým dnem. V programu leteckého dne je mimo jiné také seskok parašutistů z vrtulových strojů  An-2 a L-410. Organizátoři leteckého dne krátce po čtvrteční nehodě oznámili, že celou akci ruší.

Na Slovensku je to v krátké době už třetí letecké neštěstí. V červenci na východě země havaroval záchranářský vrtulník, v jeho troskách zemřel pilot a tři záchranáři (více o nehodě zde). Na konci minulého měsíce se na východním Slovensku zřítil i vojenský vrtulník. Nehodu nepřežil pilot, zbylí dva členové posádky byli vážně zraněni.

Oblast mezi Červeným Kameněm a Sedlem Chotuč. Mapová data: © freytag & berndt, SHOCart, Přispěvatelé OpenStreetMap


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue