Laibach zahráli v KLDR. Korejce překvapili svou kontroverzní show

  • 32
Slovinská avantgardní kapela Laibach vystoupila ve středu v severokorejském Pchjongjangu k příležitosti tamních oslav konce druhé světové války. Kontroverzní umělci předložili před vykolejené posluchače mírnější verzi své audiovizuální tvorby.

V paláci Ponghwa zahráli Laibach část své industriální syrové produkce. Kontroverzní Slovinci jsou známí pro fascinaci totalitou a diktátorskými režimy, z jejichž odkazů často čerpají pro svou vizuální show a umělecké instalace. Koncert v Pchjongjangu proto doprovodilo promítání severokorejských propagandistických plakátů.

Jak zmiňuje AP, Laibach nevybrali pro severokorejské vystoupení nijak kontroverzní set. Kapela hrála z větší částí své písně, doplnila je však několika coververzemi jako beatlesáckou Across the Universe či The Final Countdown švédských Europe. Zazněla i tradiční korejská píseň Arirang. Mužská část kapely si na sebe vzala košile s krátkým rukávem typické pro KLDR, zpěvačka si pak na část show oblékla tradiční korejský kostým.

Laibach museli už před oznámením nezvyklé koncertní zastávky severokorejskému vedení slíbit, že odehrají jemnější verzi své tvorby. „Mám z toho dobrý pocit,“ řekl po koncertu Ivan Novak. „Myslím, že jsme toho nakonec dokázali víc, než se čekalo. Samozřejmě nevím, jaký to bude mít ve výsledku dopad. Ale je to velký krok... ne, je to vlastně malý krok pro Laibach a velký krok pro lidstvo,“ řekl Novak AP.

Na čtvrtek se chystá ještě druhé vystoupení. Obě show uspořádala kapela k příležitosti oslav sedmdesáti let od osvobození Korejského poloostrova od japonské okupace. Oba koncerty si natáčela a na příští rok plánuje z materiálu vytvořit dokumentární film.

„Dost se to odlišuje od našeho hudebního vkusu,“ přiznal jeden z návštěvníků, Hwang Yong Ran, který byl z koncertu trochu vykolejený. „Ale bylo docela milé slyšet Arirang,“ dodal.

Slovinští Laibach vznikli ve městečku Trbovlje před pětatřiceti lety. V tehdejší Jugoslávii si v osmdesátých letech drželi provokativní status, jeden z jejich koncertů musela například rozehnat policie poté, co ve stejnou chvíli ukázali na plátně obrázek penisu a fotku Josipa Broze Tita. Pro fascinaci totalitní estetikou bývají Laibach často kritizováni a obviňováni z propagace diktátorských režimů. Jejich zastánci však tvrdí, že kapela se svou tvorbou právě takové ideologie snaží ironizovat a zesměšňovat.

Nejsou zdaleka prvním zahraničním umělcem, který v KLDR vystoupil. Ve srovnání s popovými zpěváky a jihokorejskými rockovými kapelami jsou však dosud zdaleka nejkontroverznější.