VIDEO: Z Labe je po dešti opět řeka, hladový kámen zmizel pod hladinou

  • 18
Silný déšť posledních dnů udělal z Labe opět řeku. Z nedělních 118 centimetrů a průtoku 70 kubíků vody za vteřinu Labe v úterý večer vyšplhalo až na 236 centimetrů a průtok 264 kubíků. Od té doby sice opět klesá, ale stále se drží nad dvěma metry.

„V Krušných horách za posledních 48 hodin spadlo kolem 100 milimetrů srážek. To je docela hodně, běžně takové množství naprší za měsíc,“ říká Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

Příděl dešťové vody nicméně stačil pouze k tomu, aby se většina toků v kraji vyšplhala nad hranici sucha. „Zaplať pánbůh, suchá koryta malých toků se alespoň naplnila,“ poznamenal ředitel závodu Dolního Labe Jindřich Zídek.

Dobrá zpráva je to pro rybáře. Díky dešti klesá teplota vody v řekách a přibývá v ní kyslíku. Bez něj ryby, ale třeba i škeble hynou.

Krajský úřad v úterý na návrh ředitele hasičů odvolal na celém území Ústeckého kraje stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Zákaz odběru povrchových vod však zatím platí dál a stavební úřad mosteckého magistrátu ho dokonce v pondělí rozšířil na další potoky.

Deště využijí přehrady, které v suchu řeky dotovaly. „Jsou kvůli tomu hluboko pod úrovní zásobního objemu. Nám hodně pomohly třeba Nechranice, které při suchu dodávaly deset kubíků. Nyní se zase pomalu plní,“ poznamenal Zídek.

Flájský potok dělí od prvního povodňového stupně centimetry

Tlumit se bude odtok z Flájí, odkud se i za sucha kvůli chystané opravě upouštělo více. Deště ale zvedly Flájský potok v Českém Jiřetíně, který byl v úterý večer jen dva centimetry pod prvním povodňovým stupněm.

„Odtok z přehrady teď bude několik dní tlumen tak, aby první povodňový stupeň nebyl dosažen,“ uvedl Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Naopak zdymadlo na Střekově je plné na povolenou hranici, což znamená, že všechnu voda, která přiteče, musí pouštět dál. I díky tomu se ale zlepšuje stav vody v Labi od Ústí do Německa. Už v pondělí tak po mnoha dnech opět vypluly všechny kolesové parníky Saské paroplavby, jedna z největších turistických atrakcí v Drážďanech.

Lodní dopravu v Česku naopak déšť téměř nezlepšil. „Potřebují několik dní, aby sehnali zboží a naložili ho. Některé lodě mohou plout již při výšce hladiny 150 centimetrů, ale je to riziko, záleží na počasí, jak dlouho to vydrží,“ zmínil Zídek.

Podle předpovědi už budou srážky doznívat, mraky na obloze se protrhají a do konce týdne bude opět slunečno, beze srážek a začne se oteplovat. „Ve středu teploty vystoupí na 19 až 22 °C, další dny na 22 až 25 °C, o víkendu možná i více. Čekají nás typické letní dny s průměrnými teplotami,“ říká meteorolog Tomšů.

Vinaři se deště obávají, pro chmelaře přišel pozdě

Větší vliv nebude mít déšť hned ani na podzemní vody. „Tyto srážky se projeví až časem. Deficit byl navíc takový, že se voda doplní hlavně tam, kde srážky byly nejvýraznější. Je ale pravda, že Ústecký kraj na tom bude nejlépe, neboť zdaleka ne všude prší tak jako u nás,“ dodal Tomšů.

Kdo má z deště naopak obavy, jsou vinaři. „Dost se bojím, aby vody zase nebylo až moc a bobule nezačaly praskat,“ říká třeba vinař z Velkých Žernosek Pavel Hrabkovský.

Pro chmelaře přišel déšť pro změnu pozdě, potřebovali ho před třemi týdny. Nyní už začíná sklizeň raných odrůd.

„Kdyby přišel, mluvíme o nadprůměrné sklizni. Teď už nepomůže, jen sklizeň začne až o víkendu místo předvčerejška, jelikož do promáčených chmelnic se nelze dostat,“ uvedl předseda družstva Chmelařství Zdeňek Rosa.