Mezi trosky průmyslového areálu v čínském Tchien-ťinu vyrazili i armádní...

Mezi trosky průmyslového areálu v čínském Tchien-ťinu vyrazili i armádní specialisté na chemické zbraně (16. srpna 2015) | foto: Reuters

Helma pryč a letěl jsem vzduchem, líčí mladý hasič zásah v Tchien-ťinu

  • 1
Osmnáctiletý Siao Sü zažil ve středu nejhorší směnu svého života. Jako jeden z prvních hasičů vyrazil do útrob hořícího skladu v čínském přístavu Tchien-ťin. Plameny, exploze a jedovaté zplodiny zabily nejméně 114 lidí, desítky Süových kolegů se dosud pohřešují. Cítil jsem se jako v pekle, vzpomíná hasič.

„Cítil jsem se... Těžko říct. Chtěli jsme prostě jen najít místo, kde bychom se mohli schovat. Tušili jsme, že mohou kdykoli přijít další exploze,“ popsal mladý hasič serveru Channel News Asia.

Jeho četa vyrazila k vybuchlému přístavnímu skladu jako jedna z prvních. Siao Sü a jeho kolegové zpočátku nevěděli, jak náročný zásah je čeká. Před explodujícími nádržemi chemikálií se neměli ani kde ukrýt.

„Stála tam jen jedna požární cisterna. Ti, kteří byli blízko, utíkali k autu a já běžel na nedaleký trávník,“ vzpomíná hasič. Skladem náhle otřásly další exploze, jedna z nich zasáhla přímo Süovu četu. „Celé nebe se rozzářilo a tlaková vlna mě vynesla do vzduchu. Helma byla pryč. Bylo to jako z jiného světa, jiskry mi padaly na hlavu jako kapky deště,“ vylíčil záchranář.

Kolegové se Süovi ztratili v hustém dýmu, nikdo neodpovídal ani na jeho volání. Po chvíli se setkal s velitelem čety. „Procházeli jsme mezi kontejnery, ale nedařilo se nám najít cestu ven. Všude byl oheň a kouř, těžko se mi dýchalo. Šli jsme dál, ale viditelnost byla velmi nízká a pořád se nikdo neozýval. Pak jsem došli do slepé uličky,“ říká Siao Sü. Když po troskách kontejnerů vylezl výš, zjistil, že jejich cesta končí přímo v plamenech.

Sü i jeho velitel se nakonec ze skladu dostali. Někteří z jeho čety však takové štěstí neměli. Exploze zabila Süova třiadvacetiletého kolegu. „Těsně před misí oslavil narozeniny,“ vzpomíná hasič. Po středečním výbuchu se stále pohřešuje 95 lidí, většinu z nich tvoří právě nasazení záchranáři. Počet potvrzených obětí v pondělí stoupl na 114 (více se dočtete zde).

Armáda uklízí kyanid před deštěm

Výbuch zaměstnal čínské cenzory

Čínské úřady zahájily masivní cenzurní akci. Míří proti všem, kdo v souvislosti se středečním neštěstím šíří na internetu „nepodložené zvěsti“. Jak informovaly tiskové agentury, úřady už zrušily 50 webových stránek.

Některé z nich tvrdily, že v Tchien-ťinu zemřelo nejméně tisíc lidí. Další uzavřené stránky psaly, že ve nákupní střediska ve městě se stala obětí rabování.

Jak uvádí agentura Reuters, okolí přístavu pročesávají vojáci v plynových maskách a ochranných oblecích. Likvidují zbytky kyanidu sodného. V sudech a dřevěných bednách bylo uskladněno nejméně 100 tun toxické látky, kvůli níž úřady nařídily evakuaci v okruhu tří kilometrů od místa neštěstí (více čtěte zde).

Tchien-ťinská radnice podle serveru China Daily ujišťuje, že záchranáři nebezpečnou látku do pondělního večera odklidí a zneškodní. To je v současné době hlavní prioritou nasazených vojáků.

Pokud se totiž v okolí přístavu časem spustí déšť a kyanid sodný přijde do styku s vodou, do ovzduší se uvolní těkavý a vysoce toxický kyanovodík.

„Mohu zodpovědně prohlásit, že nedojde k žádným druhotným škodám,“ ujišťuje Číňany podle agentury Reuters armádní velitel Š’ Lu-ce.

Mysleli jsme, že je konec, líčí Čech výbuch v Číně (13. srpna 2015):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: sklad, Reuters, Čína, přilba

Video