Prodat rodinnou firmu Kofole se vyplatilo, říká šéf barů UGO

  • 34
Rozhodnutí prodat před dvěma lety své „dítě“ v podobě barů UGO dnes podnikatel Marek Farník rozhodně nelituje. Síti barů a salaterií se pod populární značkou daří. „Rosteme o šedesát procent,“ říká podnikatel, který chtěl po návratu z Austrálie naučit Čechy pít čerstvé šťávy.

„Rosteme v tržbách i v počtu míst. Ekonomické výsledky předčily naše očekávání. Máme meziroční nárůst tržeb kolem šedesáti procent,“ shrnul Farník dva roky značky UGO pod Kofolou. Značka, v níž stále drží desetiprocentní podíl, čítá 49 barů a osm salaterií napříč Českou republikou.

Velmi dobře se podle Farníka daří i retailu, tedy prodeji lahviček s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami ošetřenými paskalizací téže značky. Růst je ještě vyšší než v případě barů, důvodem je však i jejich krátká historie.

Podnikatel z Moravy zakládal před lety firmu UGO po návratu z Austrálie, rozhodl se totiž, že lidi v Česku naučí pít v Austrálii oblíbené čerstvé šťávy, přestože se mu někteří přátelé smáli. K prodeji se později rozhodl, aby dal svému „dítěti“ šanci na silnou expanzi. A to se splnilo. „Kofola má větší podíl na růstu, expanze nových prodejen je poměrně silná,“ hodnotí.

Nicméně byznysu pomáhá i rostoucí trend zdravé výživy. Zaběhlé provozovny rostou v tržbách meziročně o 15 procent. „Odráží to trend rostoucího zájmu o kvalitní, čerstvé suroviny. Prostor pro růst v České republice ještě je,“ věří.

Rychlost a kvalita si často odporují, říká Farník

Farníkova podnikatelská zkušenost se stala zároveň cenným atributem pro Kofolu. Moravský podnikatel stojí u vzniku nejnovějšího gastronomického počinu firmy z Krnova - restaurantů NAGRILU (více o nové síti restaurací čtěte zde).

V Česku zřejmě ojedinělém konceptu, který zahrnuje mix fast foodu a klasické restaurace, hraje Farník jednu z hlavních rolí. Je zodpovědný za provoz restaurací. O vzniku těchto hospod se začal bavit víc než před rokem s šéfem Kofoly Jannisem Samarasem, kterého myšlenka zaujala. Pustil se do ní proto celý tým UGO, na otevírání restaurantů pak firma najala Erika Zlámala, který stejnou práci odváděl v ČR a ve střední Evropě pro značky KFC nebo Starbucks.

„Plný sortiment nápojů v portfoliu Kofoly je naší obrovskou ekonomickou výhodou,“ tvrdí Farník. Koncept NAGRILU stojí na pomezí rychlého občerstvení a klasické restaurace, nicméně bez obsluhy. V Česku je tento koncept nejspíš novinkou, v cizině a zejména v USA zaběhlý pod pojmem „fast casual restaurant“. Typické je, že absence některých služeb se kompenzuje vyšší kvalitou občerstvení než nabízejí fast foody a kultura servírování je na vyšší úrovni.

„V naší restauraci nenajdete mikrovlnnou troubu ani fritézu. Základem jsou kvalitní potraviny a poctivá příprava. Budeme odebírat Zlaté kuře, které se chová déle. Nekupujeme mražené polotovary, ale chlazené hranolky. Připravíme je unikátní technologií dovezenou z Německa, kterou zde nikdo nepoužívá,“ popsal Farník.

Nejrychlejší fast foody jsou dnes schopny obsloužit zákazníka do dvou minut. Šéf NAGRILU však tvrdí, že tento čas není možné dodržet, pokud chce restaurace nabídnout vyšší kvalitu. „Zákazník si u nás počká zhruba sedm až deset minut. Jídlo připravujeme až po objednávce,“ dodal.

Podobně jako s bary UGO, také s restauranty NAGRILU chystá Kofola silnou expanzi. Do pěti let chce otevřít desítky těchto podniků v Česku a na Slovensku.