Hasiči likviduj zbytky rozsáhlého požáru u obce Dobřív na Rokycansku (8. srpna...

Hasiči likviduj zbytky rozsáhlého požáru u obce Dobřív na Rokycansku (8. srpna 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velkých požárů kvůli suchu výrazně přibylo, hasiči nemají koho pokutovat

  • 91
Nepatrná příčina a dalekosáhlé důsledky, tak by se daly shrnout velké požáry, které tento týden zaměstnávaly hasiče. S ohněm v lesích a na špatně přístupných místech si užili hlavně středočeští hasiči. Ze třinácti závažných požárů byly čtyři právě v tomto kraji.

„Od začátku srpna vzniklo na území České republiky 11 požárů, které byly označeny stupněm tři, a dva požáry se zvláštním (nejvyšší možný, pozn. red.) stupněm poplachu,“ řekla v sobotu iDNES.cz mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Jedenáct požárů třetího stupně za pouhých osm srpnových dnů je velmi nadprůměrné číslo. „Většinou bývají tři, čtyři za celé léto,“ podotkla Zaoralová a dodala, že s pokračujícím suchem počet požárů, nejen těch velkých, roste. „Předevčírem jich bylo 165, včera už kolem 180,“ spočítala.

V posledním týdnu se hasiči potýkali s hořícími lesními porosty. Vůbec největší požár vznikl u Olešné na Rakovnicku (více zde). Způsobila ho jiskra, která odlétla od zemědělského stroje na přilehlém poli. Podle Zaoralové jde v současných vedrech o jednu ze dvou nejčastějších příčin požáru. Tou druhou je lidská nedbalost. 

„Stačí, aby na žací lištu odlétl kámen, vznikne jiskra a ta v tomto horkém počasí a na přesušeném poli stačí vznítit oheň,“ uvedla mluvčí. Za běžných podmínek, kdy není takové horko a v zemi se udržuje nějaká vláha, by jiskra na zapálení ohně nestačila. „Doporučujeme u zemědělských strojů takzvané lapače jisker, ale nařídit to zemědělcům nemůžeme,“ poznamenala mluvčí.

Při požáru na Rakovnicku byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Na jeho uhašení spolupracovali hasiči z více krajů. „Při třetím stupni se povolávají hasiči ze sousedních krajů, při zvláštním zasahuje každý, kdo může,“ sdělil mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. 

To je při takové frekvenci požárů, jakou hasiči zažili v uplynulém týdnu, zcela nezbytné. „Mladoboleslavské jednotky byly u Chrášťan, a vzápětí nám začalo hořet na Mladoboleslavsku,“ popsal mluvčí problematickou situaci. I proto se o druhý z požárů museli postarat i hasiči z Královéhradeckého a Libereckého kraje. Plně vytížené jsou také všechny dostupné vrtulníky, včetně těch, které zapůjčí policie nebo armáda. Například v pátek se helikoptéra s bambi vakem musela přesunout od požáru u Jílového k lesu u Říčan, kde začalo hořet jen o něco později (více zde). 

Hasiči mohou rozdávat pokuty, ale není komu

Stejným způsobem jako největší požár u Olešné a Chrášťan vznikl i oheň u obce Dobřív v Plzeňském kraji (čtěte zde). Naopak některé další velké požáry, hodnocené stupněm tři, měly za příčinu lidskou nedbalost. „Předpokládáme ji u události na Mladoboleslavsku. Šetření ale ještě není uzavřeno,“ uvedl Svoboda. 

Nedbalost může být i za ohněm u obce Žampach poblíž Jílového u Prahy, ale ani tam ještě není šetření u konce. Jak poznamenává mluvčí Zaoralová, ani stanovení příčiny ještě neznamená, že je nalezen viník. 

„Pokud se viník najde, může dostat pokutu podle zákona o požární ochraně,“ uvedla Zaoralová. U fyzické osoby je to až 25 tisíc korun, právnické osobě mohou hasiči naúčtovat až půl milionu. Kromě toho hrozí i trestní stíhání. Ve skutečnosti je ale vypátrání viníka téměř nemožné. „U požárů lesa, kde je zasažena velká plocha, je to velmi složité,“ doplnila mluvčí.

Vak s vodou hasiči použili při hašení lesa na několika místech. Doprava vody po zemi je ale mnohdy obtížná. Například v Olešné museli hasiči tekutinu pro hašení dostávat velkokapacitním čerpadlem ze zdroje vzdáleného tři kilometry. „Zásah často komplikuje i špatně přístupný terén,“ sdělil mluvčí Svoboda. Tak tomu bylo zejména u Branžeže na Mladoboleslavsku.

Požár v lese na Rokycansku: 

7. srpna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue