Nepál se stále vzpamatovává z následků zemětřesení (11. května)

Nepál se stále vzpamatovává z následků zemětřesení (11. května) | foto: Reuters

Nepálu hrozí další silné otřesy. Horší než v dubnu, varují vědci

  • 5
Jarní zemětřesení, které v Himálaji zabilo až devět tisíc lidí, mohlo být ještě ničivější. Otřesy totiž neuvolnily všechnu energii, která se po staletí hromadila v tektonickém zlomu. Velká část napětí se jen přesunula pod západní Nepál. Zemi tak v příštích měsících může postihnout další katastrofa.

Nepálští školáci by se měli co nejdříve začít učit, jak si zachránit život v případě silného zemětřesení. Jejich rodiče by rovněž při opravě poničených domů rozhodně neměli počítat s tím, že další otřesy zase několik let nepřijdou.

Zemětřesení v Nepálu

Nejhorší zemětřesení za 80 let zasáhlo Nepál letos 25. dubna a vyžádalo si na devět tisíc obětí. Další silné otřesy Nepál zasáhly v polovině května, rázové vlny byly cítit až v indickém Dillí (více čtěte zde).

Ani devět tisíc mrtvých a obrovské škody z letošního dubna totiž podle seismologů neznamenají, že by si postižení obyvatelé mohli oddechnout. Riziko dalších ničivých otřesů v nejbližších měsících se totiž nesnížilo. Jak ukazují nejnovější pozorování, je dokonce ještě vyšší. Riziková oblast se táhne od městečka Pokhara ve středu Nepálu až po indickou metropoli Dillí.

„Kdyby tam dnes udeřilo zemětřesení, byla by to vzhledem k hustotě zalidnění katastrofa. Nejen v západním Nepálu, ale i na severu Indie - v Ganžské nížině,“ řekl britské BBC profesor Jean-Philippe Avouac z univerzity v Cambridge s odkazem na fakt, že s Nepálem sousedí například nejlidnatější indický stát Uttarpradéš se 190 miliony obyvatel. „V tuto chvíli máme o západní Nepál obavy,“ dodává vědec.

Energie se hromadí už 500 let, na jaře přibyla další

Otřesy na jaře uvolnily velké množství energie, která se pod povrchem Himálaje nastřádala kvůli tření v oblasti tektonického zlomu. Euorasijská litosférická deska se tam nasouvá nad indickou, obvykle v řádu několika centimetrů ročně. Silné třecí síly však posun desek mohou zablokovat a v deskách se začne hromadit ohromná energie.

V oblasti kolem nepálské metropole Káthmandú se ničivá síla v dubnu uvolnila. Jak ovšem seismologové zjistili, nestalo se tak po celé délce zablokovaného zlomu. Na západ od epicentra zůstaly litosférické desky nehybné. K energii, která se tam koncentruje už stovky let, tak jen přibyla další.

„Zablokovaná část zlomu západně od dějiště událostí z roku 2015 si žádá zvláštní pozornost,“ upozorňují seismologové v odborném časopisu Nature. „Téměř 800kilometrový úsek mezi epicentrem otřesů z let 1833 a 2015 a zemětřesením v údolí Kangra z roku 1905 o intenzitě 7,8 je dobře známá seismická mezera, kde už více než 500 let nepropuklo žádné velké zemětřesení,“ dodávají. 

Naposledy se v západním Nepálu země otřásla v roce 1505. Silné třecí síly tam přitom litosférické desky údajně zpomalují natolik, že jejich posun zaostává o více než 10 metrů. Když v oblasti zemětřesení udeřilo naposledy, roztrhal se i zemský povrch v předhůří Himálaje.

Podívejte se na zkázu v Nepálu očima psího záchranáře:

1. května 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue