Drážní hasiči a lidé ze specializovaných firem ve středu odklízeli následky srážky dvou rychlíků u Horažďovic. Likvidovali trosky vagonů a vyprošťovali lokomotivu, která vykolejila. Bylo také nutné opravit poškozené koleje. (5. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vlaky se dva dny po srážce rychlíků u Horažďovic vrátily na obě koleje

  • 0
Na železniční trati u Horažďovic na Klatovsku, kde se v úterý srazily rychlíky Rožmberk a Vajgar, už se od čtvrtečního poledne jezdí po obou kolejích. Rychlíky i osobní vlaky tak opět jezdí podle jízdního řádu. Dosud kvůli jednokolejnému provozu nabíraly zpoždění.

„Správa železniční dopravní cesty už trať plně zprovoznila, od čtvrtečního poledne se jezdí po obou kolejích,“ potvrdila mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Provoz na trati Plzeň - České Budějovice přerušila úterní srážka rychlíků u stanice Horažďovice předměstí, při níž se zranilo asi padesát lidí. Sedm z nich utrpělo vážnější zranění. Podle informací ze čtvrtečního odpoledne zůstává v nemocnicích v Plzn, v Klatovech a v Českých Budějovicích celkem pět lidí.

Zdejší dvoukolejná trať byla zcela neprůjezdná až do středečního odpoledne, po 14. hodině se podařilo obnovit provoz alespoň na jedné koleji. Díky tomu mohla skončit výluka, ale vlaky tu dál nabíraly až dvacetiminutová zpoždění.

Od čtvrtečního poledne už spoje jezdí podle jízdního řádu, protože vlaky mohou využívat obě koleje.

Železničářům se podařilo odklidit vykolejené vagony i opravit trať rychleji, než se předpokládalo. Původní odhady totiž hovořily o tom, že jednokolejný provoz na trati potrvá až do soboty.

Dráhy už obdržely první žádost o odškodnění

Drážní inspekce a policie nyní pracují na objasnění nehody, kterou zapříčinilo přehození výhybky pod předposledním vozem rychlíku Rožmberk.

Podle náměstka generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery se zřejmě jedná o selhání člověka, protože horažďovické nádraží se v době nehody opravovalo a výhybky se přehazovaly ručně.

„Standardně jsou výhybky technicky zajištěné, aby nebylo možné je přehodit pod jedoucím vlakem. V tomto případě zařízení bylo nefunkční, o čemž ale lidé ve stanici věděli. Měli se řídit technologickými postupy, které na nefunkčnost zařízení pamatují,“ vysvětlil Kučera. Policisté už zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, zatím ale nikoho neobvinili.

Cestující, které nehoda postihla, mají nárok na vrácení jízdného a také na odškodnění od Českých drah. „Dosud byla elektronickou cestou uplatněna jedna žádost,“ informovala Pistoriusová.

U stanice Horažďovice předměstí se srazily rychlíky (6. srpna)

4. srpna 2015