Vyšní Lhoty se pro migranty otevřou v pátek, narostou i místa v Bělé

  • 175
Ministerstvo vnitra otevře už v pátek detenční zařízení pro nelegální migranty ve Vyšních Lhotách a posílí počet míst v táboře Jezová u Bělé pod Bezdězem. Po otevření nového zařízení bude v uprchlických táborech v ČR celkem 1 116 míst. Do konce roku chtějí úřady zvýšit kapacitu až na 1 400 míst.

„Už tento pátek 7. srpna bude otevřeno zařízení ve Vyšních Lhotách,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Podle něj se v pondělí sešel krizový štáb, kde se také mluvilo o okamžitém zajištění dodatečných míst v Bělé pod Bezdězem prostřednictvím stanů a kontejnerové výstavby.

Ve Vyšních Lhotách bude k dispozici 220 míst. V zadržovacím táboře Jezová u Bělé pod Bezdězem bude od 10. srpna dalších 200 míst. Aktuálně se tak kapacita zvýší na 1 116 míst. Do konce roku má být v Česku v zařízeních pro uprchlíky celkem 1 400 míst.

V příštích letech se kapacita detenčních středisek pro migranty ještě zvýší. Náměstek Nováček zmínil 300 míst v zařízení v Drahonicích, nově má být otevřeno i středisko v Balkové na Plzeňsku, které pojme až 210 cizinců. 

Ministerstvo bude v nejbližší době jednat také se zástupci církví a dalších organizacích o tom, jak konkrétně se postarat o migranty, kteří v Česku získají status azylantů a povolení k pobytu. „Začínáme také vytipovávat objekty pro pobytová a integrační zařízení,“ uvedl náměstek Nováček. 

Polovinu běženců Česko ihned vrací zpět

Od 17. června policie zadržela 1 050 tranzitních migrantů. „Z devadesáti procent nechtějí zůstat v ČR a jejich cílová země je Německo. Průměrný záchyt těchto cizinců výrazně narostl. Je to průměrně čtyřicet cizinců za den,“ uvedl ředitel služby cizinecké policie Milan Majer. Nejvíc lidí pochází ze Sýrie, Afghánistánu a Pakistánu.

Kolem padesáti procent zadržených se podle Majera vrací téměř ihned do země, odkud k nám přicestovali, na základě readmisních dohod. „Zbytek putuje do zajišťovacích zařízení,“ upřesnil. Pouze čtyři cizinci prý uvedli, že chtějí zůstat v Česku. 

Na základě dublinských dohod může Česko podstatnou část migrantů vracet do místa, kde poprvé prokazatelně překročili hranice Schengenu. V 470 případech je to Maďarsko, které ale již dříve avizovalo, že nápor běženců nezvládá. „K transferům dochází, byly odeslány desítky osob,“ ujistila však zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky Pavla Novotná. 

Podle ředitele Správy uprchlických zařízení Miloslava Koudelného bylo do Maďarska skutečně odesláno zhruba 50 cizinců. Další čekají na to, až bude maďarská strana schopná je převzít. Podle náměstka Nováčka české ministerstvo vnitra odeslalo dopis maďarskému ministrovi, ve kterém vyzývá k nápravě současného stavu. 

Objekt ve Vyšních Lhotách v minulosti sloužil jako uprchlický tábor, od poloviny 90. let do roku 2009 v něm bylo 580 lůžek pro uprchlíky. Původně v areálu o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních mělo vzniknout vězení, dnes je místo opuštěné (více o táboře zde).

Objekt v Drahonicích na Lounsku sloužil jako věznice. Vězeňská služby ji před dvěma lety zavřela kvůli snížení počtu vězňů po Klausově amnestii. Na jaře se začalo uvažovat o tom, že se vězení znovu otevře kvůli opětovnému nárůstu vězňů (více o vězení zde).

Podívejte se na reportáž o přísně střeženém zařízení v Bělé-Jezové:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue