Skauti dojeli škodovkou do Japonska, urazili čtrnáct tisíc kilometrů

  • 25
Dva dobrodruzi Aleš Cahlík a Jakub Pejcal vyrazili v půlce června na světové skautské jamboree do Japonska. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nejeli po pevnině a třicet let starou Škodou 120L. V úterý projeli bránou setkání v prefektuře Jamaguči na ostrově Honšú.

„Jet na Jamboree do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišlo škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na deset dní, nápad dopravit se tam svépomocí autem přišel prakticky vzápětí. A proč Škoda 120L? Přece nepojedou čeští skauti autem cizí značky,“ řekl Pejcal.

Japonsko škodovkou

  • měsíc a půl na cestě
  • 8 projetých zemí
  • 24 navštívených měst
  • více než 14 000 najetých kilometrů
  • nespočet náhradních součástek
  • jeden přejetý vařič

Třiadvacetiletý Aleš Cahlík z Holešova na Kroměřížsku a o tři roky starší Jakub Pejcal z Jihlavy vyrazili na svou dlouhou cestu již 12. června. Začali v Holešově a postupně navštívili Brno, Jihlavu a Liberec, kde se konalo celorepublikové setkání starších skautů zvané Obrok. Právě tam se v neděli 14. června s českými skauty rozloučili a zamířili přes Polsko dál na východ (o jejich odjezdu si můžete přečíst zde).

„Dohromady jsme navštívili na naší cestě 24 měst, kde nás vždy čekalo vřelé přivítání od místních skautů. Většinou nám ukázali centrum, nabídli místo k přespání a popovídali si s námi o skautingu,“ uvedl Cahlík.

Cesta dlouhá více než 14 tisíc kilometrů oběma dobrodruhům zabrala 53 dní. Největší strach měli z vyřizování dokumentů pro vstup do Japonska a z ponorkové nemoci. „Nezbytnou byrokracii jsme naštěstí dokázali překonat a ponorka se nakonec nedostavila,“ doplnil s úsměvem Pejcal.

Cestu nevydržely dva alternátory

Vtipných historek měli po cestě škodovkáři hned několik. Většinou však byly způsobené selháním lidského faktoru. Například v pondělí si omylem přejeli vařič, snídaně tak byla v ohrožení. „Vařič jsme ale úspěšně zdrátovali a funguje skoro jako nový. Hned jsme si na něm uvařili tradiční japonský čaj matcha,“ popsal Pejcal.

Dlouhou cestu provázely i komplikace s autem. „Odvařili jsme dva alternátory, třetí už to vydržel. Neustále jsme také čistili karburátor, to byla pravidelná činnost. Nevyhnulo se nám ani pět defektů, prasklé čelní sklo a nalomené rameno předního kola. To jsme v Rusku museli svářet. No a nakonec jsem v Japonsku úspěšně zacouval do skály, zadek jsme ale vyklepali, tak je to v pohodě,“ dodal Pejcal.

Cílem výpravy bylo 23. Světové skautské jamboree, které se koná od 28. července do 8. srpna v Jamaguči poblíž japonské Hirošimy. Z České republiky se ho účastní 300 skautů a skautek. Celkem se na tábořišti o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí potkalo více než 33 tisíc skautů a skautek z celého světa.

Jamboree pořádají skauti na různých místech světa již od roku 1920 pravidelně po čtyřech letech. Jeho hlavním smyslem je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství.

Po příjezdu skauti ještě uspořádali soutěž pro ostatní národy. Jednotlivé kontinenty tipovaly, kolik lidí se do škodovky může vejít. Nakonec se jich tam za značného úsilí naskládalo 14. Nutno říct, že to bylo velmi na těsno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue