Účastníci pochodu Prague Pride na pražské Letné (16. července 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Nekamenují nás, ale k gay manželství máme daleko, zní před Prague Pride

  • 649
Jsme někde mezi Islámským státem a Irskem, gayové a lesby se u nás neukamenovávají, ale k gay manželství máme daleko, říká před letošním ročníkem festivalu Prague Pride ředitelka akce Kateřina Saparová. „Osmdesát tři procent gayů a leseb u nás zažilo na sobě šikanu,“ řekla Saparová. Uskuteční se i přednáška o šikaně v církví zakázaná kardinálem Dukou.

Česká veřejnost podle ní o sobě říká, že je tolerantní, ale ve skutečnosti gaye a lesby jen „trpí“, místo toho aby je skutečně přijala. Za šikanu ze strany poslanců Saparová považuje, že už rok mají na stole zákon o adopci dětí partnerem v registrovaném partnerství, ale odmítají se jím zabývat.

Hned pro úvodní koncert na Střeleckém ostrově získali pořadatelé Prague Pride velkou hvězdu, jednu z nejlepších českých zpěvaček Anetu Langerovou. Ta se rozhodla akci podpořit a vystoupí na koncertu s písněmi ze svého alba Na radosti. Na koncertu vystoupí i vítězka loňského ročníku soutěže Eurovision Conchita Wurst z Rakouska, známá také jako „vousatá zpěvačka“.

Lidé, kteří Prague Pride chystají, počítají s tím, že letošní pátý ročník festivalu, který se v Praze koná od 10. do 16. srpna a vyvrcholí pochodem hrdosti v sobotu 15. srpna, by měl být největší v historii a mohl by přitáhnout i největší účast veřejnosti. V rámci festivalu se uskuteční 125 kulturních, debatních, sportovních a duchovních akcí a mezi 160 mezinárodními hosty bude i bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttir se svou manželkou.

Přednášku o šikaně v církvi zakázanou Dukou umožní fakulta

Uskuteční se také akce, které kardinál Dominik Duka zakázal, aby se konaly na půdě Akademické farnosti Praha při kostelu Nejsvětějšího Salvátora - přednáška americké jeptišky Jeannine Gramick o šikaně v církvi a projekce polského filmu „Ve jménu...“ o homosexuálním katolickém knězi (o zákazu zde) . Přednáška, kterou chtěl umožnit kněz Tomáš Halík, se nakonec bude konat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Film pořadatelé Prague Pride promítnou v sále v Anenské ulici v centru Prahy.

„Chtěl bych poděkovat Tomáši Halíkovi i Akademické farnosti při kostelu Nejsvětějšího Salvátora, že byli ochotni přednášku o šikaně v církvi a vysílání filmu umožnit, ještě než to kardinál Dominik Duka zakázal,“ řekl Stanislav Kostiha při představování akci k letošní Prague Pride.

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

„Letošní kampaň se sloganem Všichni jsme stejně teplí mnohem více než v uplynulých letech míří nejen na LGBT komunitu (lesby, gaye, bisexuály a transsexuály - pozn. autora), ale na heterosexuální většinu,“ uvedla Saparová. Týden před začátkem Prague Pride byla spuštěna facebooková aplikace, jejímž prostřednictvím si lidé mohou změnit svou profilovou fotku do termo-filtru a přihlásit se tak k myšlence, že „všichni jsme stejně teplí“. Průměrná teplota lidského těla heterosexuálů i homosexuálů je 36,5 stupně Celsia.

Vyvrcholením akce, nad kterou přezvali záštitu i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a pražská primátorka Adriana Krnáčová, bude průvod, který 15. 8. vyjde z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopech a Čechův most na Letnou. Na akci je nahlášeno 15 alegorických vozů s hudební produkcí a celkem 130 zpěváků, kteří také půjdou v průvodu.

Připomeňte si loňský pochod Prague Pride:

16. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue