Do Eurotunelu se nahrnuly stovky běženců, jeden z nich zranil policistu

  • 1205
Dalších 1 700 běženců se v noci na pondělí pokusilo proniknout do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Zhruba tisícovku jich policisté od ústí tunelu vytlačili, zbytek dopadli přímo na pozemcích terminálu. Jednoho strážce pořádku zasáhl súdánský migrant kamenem do tváře. Policie útočníka zatkla.

Podle francouzských úřadů se počet běženců, kteří se touto cestou snaží dostat do Spojeného království, během víkendu snížil. Zatímco uprostřed minulého týdne evidovali policisté zhruba tisícovku běženců za den, v minulých dvou dnech jich nebylo víc než 400 denně. S počátkem nového týdne však nápor na terminál Eurotunelu opět zesílil.

Francouzský ministr vnitra Bertrand Cazeneuve nechal minulý týden povolat do Calais 120 policistů, aby pomohli 300 kolegům, kteří se snaží invazi migrantů zastavit.

Britský premiér David Cameron v pátek francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože současná situace je nepřijatelná.

Blízkost britského území už léta láká do přístavního města Calais ilegální přistěhovalce čekající na příležitost dostat se do vysněné Británie.  Pokusy přistěhovalců ukrýt se v některém z kamionů, které jedou z Francie do Anglie, jsou v posledních měsících na denním pořádku.

Někteří migranti se snaží proniknout přímo do terminálu před vjezdem do tunelu pod kanálem La Manche, čímž narušují dopravu mezi Francií a Británií. Další běženci zkouší štěstí na dálničním přivaděči do calaiského přístavu, kde kamiony najíždějí na trajekt do britského Doveru. Francouzská policie uvádí, že zhruba 70 procent migrantů mizí z Calais do čtyř týdnů poté, co do města přijeli. Některým se podaří dostat do Velké Británie, další se v rámci Francie přestěhují jinam.

Přísná opatření v Británii

Přísnější opatření proti uprchlíkům chystají Britové také na vlastním území. Britští majitelé bytů a domů budou muset vykázat ty migranty, kteří ztratí právo žít v Británii. Vyplývá to z nových podmínek, jež mají být zahrnuty do zákona o imigraci, informoval zpravodajský server BBC.

Uprchlická krize

Těm, kdo nelegální migranty nevykážou, anebo si předem nezjistí jejich status, může v případě opakovaného prohřešku hrozit až pětileté vězení. Tímto způsobem chce vláda zakročit proti majitelům nemovitostí, kteří vydělávají na nelegální migraci.

Vláda také hodlá ukončit finanční podporu pro neúspěšné žadatele o azyl. Zhruba 10 000 migrantů nadále dostává příspěvek 36 liber týdně (asi 1400 korun) z peněz daňových poplatníků, přestože byla jejich žádost o azyl zamítnuta. Příspěvek je jim vyplácen díky tomu, že v Británii žijí se svou rodinou.

Náměstek britského ministra vnitra pro imigraci James Brokenshire o víkendu řekl, že chce podobnými opatřeními „vyslat velmi jasné poselství těm, kdo se snaží zneužívat místní sociální systém“.

Reportér iDNES.cz zachytil v červnu pokusy imigrantů o ukrytí v kamionech: 

16. června 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue