Výstava o tajných zbraních odhalí například princip netopýří bomby

  • 1
Nově otevřená výstava Tajné zbraně druhé světové války je k vidění v suterénu libereckého science centra iQlandia. Vědecko-zábavní centrum ji nechalo vyrobit při příležitosti ukončení druhé světové války.

V podzemí připomínajícím válečný kryt zní do zpěvu Marlene Dietrichové zvuky padajících leteckých pum. Jen o pár metrů dál křehká dívka odpaluje z realisticky vyvedené a notně těžké pancéřové pěsti střelu proti tankům na obrazovce. Když zasáhne, tank exploduje. V jiném rohu zase rodina kóduje text pomocí obávaného šifrovacího stroje Enigma a hledá v písku zahrabané miny.

Tyto a jiné interaktivní exponáty si mohou prohlédnout a vyzkoušet návštěvníci nově otevřené výstavy, která se hned po otevření stala velkým hitem vědecko-zábavního centra v Liberci. To si ji nechalo vyrobit na zakázku jako svoji další atrakci s cílem poukázat na mocný zbrojní výzkum během druhé světové války. 

K vidění je při příležitosti ukončení druhé světové války. Celá expozice vyšla na půl milionu korun. „Už nyní jsou o naši výstavu zájemci,“ řekla za iQlandii Martina Kutíková.

Jak fungovala netopýří bomba?

Příprava výstavy trvala půl roku. A návštěvníci na ní najdou informace i o řadě tajných zbraní, se kterými se patrně ještě nesetkali. Poznají třeba, jak fungovala netopýří bomba. Šlo o snahu Američanů zapalovat japonské dřevěné domy pomocí vypouštěných netopýrů, kteří nesli zápalné nálože.

„Jako vědecko-zábavní centrum jsme chtěli připomenout i to, že válka přinesla určitý technologický pokrok. Většina z nich se používá i v dnešní době. Patří sem jaderná, raketová technologie, proudová letadla, automatizace výroby. Popsány jsou tu ale také technologie, které se neuchytily,“ zmínil autor výstavy Josef Brožek.

Na další „štaci“ se výstava z iQlandie přesune 7. prosince, symbolicky v den japonského útoku na americkou námořní základnu Pearl Harbor.