Strojvůdce Jan Černý.

Strojvůdce Jan Černý. | foto: Časopis Železničář

Lidé poslali strojvůdci milion a půl, po probuzení se zajímal o cestující

  • 87
Někdo věnoval desetikoruny, jiný stovky korun a další údajně poslal rovných sto tisíc. Osud strojvůdce pendolina Jana Černého, který po nárazu do kamionu stojícího na kolejích ve Studénce přišel o nohu, vzal za srdce mnoho lidí.

Na sbírku s číslem účtu 4026277399/0800, kterou založili jeho spolupracovníci, dorazilo už přes milion a půl korun.

„Je to fantastické, jsme všem moc vděční. Sbírka potrvá až do ukončení Honzovy léčby,“ komentoval Václav Sosna, vedoucí provozu Depa kolejových vozidel, ve kterém Černý pracoval.

Co se ve Studénce stalo

Polský řidič ve středu 22. července v 7:43 hodin nedbal červeného výstražného světla a s kamionem vjel na železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku. Když se zavřely závory, jen popojel.

Vzápětí od Ostravy přijelo pendolino. Po nárazu do návěsu plného plechů zemřeli ve vlaku tři muži, dalších 18 lidí bylo zraněno. Strojvůdce přišel o nohu, když mu ji paleta s plechy rozdrtila.

Celková škoda činí 158 milionů korun. Pravděpodobného viníka policisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti, hrozí mu vězení od tří do deseti let

Sosna však neví, kdo přesně jakou částkou přispěl. „Je to anonymní, ale jsme rádi za každou korunu. Slyšel jsem ale, že prý někdo dokonce poslal sto tisíc. Neuvěřitelné,“ poznamenal Sosna a zdůraznil, že každou korunu dostane těžce zraněný parťák.

Strojvedoucí: Nezemřel někdo?

Strojvůdcovi kolegové chtějí, aby jejich kamarád dostal co nejkvalitnější rehabilitaci a také špičkovou protézu. Odjakživa totiž rád sportoval, například často jezdil na kole, což by s běžnou protézou nemohl.

Devětapadesátiletý strojvůdce zůstává, stejně jako další dva zranění cestující, v ostravské fakultní nemocnici. Před několika dny ho probudili z umělého spánku.

„Jsme v kontaktu přes jeho partnerku. Samozřejmě teď má nejtěžší období, kdy mu plně dochází, co se stalo,“ přiblížil Sosna, kterého dojala kolegova reakce po probuzení: „První, o co se zajímal, tak bylo, co se stalo a jestli někdo z cestujících nezemřel. O sebe se staral až potom.“

Co strojvůdce řekl před rokem

„Oproti minulým letům zaznamenávám neuvěřitelný nárůst neukázněnosti účastníků silničního provozu. Člověku to hlava nebere, co vše si lidé v osobních nebo nákladních automobilech dovolí, a hlavně jak riskují.“

Z časopisu Železničář

Černý, který na lokomotivách jezdí od roku 1977, dostane odškodnění i od zaměstnavatele, tedy Českých drah. „Postupujeme podle zákona, jde o pracovní úraz,“ řekla mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Čeká se na druhou černou skříňku

Podle prvotních informací se strojvůdci podařilo snížit rychlost vlaku ze 160 na 142 kilometrů v hodině. Údaje však zatím pocházejí ze zadního záznamového zařízení, data z přední „černé skříňky“ se ještě zpracovávají a analyzují.

„Teprve poté bude zřejmé, proč vlak mírně zpomalil. Při komisionální prohlídce byla vyloučena technická závada,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

České dráhy také budou vyplácet odškodnění zraněným a pozůstalým. Podle nové evropské směrnice musí těmto lidem poslat příbuzným obětí minimálně 21 tisíc eur, tedy téměř 570 tisíc korun, u zraněných není částka stanovena, ale dráhy slibují přiměřenou sumu. Vyplacený celkový obnos pak budou vymáhat po viníkovi.

„Zatím evidujeme sedmnáct žádostí, peníze začneme vyplácet v řádu dnů,“ slíbila mluvčí Šubová. Zranění cestující z vlaku, stejně tak i pozůstalí, mohou psát právnímu odboru ČD na nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1 nebo na e-mail: gorner@gr.cd.cz.

Poničené pendolino v bohumínském železničním depu

23. července 2015