Záchranná operace lodi britského námořnictva. (8. června 2015)

Záchranná operace lodi britského námořnictva. (8. června 2015) | foto: Reuters

Hon na pašeráky ve Středozemí nemá velení, stráže střílí i proti sobě

  • 184
Italský člun se stal cílem palby ze strany švédských strážců, hlídajících evropské vody v rámci mise Frontex. Spletli si ho totiž s lodí pašeráků migrantů. Italské plavidlo neodpovídalo na výzvy k identifikaci, a tak se pobřežní stráž uchýlila k varovné střelbě. Incident se stal v pondělí nedaleko libyjských břehů.

Obě lodě se v oblasti účastnily mise na záchranu migrantů. Střelbu spustila loď švédské pobřežní stráže, ke které se člun začal rychle přibližovat. Švédové si tak člun spletli s lodí pašeráků. Podle deníku Guardian se něco takového stalo ve Středozemním moři poprvé, další podobné incidenty jsou však do budoucna pravděpodobné.

Evropská agentura Frontex, která koordinuje operace EU ve Středozemním moři, uvedla, že při přestřelce nebyl nikdo raněn a nedorozumění se rychle vysvětlilo. „Italská loď zpomalila a bylo možné ji identifikovat,“ uvedla mluvčí Frontexu Ewa Moncureová.

Švédská pobřežní stráž vydala poté prohlášení, ve kterém střelbu potvrdila. Uvedla však, že šlo pouze o varovné výstřely. 

Podle Moncureové se situace ve Středozemním moři vyhrocuje od té doby, co se pobřežní stráž dostává častěji do střetu s pašeráky lidí, kteří se snaží násilím získat zabavené prázdné lodě. 

Webová stránka Migrant Report upozornila na dva podobné střety. V březnu střílela italská armáda na loď, která podle nich patřila pašerákům. V dubnu se zase islandská posádka jednotek Frontexu dostala pod palbu pašeráků, kteří se snažili získat zpátky zabavenou dřevěnou bárku.

V současné době je koordinace lodí ve Středozemním moři problematická. Záchranných operací se totiž účastní stejně tak lodě evropských států spadající pod operaci Triton jako například italská pobřežní stráž nebo soukromé lodě charitativních a neziskových organizací. Mimo to využívají prostor Středomoří i komerční lodě, které se na trasy migrantů mohou připlést náhodně. 

Podle odborníků tak může k palbě do vlastních řad dojít i v budoucnosti. Pondělní incident je podle Glena Forbese ze společnosti Oceanic Live jasným důkazem toho, že lodě nejsou mezi sebou správně koordinované. „Nedostatek řízení a kontroly všech zúčastněných je jasný,“ nechal se slyšet Forbes, jehož společnost se zaměřuje na analýzu námořní bezpečnosti.

Jen za letošní rok zachránily lodě z moře 90 tisíc migrantů. Stejný počet jich vyrazil přes východní část moře do Řecka.

Evropské lodě zachránily u italských břehů na konci června 2 900 uprchlíků:

29. června 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video