Lukáš Železník ze Zlína slaví trefu proti Jihlavě.

Lukáš Železník ze Zlína slaví trefu proti Jihlavě. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Favorité až na Spartu nevyhráli, Slavia obrat nedotáhla, ligu vede Zlín

• 116
Dva z velkých favoritů fotbalové ligy zakopli. Na sobotní výpadek Plzně na Dukle navázal druhý den Jablonec, který doma nedokázal porazit Bohemians a jen remizoval 2:2. Blízko ztráty byla i Sparta, Ostravu však nakonec udolala 3:1. Po dvou kolech tak je jediným stoprocentním týmem nováček ze Zlína.

Fotbalová liga má v novém ročníku za sebou šestnáct zápasů a už se v nich stalo mnoho překvapení. První příčka, na níž trůní Zlín, je šokem, byť jsou odehrána jen dvě kola. Příště se Zlín představí na Spartě.

„Jet na Spartu se šesti body bylo naším tajným přáním a jsme moc rádi, že se nám jej podařilo splnit. Samozřejmě nikde v oblacích nelítáme, protože je to jen začátek. Určitě nezpychneme, ale na Spartě se pokusíme o to, co se nepovedlo Baníku,“ prohlásil zlínský kouč Bohumil Páník.

Plzeň i Sparta před středečními odvetami 3. předkola Ligy mistrů šetřily několik hráčů základní sestavy. Plzeňští nastoupili na Dukle s pěti změnami, sparťané proti Ostravě dokonce se sedmi.

Podle předvedené hry to vadilo méně Plzni, která však nezískala ani bod. Na pražské Dukle si hosté vytvořili několik vyložených šancí, ale buď skvěle zasáhl brankář Rada nebo hosté netrefili bránu. Dokonce nedali ani penaltu, Kovařík střílel vysoko nad.

To bylo v 79. minutě, krátce předtím dorazil Štetinovu nepříliš prudkou ránu do odkryté brány Berger. Po neproměněné penaltě se Plzeňští už téměř na nic nezmohli. Pokutový kop měli zahrávat i domácí, ale sudí Lerch faul Procházky na Beauguela neodpískal.

„Oddělil bych výkon od výsledku. Výkon byl velmi dobrý co se týče aktivity, hra měla tempo, měli jsme pět šest šancí, ale umřeli jsme na ně. Kdybychom hráli do půlnoci, tak bychom gól nedali. Z výsledku jsme zklamaní,“ řekl plzeňský trenér Miroslav Koubek.

Jablonec doma dvakrát s Bohemians prohrával, bod si zajistil už v závěru po šťastném odrazu míče.

„Jsme samozřejmě zklamaní ze ztráty bodů. V druhém poločase jsme se dostávali do šancí, bohužel jsme proměnili jen jednu,“ řekl jablonecký kouč Jaroslav Šilhavý. Jeho tým ve čtvrtek čeká odveta 3. předkola Evropské ligy na hřišti FC Kodaň, první duel vyhrál dánský tým 1:0.

Sparta se proti Ostravě dlouho hledala, trápila se, čelila dvěma obrovským šancím soupeře, sama se do příležitostí propracovávala obtížně.

Když po hodině hry stoper Kouřil po standardní situaci poslal Ostravu do vedení, upadli sparťané do velké křeče. Z nesnází je vytáhl až deset minut před koncem kapitán Lafata, který po rohu hlavou vyrovnal. Po jeho červnovém zranění kolene to byl jeho první zápas v nové sezoně.

„Baník jsme pouštěli do protiútoků po laciných ztrátách míčů. Davidova branka uklidnila mužstvo, patří mu obrovský dík,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Poté zápas vymaloval úplně jiný obraz, Sparta soupeře drtila a během závěrečného tlaku přidala další dva góly. Napravila tak nepovedený výsledek z Jihlavy, kde v prvním kole remizovala 0:0. To bylo první překvapení nového ročníku.

„V první řadě mám velkou radost, že jsem zápas v závěru otočili,další ztrátu jsme si nemohli dovolit,“ oddechl si Ščasný. Ve středu čeká jeho tým odveta 3. předkola Ligy mistrů proti CSKA Moskva, Spartě k postupu stačí i remízy 0:0 či 1:1. Plzeň hraje proti Maccabi Tel Aviv a může si dovolit i porážku 0:1.

Slavia po porážce v úvodním kole v Plzni narazila na dalšího z pohárových zástupců, proti Liberci po dvou minutách prohrávala, pak rychle skóre otočila, ale nakonec remizovala 2:2.

Brno po minulé výhře nad Ostravou podlehlo v Mladé Boleslavi 0:2. Na druhé brance vítězů se podílel Baroš, který přihrál Chramostovi.

Z nováčků se daří víc Zlínu než Olomouci

Dvě vystoupení za sebou mají oba nováčci. A překvapivě si zatím vede mnohem líp Zlín než Olomouc.

Dva zápasy, dva vstřelené góly, žádný inkasovaný, druhá výhra a v tabulce první místo. Zlín prožívá parádní start.

Po minulém vítězství na Bohemians hráli Zlínští ligu doma po víc než šesti letech a užili si to. Zaplněný stadion, téměř pět tisíc diváků, rozjásal už po deseti minutách Železník, pak už gól nepadl. Zlín si tak připsal druhou výhru a minimálně do nedělní devatenácté hodiny povede tabulku.

Olomouc minule v Teplicích zachránila bod dvěma góly v nastavení. Tentokrát po vypršení základní hrací doby dvakrát inkasovala a o remízu přišla. Přitom proti Příbrami krátce po půli šla do vedení, ale Bednář brzy vyrovnal. Když duel směřoval k nerozhodnému výsledku, z nenadání skóroval Hnaníček. A šokovanou Olomouc dorazil ještě Bednář z penalty.

Teplice se podruhé za sebou představily doma, znovu si vypracovaly dvoubrankový náskok a proti Slovácku ho nepustily. První gól dal Fillo z penalty, druhý v závěru Vondrášek, kterého obrana pustila do sóla.