Ivo Valenta, nezávislý kandidát | foto: Jan Karásek, MAFRA

Regulace hazardu narazí v Bruselu, řekl v on-line rozhovoru majitel Synotu

  • 113
Až dvě třetiny všech heren z Česka zmizí. S takovým dopadem počítají autoři zákona, který ve středu schválila vláda. Provozovatelé heren hovoří o diskriminaci a faktické likvidaci svého podnikání. Ke kritikům vládního návrhu se řadí také senátor a majitel herního holdingu Synot Ivo Valenta, který odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Vláda se shodla na nových pravidlech pro hazard, zákon ještě přibrousila a poslala ho poslancům (více o návrhu čtěte zde). Nenaplnil se tak scénář koaličního sporu, na který to ještě před několika týdny vypadalo. Premiér Bohuslav Sobotka Babišův návrh nepotopil, byť proti němu jako proti příliš měkkému nedávno ostře vystoupil.

Ministr financí Andrej Babiš se nakonec se Sobotkou dohodl na mírném přitvrzení a oba mluví o spokojenosti.

Host iDNES.cz odpovídal ZDE.

Na otázky ke zpřísnění hazardu v Česka odpovídal senátor a majitel herního holdingu Synot Ivo Valenta.

Do zákona se například vrací povinná noční uzavírka. Herny budou muset mít zavřeno od tří v noci do deseti dopoledne. Tato povinnost se však nebude týkat kasin.

Hráče automatů čeká každé dvě hodiny „bezpečnostní“ 15minutová přestávka, aby vypadli z hazardního opojení. Zařízení je také bude v reálném čase informovat o tom, kolik peněz už prohráli.

Valenta: Tvrdost regulace mne překvapila

Senátor a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta na úvod přiznal, že s tak tvrdým návrhem, jaký tento týden schválila vláda, nepočítal. „Fakt, že vláda přitvrdila, je pro mne samotného velkým překvapením, zvláště když předem avizovala, že v případě zpřísnění podmínek přijde státní rozpočet o miliardu korun,” odpověděl Valenta na jednu z prvních otázek.

Nejčastější odpovědí senátora na důsledky regulace byla obava z rozvoje nelegálních heren na úkor regulovaných legálních podniků. „Tvrdá regulace pouze přesune byznys do nelegální sféry, a tudíž pak ani nebude co regulovat. Myslím, že tohle přece nikdo nechce,” shrnul to v jedné z odpovědí. Regulaci označil za „nic neřešící hloupost a čirý populismus”, který mimo jiné budou obcházet provozovatelé internetových loterií.

Zároveň v jiné z odpovědí dodal, že podle něj je současná vládou schválená regulace diskriminační a narazí v další fázi legislativního procesu. Problém podle Valenty bude představovat i pro Evropskou komisi. „Připravovaný zákon není v žádném případě s evropským právem v kompatibilitě a jsem přesvědčen o tom, že neprojde notifikací v EU,” řekl například.

Spím dobře, odpověděl Valenta

Několik otázek směřovalo i směrem k samotné podstatě loterijního podnikání, která čtenářům připadala neetická. „Se spaním problémy nemám a to stejně, jako výrobci zbraní, cigaret, alkoholu a podobně. Loterie jsou legálním odvětvím podnikání v celém světě a takto je k nim třeba přistupovat,” odpověděl Valenta.

Zároveň ale čtenářce, která napsala, že její bratranec je gambler, odpověděl, že ho to mrzí. Opět ale vypíchl obavu z rozvoje černých heren. „Tím, že se legální byznys vytlačí do ilegality, hráčská závislost nezmizí. Nelegální provozovatelé okamžitě obsadí trh a závislí budou bez jakékoliv kontroly či omezení hrát dál.”

V červnu zasahovala policie a celní správa proti nelegálním hernám v Praze:

13. června 2015

,