Fotbalisté Sparty se radují z gólu v duelu s CSKA Moskva.

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v duelu s CSKA Moskva. | foto: Profimedia.cz

CSKA - Sparta 2:2, šance i chycená penalta. Divoký zápas přinesl naději

• 440
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Svižný fotbal, chycená penalta, dvě vyrovnání, které dělilo jen pár desítek vteřin. A nakonec remíza 2:2. Fotbalisté Sparty na hřišti CSKA Moskva ve 3. předkole Ligy mistrů nezklamali, předvedli solidní výkon a vezou si domů stejně nadějný výsledek.

„Viděli jsme krásný zápas nahoru-dolů, s hodně šancemi na obou stranách. Výsledek je cenný,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Příští středu potřebují sparťané neprohrát, k postupu jim stačí remízy 0:0, 1:1 či jakákoli výhra.

Sparťané dvakrát prohrávali, inkasované góly je ale ani v jednom případě nezlomily, vždy dokázali rychle zase soupeře dotáhnout.

Zle to s nimi vypadalo několikrát. Třeba v 52. minutě: za stavu 1:1 vyrobil hrubku Vácha, na polovině hřiště špatnou přihrávkou nechtěně založil útok soupeře. Musa se hnal sám na gólmana Bičíka, ten ho nejdřív vytlačil z úhlu, pak zastavil i nebezpečnou ránu Dzagojeva. Ale na pokus Tošiče už nedosáhl a Sparta prohrávala.

Jen pět minut trvalo, než Vácha chybu částečně napravil. Potáhl na levé straně míč do vápna, rozhlédl se a nacentroval na Krejčího, který hlavou rozhodl o konečném výsledku.

„Sice jsme dali rychlý gól, ale nedokázali jsme vedení udržet. Pak jsme zahodili penaltu, a i když jsme se opět dostali do vedení, nevyužili jsme převahu a znovu dovolili soupeři vyrovnat. Měli jsme na výhru, ale bohužel se nám to nepodařilo,“ řekl domácí trenér Leonid Sluckij.

Sparťanský trenér Ščasný už před zápasem prozradil, že po nepovedené ligové generálce s Jihlavou přichystá změny. Nakonec byly dvě: v základní sestavě chyběl Steinhöfer, místo něj nastoupil Costa, který odsunul Frýdka z levé na pravou stranu. A v útoku překvapivě chyběl Paixao, nejlepší střelec přípravy - nahradila ho jiná letní posila, Fatai.

Právě nasazení nigerijského střelce se vyplatilo. Sparta sice po 14 minutách jako první inkasovala, ale čahoun se sedmičkou na zádech dokázal bleskově zařídit vyrovnání.

Costa vyrazil s míčem k šestnáctce soupeře. Sice se neprotlačil přes bránící hráče, ale míč, který zůstal na hranici vápna, tvrdě a přesně trefil Fatai. Tečovaná rána zapadla na zadní tyč a sparťané nejrychlejší možnou reakcí zbrzdili euforii domácích.

Stadion Chimki arena se sice nezaplnil úplně, ale návštěva byla i tak hodně slušná. Stejně jako atmosféra. Fanoušci CSKA od prvních minut vytrvale skandovali, mávali velkými modročervenými vlajkami a tribuny bouřily i při náznacích šancí domácích.

A hned při první velké příležitosti se bouřlivě radovaly. Dzagojev se ve 14. minutě vápně zbavil obránců, na penaltě zůstal chvíli sám a překonal Bičíka přesnou střelou k tyči. Diváci křičeli nadšením, ale za chvíli byli po Fataiově vyrovnání úplně zticha.

Znovu se zaradovali ve 29. minutě. Holek zbytečně ve vápně skočil pod nohy Jeremenkovi a rozhodčí dlouho neváhal: penalta! Sparťané ani moc neprotestovali, místo toho Matějovský běžel radit brankáři Bičíkovi, kam při pokusu Natcha skočit. „Zkus to doleva,“ řekl mu zřejmě.

A tahle rada zafungovala na jedničku. Bičík se skutečně vrhl na levou stranu a Natchův pokus vyrazil. Skvělý fotbal z obou stran pak pokračoval na konci prvního i ve druhém poločase. Sparťané bojovali, byli aktivní, soupeře dokonce přestříleli, což se nečekalo. ale Dočkal ani Fatai Akinfejeva nepřekonali a další velkou možnost spálil už za stavu 2:2 Holek.

Zápas Plzně

Ale stoprocentní tutovku a šanci rozhodnout zahodili především domácí: v 65. minutě Dzagojev před odkrytou brankou mohutně napřahoval, ale nakonec vůbec netrefil míč a držel se za hlavu.

Také díky tomu mají sparťané pro odvetu zaděláno na postup, dva góly a remíza na hřišti soupeře jim dávají slušnou naději.