Mládek mezi podprsenkami hájil návrh odložit rozhodnutí o limitech

  • 27
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přijel do výrobního závodu Triola v Horním Jiřetíně na Mostecku. Podnik se 130 zaměstnanci by zlikvidovalo prolomení limitů těžby uhlí na velkolomu ČSA. Mládek obhajoval svůj návrh odložit rozhodnutí o pět let, švadleny však stejně jako horníci další nejistotu odmítají.

„Případ Trioly je specifický, protože se nachází 200 metrů za čárou, kam by se v případě prolomení posunula hranice lomu,“ přiblížil Mládek.

Závod by se tak sice nemusel kvůli limitům bourat, ale zůstal by odříznutý od okolí - bez dopravy, bez možnosti lidí dostávat se do práce, protože by zmizely i silnice od Mostu.

Tím, že je mimo případný rozšířený dobývací prostor, neměla by firma ani nárok na náhradu od těžařů.

„Určitě bychom firmu podpořili, aby se s ní jednalo jako s ostatními a nebyla poškozená kvůli nějaké čáře,“ sliboval v Triole Mládek.

Triola je tradiční česká firma s téměř stoletou tradicí, která vyrábí spodní prádlo speciálně pro český trh. Přímo v Horním Jiřetíně zaměstnává stovku lidí. Švadleny tak verdikt vlády, která má o prolomení limitů rozhodnout ještě letos, očekávají stejně napjatě jako horníci nedalekého velkolomu.

„Dojíždím sem z nedalekého Janova už pětadvacet let. A věřím, že tady těch pár let do důchodu už vydržím, že limity neprolomí a o práci nepřijdu,“ říká jedna ze švadlen, Naďa Kučerová.

Neodkládejte rozhodnutí, slyšel Mládek ze všech stran

V Horním Jiřetíně i při další návštěvě v Litvínově místní Mládka několikrát vyzvali, aby se rozhodnutí o limitech na lomu ČSA na rok 2020 neodkládalo, protože to komplikuje situaci celého regionu. Mládek návrh zdůvodňoval nejistotou příštích let.

Varianty pro limity

Podle ministra Jana Mládka připadají v současné době v úvahu tři varianty rozhodnutí o limitech. První je úplné prolomení limitů na dolech Bílina i ČSA, druhou je rozšíření těžby pouze na Bílině a třetí je prolomení Bíliny a odklad rozhodnutí o dole ČSA na rok 2020.

Kompletní zachování limitů i na Bílině nemá podporu tripartity, která jednala v pondělí.

Kdy přesně vláda o limitech rozhodne, není zatím jasné. Původní termín se z března posunul na konec srpna.

Jisté je nyní jen to, že do 31. srpna musí vláda dostat všechny podklady ohledně limitů těžby a navíc také návrh, jak pomoci případně propuštěným horníkům z velkolomu ČSA.

„Nevíme, jestli jaderná elektrárna Dukovany dostane povolení na další provoz bloků. Pokud by se tak nestalo, museli bychom zvýšit výkon uhelných elektráren,“ řekl.

Další nejistota podle něj souvisí s elektrárnou Počerady, kterou mezi Mostem a Louny zatím provozuje společnost ČEZ. Není totiž jasné, jaký bude její osud po roce 2019. Kdyby došlo k jejímu uzavření, je jisté, že další těžba na ČSA nebude potřebná.

Ministr Mládek prohlásil, že v současné době se zdá, že uhlí za limity Česko možná ani potřebovat nemusí. „Problém je ale v tom, že vláda nemůže říct, že už to uhlí nebude potřebovat nikdy,“ poznamenal Mládek.

Potvrdil ovšem, že spotřeba uhlí pro energetiku by se měla snižovat. Shodl se v tom s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, podle nějž za padesát let uhlí nebude potřeba vůbec.

„Debatuje se, zda vůbec neomezit fosilní paliva. Dovedu si představit, že to tak u nás bude v roce 2065,“ řekl Mládek.