Orangutan Pagy, nadějný mladý samec, je zpátky v Praze

  13:13
Pražská zoo se v pátek dočkala návratu čtrnáctiletého samce orangutana sumaterského Pagyho, který žil posledních pět let v bratislavské zoo. Časem by se měl stát novým partnerem samice Mawar a vytvořit s ní cenný chovný pár.
Čtrnáctiletý orangutaní samec Pagy je nádherné a chovatelsky cenné zvíře. V...

Čtrnáctiletý orangutaní samec Pagy je nádherné a chovatelsky cenné zvíře. V Praze by měl časem vytvořit chovný pár se samicí Mawar, matkou dvouleté samičky Diri a devítiletého Gempy. | foto: Kateřina Jíšová

Zoo Praha pro mladého samce Pagyho, který je potomkem historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoologických zahradách, vybudovala během letošního jara nový prostor v pavilonu Indonéská džungle (zde více o přípravách na jeho příchod). Také na jeho příjezd se chovatelé primátů připravovali velice pečlivě (o jeho odchodu z pražské zoo před pěti lety více zde).

„Pagy odcházel do Bratislavy před pěti lety společně se svým bratrem Filipem. Tehdy byli oba dorostenci. Nepočítali jsme, že by se k nám Pagy ještě vrátil, ale o to jsme nyní raději. Dospěl a doufejme, že časem bude mít mláďata se samicí  Mawar a že se pro naši zoo stane stejnou ikonou, jakou byl jeho otec Kama,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. (O samci Kamovi, který předloni uhynul stářím, více zde.)

Transport byl skvěle zkoordinovaný a proběhl hladce

Pagy oslavil ve čtvrtek v Bratislavě své 14. narozeniny, spojené s rozlučkou s bratislavskou zoo i jejími chovateli. Současně proběhla koordinační schůzka mezi zoology, chovateli i pracovníky transportu obou zoologických zahrad, v Praze se v tu dobu odehrála poslední zkouška, jak proběhne jeho nakládání a vykládání, až Pagy v pátek dorazí do Prahy.

„V podobných případech musí být předem do detailu domluvený a všem jasný postup uspávání, ukládání zvířete do transportní bedny i další detaily, nic se nesmí podcenit,“ vysvětluje kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš. 

Poslední týden v Bratislavě s Pagym strávila i jeho budoucí chovatelka v Praze Vendula Hejná, aby si na ni mohl pomalu začít zvykat a poznal ji už ve svém dosavadním domovském prostředí. A naopak. „Jeho bratislavská chovatelka s ním teď zhruba týden pobude v Praze, aby mu usnadnila adaptaci v novém prostředí,“ popisuje pražský kurátor. Obě chovatelky Pagyho také společně doprovázely, jen u jeho ranního uspávání nebyly, aby si je s ním nespojoval. 

Po páteční šesté ranní pak v Bratislavě vypukly přípravy na odjezd, obě chovatelky sbalily Pagymu pro všechny případy i nějaké krmení na cestu, hlavně ovšem lahve s pitím, zvířata totiž během takto krátkého transportu většinou moc nežerou. V sedm hodin začala vlastní akce, u které byl i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

„Už uspávání proběhlo hladce, bratislavský veterinář Pagyho trefil hned první uspávací šipkou, udělal mu potřebné odběry krve pro našeho pražského veterináře, proběhlo i vážení. Pak byl Pagy uložen do transportní bedny vystlané dřevitkou a svými oblíbenými hadry, které má rád a uklidňují ho. V bedně ho veterinář probudil, naposledy prohlédl a během pěti minut byl Pagy na korbě speciálně upraveného klimatizovaného tranzitu,“ popsal Lukáš.

V devět vyrazil tranzit s Pagym a chovatelkami ku Praze. „Každou půlhodinu jsme dělali přestávky, abychom měli samce neustále pod kontrolou, dali mu napít a podobně,“ vysvětlil kurátor s tím, že v Brně se k nim pro všechny případy jako doprovod připojili další pražští kolegové se záložním klimatizovaným autem. Cesta proběhla i s potřebnými zastávkami naprosto hladce, takže ve 13 hodin byli všichni v Praze.

„Pagyho jsme přes orangutaní výběh v pavilonu Indonéská džungle nechali projít do jeho nově upravených prostor, jakmile se trochu zadaptuje, pustíme ho do prostoru v místě bývalé jeskyně. Ten je opatřený tzv. seznamovací mříží, aby se mohl začít poznávat s Mawar a jejími potomky. Dvojitá mříž zajistí, že se sice uvidí, a ucítí, ale dotýkat se mohou maximálně špičkami prstů, aby si nijak neublížili,“ popsal kurátor, který předpokládá, že do tohoto seznamovacího boxu budou moci Pagyho pustit zhruba za dva tři týdny.

Podívejte se, jak se v zoo od letošního jara připravovali na Pagyho příchod:

22. dubna 2015

„Pagy teď bude trávit čas buď ve svých ložnicích, nebo ve venkovním výběhu, kde ho mohou vidět i návštěvníci, tam se bude s naší orangutaní rodinkou zatím střídat, a za nějaký čas i ve zmíněném seznamovacím boxu,“ dodává Lukáš. Ke spojení s Mawar a její zatím teprve dvouletou dcerou Diri podle něj může dojít až ve chvíli, kdy najde koordinátor chovu vhodné umístění pro dospívajícího samce Gempu a Diri ještě alespoň trochu odroste.

„Důvody jsou zcela jednoduché: dva dospělí samci spolu v jedné skupině žít nemohou, napadali by se, to je u těchto lidoopů stejné jako například u goril. A v případě Diri hrozí riziko infanticidy, tedy možného úmyslného usmrcení ze strany samce, protože se jedná o potomka z jiného spojení a nový samec ho může do budoucna považovat za nežádoucí genetickou konkurenci pro svoje budoucí potomky,“ vysvětlil ještě kurátor primátů.

Orangutani sumaterští, silně ohrožený druh, v Praze:

Pagy (23. 7. 2001) se narodil jako syn legendárního Kamy, historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoo, a samice Upity v Zoo Hodonín, kde žil tento pár po dobu rekonstrukce jejich pavilonu v pražské zoo. Posledních pět let Pagy prožil v Zoo Bratislava spolu se svým o málo starším bratrem Filipem, který byl odchován uměle (více o nich a důvodu jejich odjezdu do Bratislavy před pěti lety zde).

 Na jaře roku 2010 oba samci do Bratislavy odcestovali jako puberťáci, které bylo potřeba oddělit od rodiny, nyní už mezi nimi jako mezi dospělými samci vznikaly rozbroje. Pagy se tedy do Prahy vrátil jako ideální partner pro samici Mawar na doporučení evropského koordinátora chovu orangutanů. K Filipovi do Bratislavy již brzy přicestuje samice Mengalu ze Zoo Lipsko.

Zoo Praha chová silně ohrožené orangutany sumaterské od roku 1961. V přírodě žije už jen zhruba 7300 zvířat a jejich stavy stále klesají kvůli ztrátě přirozeného prostředí a jeho přeměně na pěstební plochy (o palmovém oleji více zde) i nelegálnímu lovu.

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...