Zajímavý taneček v podání jihlavského Jiřího Krejčího (vlevo) a sparťana Paixaa. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava - Sparta 0:0, hosté na startu zklamali, chyběly šance i góly

• 214
Sparťanští fotbalisté zakopli hned na ligovém startu. V úvodním utkání nového ročníku se v Jihlavě nebyli schopní pořádně dostat do šancí, proto remizovali 0:0. Jihlava získala doma proti Spartě teprve druhý bod v samostatné české nejvyšší soutěži.

„Je to zklamání. Z mého pohledu jsme to i podcenili. Hráči si mysleli, že to půjde samo. Chyběl pohyb, přímočarost, trpělivost,“ kritizoval hostující kouč Zdeněk Ščasný.

Když sparťané se v Jihlavě představili naposled, loni v listopadu měli během první půle několik vyložených šancí, soupeři nepůjčili míč, dali dva góly a měli odpracováno.

O několik měsíců později se ukázala jiná Sparta, nevýrazná, jalová, těžkopádná. Při ligových startech obvykle vítězí, z 23 ročníků v samostatné české lize čtrnáct úvodních zápasů vyhrála, v Jihlavě to byla šestá remíza.

„V první půli se nám dařilo dodržovat to, co jsme chtěli: přehustit střed , vyrážet k brekům, být nebezpeční. Možná, že i na šance jsme vyhráli. Po přestávce Sparta dominovala, my jsme to soustředěnou hrou odbránili.
Bod je pro nás hodně cenný,“ řekl jihlavský kouč Luděk Klusáček.

Víc než rozpačitě vyhlížela hra Sparty. Spousta nepřesností, chyb v rozehrávce, technických nedokonalostí, bezradnost ve finální fázi.

ON-LINE

Ještě hůř než hra vypadaly některé posily, Paixao jako by na hřišti vůbec nebyl, vlastně byl asi pětkrát za poločas v ofsajdu. Steinhöfer téměř všechno pokazil a v poločase šel dolů.

Tříčlenná obrana, v níž nastoupili Hybše, měla občas s rychlými útoky soupeře či se standardkami potíže.

Jihlavští si dali pozor ve středu hřiště, obsazovali Dočkala s Matějovským, nedovolili jim rozehrát, nedali jim setinu času a sparťanská hra trpěla.

Matějovský se postupně z obležení bránících hráčů vymanil a servíroval, především Krejčímu, jednu výtečnou přihrávku za druhou. Snaživý levý útočník se několikrát dostal za obranu, ale pokaždé mu chyběl kousek, aby zakončil, nebo přesněji přihrál.

Domácí s ofenzívou šetřili, ale když už se dopředu dostali, tak byli nebezpeční. Táhlá rána kapitána Marka narazila do břevna, Jungr po parádní samostatné akci mířil dobře, ale Bičík stihl jednou rukou zasáhnout.

Sparťané na první šanci čekali až do druhé půle, Dočkal prostrčil na Paixaoa, který z úhlu střílel na vzdálenější tyč, ale těsně ji minul. Pak se chytil za hlavu.

Jenže to na dlouho bylo všechno.

Do druhé půle trenér Ščasný poslal útočníka Fataie, jenže musel na levou stranu zálohy stáhnout Krejčího, do té doby jednoho z lepších hráčů. Tím jeho přínos utlumil, Krejčí už nebyl tak nebezpečný jako v první půli. Musel na míče čekat a hrát do plných, předtím si zabíhal za obránce, čímž soupeři dělal velké problémy.

V 72. minutě právě Krejčí po kolmici Matějovského utekl obraně, dával před bránu, ale domácí obránci v poslední chvíli před Paixaoem zasáhli. Střídajícího Litsingiho už obránci nestíhali, ale konžský útočník ve vyložené pozici pálil jen do Hanuše.

Domácí dřeli, hráli obětavě, soustředili se na obranu a dařilo se jim tlaku Sparty odolávat. Čekali, jestli se jim povede brejk, vydaří akce nebo standardka.

Sparťanský zmar pět minut před koncem ukázala standardka z levé strany pokutového území, Dočkal poslal centr na druhý rohový praporek, publikum reagovalo pobaveně.