Fotbalisté Panamy se na rozhodčího hodně zlobili. | foto: AP

Rozhodčí „popravil“ Panamu, poté prchal před rozzuřenými hráči

  • 83
Jen co zapískal konec, musel se dát na útěk. Americký rozhodčí Mark Geiger se stal přímo na hřišti terčem štvanice, jaká na vrcholných fotbalových turnajích nemá obdobu. Ale způsob, jakým v noci na čtvrtek popravil Panamu, se také jen tak nevidí. Semifinále Zlatého poháru, tedy šampionátu Severní a Střední Ameriky, které Mexiko v prodloužení vyhrálo 2:1, zahalil skandál.

Jako by nestačilo, že panamští „kanárci“ museli odehrát většinu mače proti favoritovi po přísném vyloučení Luise Tejady v deseti. Ostřílený útočník ve 25. minutě ve vzdušném souboji trefil obránce Francisca Rodrígueze rukou do obličeje, ovšem nezdálo se, že by šlo o úmyslný zásah. Přesto Geiger bez milosti vytasil červenou kartu.

Oslabení Panamu nezlomilo, naopak. Muži v červeném se vzepjali k heroickému výkonu a po gólové hlavičce stopera Romána Torrese směřovali v Atlantě k senzačnímu postupu. Mexičané si s obětavou defenzivou svého soka nevěděli rady, nezvykle kazili a čas pro ně utíkal mučivě rychle.

Až do 88. minuty, kdy americký sudí ke zděšení panamských hráčů ukázal na jejich penaltovou značku. Kapitán Torres, do té doby hrdina zápasu, se zoufale držel za hlavu. Při obranném zákroku upadl rukou na míč, ale v žádném případě nešlo o úmysl, o nepřirozený pohyb horní končetiny směrem k míči, výsledek akce tento zákrok nijak neovlivnil. Přesto penalta.

„Penalta to nebyla,“ uznal po zápase i mexický kouč Miguel Herrera.

Nějakou dobu se zdálo, že k její exekuci ani nedojde. Panamané se místo kolem svého pokutového území shromáždili u lavičky, v jejímž okolí pršely předměty hozené z hlediště. Na chvíli se strhla strkanice mezi oběma tábory, poté se dlouho diskutovalo. Na dálku šlo těžko rozpoznat, zda poškozený outsider zvažoval odstoupení z duelu, čekal na uklidnění situace na tribunách nebo prostě nedokázal rozdýchat křivdu.

Když se mexický záložník Andrés Guardado k pokutovému kopu konečně postavil a umístěnou střelou k tyči ji proměnil, běžela už 10. minuta nastavení. Nakonec musel Geiger přidat minut celkem čtrnáct, než mohl ukončit normální hrací dobu. „Panama 1, rozhodčí 1,“ glosovali komentátoři.

Fotbalistům Panamy se verdikty amerického rozhodčího ani trochu nelíbily.
Fotbalistům Panamy se verdikty amerického rozhodčího ani trochu nelíbily.

To ještě netušili, že na postupový zásah v prodloužení bude Mexiko rovněž potřebovat penaltu, byť tentokrát šlo proti faulu Harolda Cummingse něco namítat stěží. Geigerův výkon ovšem nepopudil jen nešťastnou Panamu. „Každé rozhodnutí padesát na padesát šlo ve prospěch Mexika. A některé 30 na 70 taky,“ posteskl si na twitteru bývalý známý brankář Shaka Hislop.

Těžko se tak lze divit frustraci, která poražené zaplavila na konci, kdy je Geiger ani nenechal vhodit poslední aut u soupeřovy šestnáctky. Panamští hráči se zběsile pustili za sudím, jemuž nezbylo než vzít nohy na ramena a ukrýt se v hloučku přispěchavší ochranky.

„Nehráli jsme dobře, nezasloužili jsme si vyhrát,“ kál se mexický kouč Herrera, zatímco internet začala zaplavovat videa o penaltové „krádeži“ stejně jako povzdechy mnohých mexických fandů nad tím, jakým způsobem jejich celek proklouzl do finále.

Podobně namále měli přitom El Tri už ve čvrtfinále s Kostarikou, kterou udolali (jak jinak) než Guardadovou penaltou v nastaveném čase prodloužení po rovněž diskutabilním zákroku.

Proč sudí Mexiku na mistrovství střední a severní Ameriky tolik přejí? Možná to zavání konspirační teorií, ale odpovědí může být pohled na stadiony v USA, které turnaj tradičně hostí. Zatímco mimo duelů domácí reprezentace a té mexické jsou tribuny takřka prázdné, utkání zmíněných týmů se těší mimořádné pozornosti, přičemž Mexiko díky davům do fotbalu zblázněných přistěhovalců táhne ještě daleko víc než výběr USA. A není těžké si představit, že s televizní sledovaností je to stejně tak.

Když pak domácí celek v prvním semifinále senzačně padl s Jamajkou 1:2, hrozilo, že boj o titul karibského ostrova s Panamou bude zajímat málokoho. Zato Mexiko je zaručený kasovní trhák.

PODÍVEJTE SE, ZA CO BYLA NAŘÍZENA PENALTA V 88. MINUTĚ


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Andrés Guardado