Hlaváčkovi bydlí v domě za 190 tisíc. Je ze slámy, hlíny, opuky a dřeva

  • 220
Manželé Hlaváčkovi bydlí ve Žďárci u Skutče v okrese Chrudim od roku 1980. Tehdy si koupili zdevastovanou hospodářskou usedlost a postupně ji pod hlavičkou Svazu zahrádkářů předělali na centrum jógy. V roce 2013 ke stavení přibyl dům Slamák, ve kterém spokojeně žijí.

Slamák nemá základovou desku a v podlaze nemá ani izolaci proti vodě. Ve spižírně je pouze udusaná hlína, v dalších částech domu tvoří podlahu nařezaná opuka volně uložená v hlíně. Když se spárování drolilo, pomohl cement. Přesto je podlaha celkem suchá, voda je totiž od domu odvedena drenáží.

Klenutá střecha je z menších habrových a jasanových kmínků. Manželé je nechali v původním stavu, opracováním by se totiž nosnost kmínků snížila. Vlákna nejsou porušená a mají dobrou nosnost. Střecha se díky tomu odlehčila a její nosnost již dostatečně prověřila i půlmetrová vrstva sněhu.

Osvětlení interiéru zajišťuje devět oken v obvodu a jedno stropní okno. Dům má jednu členitou místnost s kuchyňským koutem, meditačním prostorem, koupelnou, šatnou a zvýšeným prostorem na spaní. Suchý záchod a spižírna jsou samostatné a úplně oddělené.

Vnitřní poloměry oválu jsou 6,5 metru a 8 metrů. Výška stropu v nejvyšším místě klenutého stropu je 4,2 metru. Na zatravněné střeše je bavlněná plachta pokryta balíky slámy, pak následují starší stanové dílce, plastová fólie a hlína. Zdi domu tvoří stojny ze dřeva vyplněné balíky slámy o rozměrech 60 × 50 × 40 centimetrů, které jsou nahozené hlínou. V domě manželé topí kamny na dříví vlastní výroby. Elektřina a voda je přivedena z budovy centra jógy.

„Náš dům je inspirací zvláště pro mladé lidi, kteří chtějí bydlet bez hypotéky a v souladu s přírodou. Stavěli jsme svépomocí jen ve volném čase čtyři roky, ale při plném nasazení by se dal dům postavit ve čtyřech lidech od jara do podzimu. Slamák nás vyšel na 190 tisíc korun. Je možné jej postavit i levněji. Dům je koncipován jako stan, tudíž nepotřebuje stavební povolení,“ vysvětluje Jan Hlaváček.

„V současné době jsme dům uvolnili pro zájemce, kteří si mohou alternativní bydlení prohlédnout, vyzkoušet a poznat, jak se v přírodní stavbě bydlí. O celém projektu jsme také natočili dokumentární film. Potřebujeme totiž finančně vykrýt část stavby a náklady na DVD. Peníze na zaplacení dokumentárního filmu o stavbě Slamáku chceme získat prostřednictvím serveru hromadného financování HitHit,“ říká Jan Hlaváček.