Údolí Bikáa na východě Libanonu

Údolí Bikáa na východě Libanonu | foto: Profimedia.cz

Šándor: Vyměnit Čechy za Libanonce by byl problém, rozhodovaly by i USA

  • 172
Pokud je mezi Čechy unesenými v Libanonu i člen bezpečnostních složek, staví to český stát do zranitelnější pozice. „Únosci budou mít silnější trumfy,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. Podle něj nemůže být náhoda, že unesené Čechy vezl autem bratr Libanonce, který sedí v českém vězení.

Poslední informace, která se objevila v případu pohřešovaných Čechů v Libanonu, je, že jeden z nich je vysoce postavený činitel bezpečnostních složek (více zde). Pokud by se to potvrdilo, proč podle vás doprovázel skupinu čtyř Čechů?
Pokud by to byla pravda, a to nyní nevíme, tak jediné vysvětlení, které mě v tuto chvíli napadá, je, že některé bezpečnostní složky v této zemi se dále zajímají o případ Fajáda, o širší souvislosti s celou tou kauzou v rámci extradice těch lidí do Spojených států, kterou zastavil vrchní soud (více o Fajádově případu čtěte zde).

Andor Šándor

Generál v záloze Andor Šándor

Šándor je bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, který nyní působí jako bezpečnostní poradce.

A ti novináři a advokát takto tomu člověku poskytli legitimní pobyt. To znamená, že by mohli například říct lidem v části, kam jeli, protože tam už byli předtím: „Tohle je náš spolupracovník z nějaké televize nebo novinář.“ Čímž by byla jeho přítomnost jaksi legalizována a nikdo by se příliš neptal. Protože kdyby se tam takový neznámý člověk objevil sám od sebe a chtěl něco, tak by samozřejmě všichni pojali podezření. Toto mohl být způsob, jak se do té oblasti a ke zdroji dostat a zjistit ještě něco více.

Když vezmeme, že byli skutečně uneseni, což zatím není potvrzené, mohl by takovýto člověk mít pro únosce vyšší hodnotu než zbylí Češi?
Samozřejmě by měl vyšší hodnotu, protože on tam nejel sám od sebe. Jel tam se svolením svých nadřízených, což neznamená, že to muselo být se svolením ministra či někoho ve vládě, to určitě ne. Ale jel tam s vědomím a svolením či s úkolem jeho nadřízených. Poté se stát musí zajímat o svého člověka, kterého poslal plnit nějaký úkol do zahraničí. Pozice státu při vyjednávání je samozřejmě složitější.

Zmizelí Češi

Po pětici českých občanů se v Libanonu pátrá od sobotního rána, kdy se v údolí Bikáá našlo opuštěné auto s tamní poznávací značkou, přibližně 300 metrů od kontrolního stanoviště u města Kefrajá. V automobilu bylo pět českých pasů, tři kamery, oblečení, bankovní karty a hotovost v několika měnách.

V případě turistů či lidí, kteří tam jeli na nějakou misi na vlastní pěst či byli vysláni nějakou organizací, tak to je trochu jiné. Stát se samozřejmě i jim bude snažit pomoc, ale není to jako v situaci, když se stará o někoho, koho tam poslal. Dám příklad - americké letectvo, když je sestřelen americký pilot, drží se v zásadě pravidla, že i kdyby zemřel, tak se americké jednotky snaží dostat jeho tělo. Když je živý, o jeho záchranu usilují ještě více. Stát to posouvá do větší zranitelnosti, protože ti únosci jsou si toho vědomi, a tím pádem mají silnější trumfy v ruce, to zcela nepochybně.

Kdo podle vás mohl muže unést a co jim hrozí?
To je samozřejmě hrozně těžké. My dneska nevíme, kdo je unesl. Nemáme ani stoprocentně potvrzeno, že šlo o únos. Ale všechny ty indicie na něj ukazují. Představa, že existuje taková náhoda, že ty lidi vozí taxikář, jehož bratr je u nás ve vězení, tak to si asi nikdo jako náhodu nevymyslí. To je jasná indicie. A fakt, že na místě byly nechány kreditní karty, peníze, doklady, kamery, to vylučuje kriminální čin, protože proč by si ti lidé peníze a kamery nevzali? Za druhé to má zcela nepochybně, aspoň tak to čtu já, dát signál, že zde došlo k únosu a že říkáme, kdo byl unesen. Tím dáváme možnost dohlédnout, kdo v tom vozidle seděl, protože jsou tam jeho dokumenty.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Pokud by muži nebyli uneseni, což je pořád možná varianta, napadá vás jiný možný scénář?
Tak mohli by být uneseni někým z Islámského státu, který se snaží na území Libanonu etablovat a destabilizovat ho. Pak samozřejmě by ti lidé mohli být v krajní míře obětí nějaké demonstrativní popravy tak, jak jsme občas zvyklí vídat, pokud jde o Islámský stát. To se určitě nedá vyloučit.

To se ale pořád bavíme o variantách únosu, napadá vás i nějaká varianta, že by to nebyl únos, například, že muži chtěli sami zmizet?
Určitě mi nejde do hlavy, proč, kdyby chtěli zmizet, by tam nechávali kreditní karty, ty využijí po celém světě. Proč by tam nechávali hotovost? Ano, mohli tam nechat pasy, protože by mohli mít těch dokumentů víc. Ale i tak by je radši zničili, protože když se najdou pasy, tak ministerstvo zahraničních věcí a vnitra poměrně velmi rychle zjistí, komu ty pasy byly vydány a zda jsou hlášeny jako pohřešované. Zjistí se také, zda se s těmi pasy žádalo o vstupní víza a podobně. Takže kdyby chtěli zmizet, nedávalo by to docela smysl. Myslím, že to nebyl jejich případ.

Případ Fajáda

USA žádají o vydání Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího. Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím.

Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Městský soud rozhodl o jejich vydání letos v dubnu, nicméně v květnu Vrchní soud případ vrátil k novému projednání.

A že by se zbláznili? Nebo něco takového? To se dá vyloučit, že všech pět najednou. Kriminální čin to není, protože kdyby je chtěli oloupit, tak proč by tam nechávali ty kreditní karty? Dnes v Mexiku a Jižní Americe, ale i v Asii, fungují únosy na 24 či 48 hodin, kdy vás unesou, vezmou vám kreditní karty, vymáčknou z vás čísla účtů a podobně, vyluxují vám peníze a pak vás prostě pustí. Toto ale není ten případ, to by nedávalo logiku.

Nejčastěji se spekuluje, že za únosem stojí Alí Fajád, který čeká v Česku ve vazbě na soud, který rozhodne o jeho vydání do Spojených států. Kdyby se tato spekulace potvrdila, jak by k tomu přistupovala česká strana?
To samozřejmě není polehčující okolnost. Já nevím, zda za tím může stát Fajád z vězení. Asi těžko může mít takový přehled o pohybu našich lidí na území Libanonu, byť se to nedá vyloučit. Nevím, za jakých podmínek je ve vězení, do jaké míry může přijímat poštu, aniž by kdokoliv věděl, co se v ní píše. Předpokládám, že nemá mobil, aby mu mohl někdo z Libanonu volat. Tak si nemyslím, že když bude fungovat vazba tak, jak má a nechci to zpochybňovat, tak by těch informací měl mít spíše méně než více.

Ale že za tím může stát jeho rodina, to se mi zdá docela pravděpodobné. To, že to Fajád sám odmítá, je logické. Nebudeme naivní a čekat od něj, že připustí, že to tak je. Pokud by se to prokázalo, samozřejmě je to věc, která je trestná. Příprava a provádění únosu je prostě věc trestná a české orgány by na to určitě, stoprocentně braly ohled. O tom není pochyb.

Kdyby Češi byli uneseni za účelem toho, aby třeba Česká republika Alího Fajáda propustila, jak by na toto česká strana reagovala, kdyby únosci dali takovýto požadavek?
Alí Fajád i ti dva jsou ve vazbě, protože tu proběhla společná operace FBI a české policie. Na základě dohody došlo k zatčení těch tří lidí v Praze a Spojené státy podle mezinárodních úmluv požadují jejich vydání do USA k soudnímu líčení. Oni se tomu brání. Kdyby teď přišel požadavek, že je chtějí vyměnit, zcela nepochybně by o tom musely spolurozhodovat i Spojené státy. Otázka je, s jakým výsledkem. Nejsem příliš velký optimista, protože Spojené státy toto velmi nerady dělají.

Záběry nalezeného vozu, ze kterého zmizelo pět Čechů

Jaké vazby mají české bezpečnostní služby na libanonské?
To je otázka, která není veřejná a já ji nemohu komentovat, protože je to v režimu utajení. Já jen vím, že vyjádření pana ministra zahraničí Zaorálka o tom, že s námi libanonská spolustrana úzce spolupracuje, je odpovídající. Věřím, že to povede ke zdárnému konci.

Když to vezme z pohledu unesených, co byste jim doporučil? Jak se mají chovat? Jak mají jednat se svými únosci?
To je velmi složitá otázka. Já na to nejsem odborník, je to trochu mimo mou parketu. Ideální je, aby byli schopni s nimi udržovat přátelský vztah, aby s nimi nevytvářeli žádné pnutí, aby se je nesnažili proti sobě popuzovat a podobně.

Letos se jedná o druhý únos českých občanů. Je to jen náhoda, nebo se Češi mají více bát v zahraničí? Nebo se Češi stávají také větším lákadlem pro únosce?
Myslím, že je to dáno tím, že určitá skupina lidí nechce vidět Chorvatsko nebo Španělsko. Zajímají je exotické destinace. Pak je tu skupina lidí, kteří jsou svým způsobem vyhledavači adrenalinových záležitostí, cestují do prostorů, které jsou mnohem nebezpečnější. Ale také Blízký, Střední východ a část severní Afriky jsou mnohem více destabilizované a představují mnohem větší nebezpečí, než tomu bylo v minulosti.

Myslím si, že by Češi měli zvažovat, kam cestují. Měli by si uvědomit jednu základní věc: stát má omezenou možnost, jak jim pomoci, a to, že to zatím ve všech případech dopadlo dobře, neznamená, že to vždycky musí skončit dobře.

Unesení Češi byli naposledy spatřeni ve městě Kefrajá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video