Pátý unesený Čech je z bezpečnostních složek, v Libanonu byl poprvé

  • 209
Pátý z pětice Čechů pohřešovaných v Libanonu je podle libanonského listu L´Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník se odvolává na dobře informovaný vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj jde s největší pravděpodobností o únos.

Lidé, kteří českou pětici a Libanonce zajali, se podle tohoto zdroje snažili za každou cenu vyvolat dojem únosu, když zanechali v opuštěném autě pasy a kamery, i když je snadno mohli odvézt.

„Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni... Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady,“ sdělil libanonskému listu jeho zdroj.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Ministr vnitra Milan Chovanec v rozhovoru s novináři informaci listu nepotvrdil, ani nevyvrátil. O věci podle něj může diskutovat Bezpečnostní rada státu.

Úřad pro zahraniční styky a informace odmítl tvrzení libanonského tisku komentovat s tím, že k případu se může vyjádřit pouze ministerstvo zahraničí. To už o víkendu odmítlo spekulace médií komentovat, stejně tak i ministerstvo obrany.

Už v sobotu však redakci iDNES.cz libanonský zdroj, který si nepřál být jmenován (redakce ho zná), řekl, že podle jeho informací už libanonská zpravodajská služba začala vyjednávat s únosci o jejich podmínkách.

„Bezpečnostní služby vyšetřují a shromažďují informace v naději, že naleznou stopu, která je dovede k Čechům a jejich propuštění,“ citoval panarabský web aš-Šark al-Ausat státního prokurátora Samíra Hammúda. Podle něj stále není jasný motiv únosu. „Informace a důvody únosu jsou stále nejasné. Navíc stále není jasné, zda se skutečně jedná o únos,“ dodal.

Podle bezpečnostního zdroje listu L´Orient-Le Jour jsou ve skupině dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé. Skupina prý krátce před zmizením pořídila dva rozhovory, jež se zachovaly v kamerách. Týkají se bojů v oblasti severolibanonského Arsálu u libanonsko-syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu. Při jednom z rozhovorů je zachycen šéf místní správy města Labva v okrese Baalbek Rámiz Amhaz.

Rodina Fajáda odmítá spojitost s únosem

Libanonský deník The Daily Star, s kterým je redakce iDNES.cz v kontaktu, v pondělí upřesnil jméno pohřešovaného Libanonce. Dosud se mělo za to, že se jmenuje Saíb Munír Taán, nicméně The Daily Star o něm píše jako o Saíbovi Taánovi Fajádovi. 

Jeho bratr Alí Fajád je v Česku ve vazbě a čeká na rozhodnutí soudu o vydání do USA, které ho podezírají z napojení na terorismus a pašování drog. Média opakovaně spekulují, že za únosem Čechů stojí právě Alí Fajád, který chce dosáhnout své výměny za ně. V neděli večer advokátní kancelář zastupující Fajáda takové obvinění popřela.

Stejně reagovala rodina Fajáda ve vesnici Ansár v provincii Nabatíja ležící na jihu Libanonu. „Vyzýváme média, aby byla objektivní. Musí vědět, že takováto tvrzení mají špatný dopad na rodinu,“ řekl právník Kamál Lahhaf, bratranec bratrů Fajádových.

„Co víme je, že Saíb jel na letiště, aby vyzvedl Čechy jako obvykle, když přijeli k němu domů,“ řekl. „Nemáme žádné další detaily o případu. Víme jen, co je v médiích. Nevíme, proč jeli do Kefraji v údolí Bikáa. Saíb byl unesen společně s Čechy a libanonský stát nám musí o nich dát informace,“ dodal.

Lahhaf také uvedl, že unesený Saíb Taán Fajád byl v Česku a Alího Fajáda navštívil ve vězení. Nepracoval jako řidič taxíku, jak některá média informovala. Od 90. let byl zaměstnancem telekomunikační společnosti Ogero.

Bratranec se zastal i v české vazbě sedícího Alího Fajáda. Tvrdí, že není členem šíitského radikálního hnutí Hizballáh či další strany. České úřady ho podle něj zadržely „pět minut“ poté, co přistál v dubnu 2014 na pražském letišti. Podle Lahhafa pracoval jako poradce na ukrajinském ministerstvu obrany.

Nevíme, co tam natáčeli

Podle Lahhafa právní zástupce Jan Š. navštívil Libanon již potřetí, aby informoval rodinu o vývoji v případu Alího Fajáda. Na cestě ho doprovázel tlumočník Adam H. Miroslav D. a Pavel K. jsou obchodní, respektive programový ředitel Jindřichohradecké televize a v Libanonu jsou podruhé.

Oba byli v Libanonu již letos na měsíc a půl, což iDNES.cz potvrdil kameraman Jindřichohradecké televize Zdeněk Šlechta. „Sám přesně nevím, co tam natáčeli. Byla to nějaká placená reportáž, měli natáčet nějaký dokument. Na jak dlouho tam odjeli, také nevím, neřekli to přesně,“ řekl. Reportáž neměla být pro Jindřichohradeckou televizi. Oba dva pohřešování muži mají zkušenosti s natáčením, dodal Šlechta.

Pátrání po zmizelých pokračuje v západní části údolí Bikáa a na jihu. V České republice se případem zabývají i tajné služby. Výhradně o případu informuje ministerstvo zahraničí, které však opakovaně uvedlo, že nebude komentovat spekulace objevující se v médiích.

Po pětici českých občanů se v Libanonu pátrá od sobotního rána, kdy se v údolí Bikáá našlo opuštěné auto s tamní poznávací značkou, přibližně 300 metrů od kontrolního stanoviště u města Kefrajá. V automobilu bylo pět českých pasů, tři kamery, oblečení, bankovní karty a hotovost v několika měnách.

Unesení Češi zmizeli ve městě Kefrajá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue