Trosky letounu malajsijských aerolinek s 298 lidmi na palubě, který se zřítil...

Trosky letounu malajsijských aerolinek s 298 lidmi na palubě, který se zřítil na východní Ukrajině (17. 7. 2014). | foto: Reuters

Pět parašutistů? Video od trosek boeingu dokládá chaos a budí pochyby

  • 1100
Zpravodajským světem se v pátek rozšířil přepis videa, pořízeného údajně krátce po sestřelení malajsijského boeingu nad Donbasem v místě dopadu trosek. Bližší prozkoumání jeho dostupného sestřihu a přepisu kompletní verze však budí řadu otázek. A varuje před snahou vyvozovat rychlé závěry.

Ne snad, že by na první pohled ony záběry nebyly působivé. Ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky procházejí mezi obrovským množstvím dohořívajících trosek. Natáčejí, prohledávají zavazadla, odhánějí civilisty, hovoří spolu (o zveřejnění přepisu jsme psali zde).

Jenže... Už ze začátku videa podle jeho přepisu mužský hlas říká „zde je kus motoru“ a následně „ano, je to suchoj“, což zní přinejmenším podivně. Pole trosek je totiž podle záběrů na dostupném sestřihu příliš velké a zřejmě i laik by rozeznal zbytky stočtyřicetitunového boeingu, jeho mohutné motory a hromady zavazadel od trosek mnohem menšího bojového letounu (ruští činitelé v minulosti opakovaně mluvili o výskytu letounu Su-25 v oblasti sestřelu; ten má hmotnost deset tun).

Je třeba říci, že celé video, jehož přepis přinesl server news.com.au, není veřejné. Australští novináři zveřejnili jen čtyřminutový sestřih. Na něm schází právě výše zmíněná pasáž, kde se povstalci baví o části motoru - těžko tedy říci, v jakém místě se právě aktéři pokládající trosky za suchoj nacházeli a co kolem sebe viděli.

Celý přepis

konverzace ozbrojenců u trosek letadla na webu serveru News.com.au (anglicky)

"Nové" rok známé video

Video, předkládané nyní Australany, navíc není zcela nové. Části z něj publikovala BBC už před rokem, 21. července 2014 (na rok starý materiál BBC se podívejte zde, zmíněné záběry začínají po minutě videa). Jak britská stanice, tak nyní Australané, zveřejnili jen sestřih, australští novináři pak přidali přepis údajně sedmnáctiminutové stopáže, kterou předali vyšetřovatelům.

V závěru celého videa muž, označený v přepisu jako velitel, diskutuje s dalšími lidmi o tom, že z letounu - nikoliv toho, u nějž stojí, ale z „dalšího sestřeleného“ - vyskočilo pět lidí na padáku. Což je nesmysl: žádná verze bitevníku Su-25 (ani stíhacího letounu Su-27, o jehož přítomnosti ruská média také spekulovala) nemůže nést tolik lidí. Tyto letouny jsou nanejvýš dvoumístné.

Pozoruhodné také je, že se povstalci na sestřihu videozáznamu (a samozřejmě i v přepisu) baví o tom, že „jsme sestřelili suchoj“ či že někteří lidé v okolí spatřili na zemi ukrajinského pilota, který se předtím údajně katapultoval.

Jenže povstalci následně nenašli ani žádné jiné trosky letounu, ani pětici vyskočivších letců s padáky, ani pilota suchoje na útěku. Rovněž ukrajinská strana daný den neudala žádné ztráty letounů v dané oblasti.

Víc než cokoli jiného tak záznam dokresluje, jak obtížné je udržovat si v zóně bojů aktuální informace o dění s rychlým vývojem - a jak zpráva o „dalším sestřeleném letadle“ dokázala žít zcela vlastním životem. Ukazuje i to, že doněčtí ozbrojenci prohledávali zavazadla cestujících.

Závěr, který zazněl v BBC po zveřejnění tohoto videa loni v červenci, tak platí dodnes: „Záznam dává vhled do toho, jak se jedna skupina povstalců zachovala krátce po havárii. Nedává ale žádný důkaz, kdo letadlo sestřelil,“ uvedl tehdy reportér BBC na východní Ukrajině Fergal Keane.

Na množství nejasností ve videu upozorňuje i vojenský publicista a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Je to ukázka toho, čemu se říkává ‚fog of war‘, tedy neustálé nejistoty ohledně skutečné válečné situace. Pokud jde o zmíněný suchoj, je možné, že se někde v okolí nějaký ukrajinský stroj přece jenom pohyboval a separatisté ho zachytili, ale kvůli svým omezeným kapacitám si nebyli jistí, o jaký letoun jde a na co vůbec střílejí,“ řekl iDNES.cz.

Pokud přece jen někde v blízkosti byl bojový letoun ukrajinského letectva - ať už bitevní Su-25, nebo stíhací Su-27 - mohl ruské straně posloužit jako záminka při vymýšlení série teorií, jak mohl celý incident proběhnout. Všechny tyto teorie vedou k závěru, že boeing sestřelili Ukrajinci.

Ukrajinci a Západ: Byl to Buk separatistů

Takových teorií je dnes celá řada. Bezprostředně po zkáze malajsijského letadla se totiž Západ a Ukrajina na jedné straně a Rusko a separatisté na straně druhé začali obviňovat, kdo neštěstí zavinil.

Protiletecký systém Buk

Tvoří ho několik různých vozidel. Palbu obvykle navádí vozidlo vybavené výkonným přehledovým radiolokátorem.

Pro případ jeho zničení ve válečném konfliktu jsou ale autonomní palby schopna i tzv. střelecká vozidla, která nesou rakety. Střelecké vozidlo ale nemá tak dobrý radar.

Při použití střeleckého vozidla samostatně mohlo teoreticky dojít k záměně civilního stroje za bojový.

Západ bez velkých výkyvů klade vinu povstalcům, kteří podle něj zasáhli boeing - a nehovoří se o úmyslu, omyl je pravděpodobnější - raketou odpálenou ze střeleckého vozidla protileteckého kompletu Buk. Boeing totiž zasáhlo velké množství úlomků o značné pohybové energii, odpovídajících střepinám těžké rakety, kterou nemohlo nést letadlo.

Tuto verzi nelze brát za prokázanou, vyšetřování ještě neskončilo (byť úniky z něj naznačují vinu separatistů, viz tento článek). Je ovšem zřejmé, že ani po konci vyšetřování nemusí viníci sestřel přiznat. Cílem vyšetřování navíc není říci, zda protiletadlovci věděli, že pálí na civilní stroj - k tomu by bylo zapotřebí svědků od protiletecké baterie. Dokud však obě strany konfliktu popírají možnou vinu, těžko čekat, že se svědkové objeví.

Rusové a separatisté: záplava protiřečících zpráv a fotomontáží

Poté, co se separatisté sestřelem pochlubili na sociálních sítích (možná v přesvědčení, že stříleli po vojenském letounu - tuto zprávu rychle smazali po zjištění, co se stalo), přišla ruská média se záplavou vzájemně si protiřečících verzí, čerpaných často od různých blogerů či ze sociálních sítí. Internet zaplavily smyšlené zprávy, že to byl ukrajinský pokus sestřelit prezidenta Putina, že v letounu byla naložena světélkující dlouho mrtvá těla či že po zemřelých netruchlí žádní příbuzní (podrobně viz dvoudílný seriál iDNES.cz zde a zde).

Nová konspirace

Světlo světa sice spatřila modernizace letounu Su-25 schopná nést např. raketu Python izraelské výroby, jenže Ukrajina v tomto příběhu nevystupuje.

Letouny odebraly Gruzie a Turkmenistán (viz zde). Gruzínské letouny byly zničeny ve válce s Ruskem v roce 2008.

Více o modifikaci se dočtete zde či zde.

Ruská média také poměrně čile měnila verzi, kdo měl onen letoun sestřelit. Průběžně vinila ukrajinský letoun Su-25 (nezpůsobilý takového zásahu po stránce dostupu, rychlosti, radaru i nesené výzbroje), Su-27 (na zfalšovaných snímcích, viz zde), pak zase Su-25, jindy zase Buk ukrajinské armády.

Komu v celém příběhu scházelo už jen obligátní židovské spiknutí, dočkal se ve čtvrtek, kdy ruská státní televize RT přinesla verzi o izraelské protiletecké raketě. Uvedla ji poměrně tradičně: „Zpráva unikla skrz soukromý účet na portálu LiveJournal a hodně se o ní mluví na ruských sociálních sítích.“

Se sdělením, že oněch několik letounů Su-25, modernizovaných k nesení izraelské střely Python, nemělo s Ukrajinou nic společného, se už ruská televize neobtěžovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue