Od dvanácti staví z lega vesmírnou stanici. Je největší ve střední Evropě

  • 28
Sedmatřicetiletému stavbyvedoucímu Jaroslavu Pokornému přezdívá komunita kolem stavebnic lega Rudý ďábel z Teplic. Spoustu let tráví po práci a o víkendech hodiny ve sklepě činžovního domu, kde staví černo-červený model vesmírné stanice.

„Je to největší základna svého druhu ve střední Evropě,“ říká Pokorný hrdě.

V komůrce dva krát dva metry pokrývá stůl uprostřed místnosti obří model s těžebními věžemi, štítovými generátory a obrannými systémy. Stojí na něm desítky figurek, vozidel, letadel. Na policích podél zdí jsou další modely a všude krabičky či krabice s kostkami.

„Celkem jich je tady asi 300 tisíc,“ prozrazuje Pokorný.

První lego dostal, když mu bylo 12 let. Bylo to v roce 1990 a rodiče mu koupili v teplickém tuzexu za tři bony letadélko s figurkou. Šlo o model z vesmírné série lega, konkrétně z edice zvané m-tron. U té už Pokorný zůstal. Krátce na to dostal k Vánocům druhou stavebnici, další už si kupoval sám.

Od roku 2007 se legu věnuje intenzivně. Na svém webu www.mtron.cz vytvořil fiktivní příběh o rodu M-tron, jehož členové ve vesmíru těží vzácný krystal, jejž využívají pro pohon letadel, aut, štítů a zbraňových systémů v boji proti nepřátelům. Od té doby svou vesmírnou základnu předělává a vylepšuje. Tvoří ji asi 70 tisíc kostek.

„Třeba tenhle megacore magnetizér obsahuje 500 kostek. A takových mám deset,“ ukazuje zvláštní vozidlo.

Transportér vyvíjel dva roky

Jaroslav Pokorný se tvorbě nových modelů věnuje jako správný profesionál. Dělá si náčrty, plány, díky počítačovému designovému programu si vytváří dokonalé animace.

„Tenhle jsem vyvíjel tři roky,“ bere do dlaně asi 15 centimetrů dlouhý transportér pro vytěžený krystal, jenž má na korbě boxy s magnety, aby je mohl jeřáb vyzdvihnout.

Ve své sklepní komůrce tráví dlouhé hodiny hlavně při zimních večerech. „Je to moje zóna, sem mi nikdo nesmí. Když stavíte, potřebujete klid,“ říká s úsměvem.

Manželka prý jeho koníček toleruje, děti by se rády přidaly. „Pětiletý kluk už taky začíná stavět, dvouletá dcera zatím spíš jen rozebírá. V budoucnu bych ale byl rád, kdyby děti ve stavbě základny pokračovaly. Rozvíjí to kreativitu, prostorovou představivost,“ poznamenal Pokorný.

Sám je registrovaný ve fanklubu, o sobě a svých kolezích mluví jako o kostkařích nebo legařích. Kostičky shání ve specializovaných internetových obchodech.

„Některé jsem sehnal až v Utahu,“ říká. Některé smění, většinu kupuje. Kolik peněz za ně utratil, si přesně nepamatuje. „Bylo by za to auto střední třídy,“ odhaduje.

Na výstavě viděl plazma disk, hned ho koupil také

Někdy prý sedí nad kostkami i několik hodin, než dostane nápad na nový model. Inspiraci získává i od kolegů na výstavách. Svou vesmírnou stanici měl už na devíti expozicích. „Třeba tu v Lipně shlédlo přes 66 tisíc lidí,“ přiblížil.

Naposledy ji mohli vidět návštěvníci červnového Kids festu v Praze-Letňanech. Tam Pokorný uviděl v modelu kolegy z Rumunska zakomponovaný plazma disk, v němž se míhají elektrické výboje. „Hned jsem ho koupil také. Stál dva a půl tisíce,“ ukazuje nadšenec.

Živit se stavěním modelů se podle něj nedá. Za zapůjčení základny na pražskou výstavu dostal další lego - stavebnici ruského kola. Někteří jeho kolegové si ale skládáním kostek vydělávají.

„Firma Lego je zaměstnává jako profesionální vývojáře. My ostatní to děláme pro zábavu a pro radost, když vidíme rozzářené oči dětí,“ dodává Pokorný. A věří, že základnu bude moct rozvíjet ještě mnoho let.