Ottův pavilon ukrýval pod přizdívkou vzácné kolorované dlaždice

  • 1
Velmi významný, téměř epochální. Tak charakterizoval nález při rekonstrukci Ottova pavilonu v Kyselce Antonín Haidlmaier, vedoucí odboru památkové péče karlovarského magistrátu. Pod přizdívkou se totiž ukrývaly kolorované dlaždice v secesním stylu.

„Nikdo nečekal, že by se něco podobného mohlo najít,“ konstatoval Haidlmaier. Podle jeho slov pochází dlaždice zřejmě z doby poslední rekonstrukce objektu.

„Přesnou dataci neznáme. Na jednom z výjevů je letopočet 1867, na dalším 1878. My teď budeme dohledávat přesný letopočet, kdy keramické dlaždice vznikly,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Miroslav Perout.

Náznak toho, že by zdi Ottova pavilonu mohly být vyzdobené dlaždicemi, dala zachráncům kyselských lázní jediná dochovaná fotografie, na které je zachycený průhled do hlavní budovy.

„Na ní jsme viděli části malovaných dlaždic a vzadu siluetu orla, který něco drží,“ popsal fotografii Perout.

Při odstraňování cihlové přizdívky se pak před dělníky začal odkrývat pohled na keramickou nádheru. Všechny práce při rozebírání cihlové přizdívky musí dělníci dělat ručně. Použití techniky by mohlo mít pro keramické fragmenty fatální následky.

„Podle historické pohlednice usuzujeme, že byl sál vydlaždičkovaný celý,“ doplnil ředitel obecně prospěšné společnosti. Zároveň doufá, že se najdou lidé, kteří ve svých archivech objeví další fotografie původní výzdoby Ottova pavilonu. „Mám jen tu jedinou, a na ní je vidět pouze část výzdoby,“ vysvětlil Perout.

Obraz z dlaždic znovu sestaví jako puzzle

Další významný nález se podařil při úterní demolici nepůvodního pódia. V dutině pod ním totiž dělníci objevili fragmenty dalších dlaždic.

„Ty teď budeme muset vytáhnout ven, prosít skrz sítě a roztřídit nálezy. Pak nás ovšem čeká mravenčí práce. Jako puzzle budeme skládat dohromady jednotlivé dlaždice,“ naznačil Perout.

Až se podaří dát jednotlivé střípky dohromady, přijde čas pro restaurátory. „Celý nález chceme zrestaurovat a zafixovat. Úplně ideální by bylo, kdyby se podařilo všechny keramické dlaždice obnovit,“ přiblížil další postup Antonín Haidlmaier.

To ovšem bude časově i technicky hodně náročné. „Shodou okolností zde byla restaurátorka Radka Bukovjanová. Ta odhadla, že by restaurátorské práce mohly trvat zhruba rok,“ řekl Miroslav Perout.

Nevyloučil možnost, že by se keramické obklady mohly na zdech Ottova pavilonu znovu zaskvět v celé své kráse. Pokud se je podaří zrestaurovat, mohou je řemeslníci znovu upevnit na stěny hlavního sálu pavilonu. „Před tím ale bude nutné zpevnit zdi,“ doplnil ředitel.

,