Nejvyšším pyrenejským vrcholem Tour de France 2015 bude Col du Tourmalet. | foto: Profimedia.cz

Teprve teď „začíná“ Tour. Z vršků Pyrenejí bude vidět příští šampion

  • 30
Dave Brailsford, boss týmu Sky, hlásá: „Jsme v tuto chvíli, kdy vjíždíme do prvních hor, poměrně spokojení.“ Aby ne. Jeho tým je jako jeden z mála pořád kompletní, s hájením žlutého dresu se zatím až tolik nenadřel a Chris Froome drží náskok 12 sekund na Van Garderena, celou minutu na Contadora, dvě na Quintanu a skoro dvě a půl na Nibaliho. „Jenže teprve teď začíná Tour,“ varuje Ital, zatímco v dáli už se zvedají svahy Pyrenejí.

Devět etap je za nimi, další tucet ještě cestou k Vítěznému oblouku čeká. A největší spokojeností, byť etapové prvenství jeho stáji stále uniká, se chlubí Froome. „Do této chvíle se závod vyvíjel lépe, než si kdokoliv z nás představoval,“ odkýval Brit. „Tlak teď neleží na mých ramenou, je na ostatních, aby šlapali.“

Froome měl před rokem problémy se zády, před Tour onemocněl a pátý den závodu po pádech odstoupil. Letos se však znovu jeví jako muž, který v roce 2013 slavně coby první závodník s africkými kořeny Grande Boucle ovládl. „Je vyrovnaný,“ tvrdí o něm Brailsford.

Celý zástup soupeřů mu však bude chtít plány narušit. Contador ví, jaké je dobýt trůn Tour, jenže v nohou má Giro. Quintana teď, kdy přežil první týden závodu plný nástrah, rozbalí své vrchařské umění. Obhájce Nibali, ačkoliv je z největších hvězd prozatím nejhorší, bojovnost neztrácí. „Ještě není konec, to nejtvrdší teprve přijde,“ upozornil.

A jestliže se před začátkem Tour mluvilo o silné čtyřce, do fronty adeptů se záhy přiřadil také Američan Van Garderen se silnou sestavou BMC v zádech. Právě ta ukázala největší vyrovnanost a sílu v týmové časovce, její lídr však dlouho rozháněl myšlenky na celkové vítězství. „Nejdřív se musíme dostat do Pyrenejí,“ brzdil.

První horské pásmo má podle něj být testem připravenosti a Alpy zase místem, kde se ukáže, kdo vydrží až do konce. „První fázi Tour jsme zvládli dobře, ale až do konce třetího týdne nebudeme vědět, kdo opravdu má na vítězství,“ tvrdil Američan. „Tour je maraton a my nejsme ani na dohled jejího cíle.“

Z vrcholů příštích dní však bude už lépe vidět na potenciálního šampiona.

10. etapa Tarbes > Saint-Pierre-Martin (167 km)

Profil 10. etapy cyklistické Tour de France

Úvodní zvlněná část etapy může mást, je to však jen známka toho, jaké peklo se nejspíš odehraje v cílovém stoupání. Nohy závodníků zrelaxované volným dnem se zakousnou do 15kilometrového stoupáku s cílem v lyžařském středisku ležícím o 7 metrů výš než vrchol Sněžky.

Tour už letos dojížděla dvakrát na vršku, ale krátká stoupání na Mur de Huy a Mur de Bretagne byla rezervována pro explozivní závodníky. Zato tady dostanou slovo opravdoví králové hor. A protože se etapa koná na Den Bastilly, francouzský státní svátek, budou mít i domácí cyklisté o motivaci víc. Sedmadvacet jich už v tento den vyhrálo, David Moncoutié jako ten zatím poslední. A kdo bude další?

11. etapa Pau > Cauterets (188 km)

Profil 11. etapy cyklistické Tour de France

Jak Col d´Aspin, tak Col du Tourmalet byly mezi prvními vrcholy, které Tour zdolala, když poprvé v roce 1910 zavítala do Pyrenejí. Na Tourmalet se letos peloton vydrápe po osmdesáté a bude stejnou výzvou jako před 105 lety, kdy domácí Gustave Garrigou jako jediný bez zastávky vyjel až nahoru a vysloužil si odměnu 100 franků.

Tentokrát na prvního závodníka čeká Cena Jacquesa Goddeta v hodnotě 5 tisíc eur, Tourmalet je s 2 115 metry nejvyšší ze šesti vrchařských prémií dne v královské pyrenejské etapě.

Cílový Cauterets je sice mírnější a mohl by sedět i výbušným mužům, jako je Rodríguez, ale je otázkou, kolik jich ještě v první skupině po tolika vrchařských kilometrech zůstane.

12. etapa Lannemezan > Plateau de Beille (195 km)

Profil 12. etapy cyklistické Tour de France

Poslední den v Pyrenejích, na který budou vrchaři sázet. Čtyři velké vrcholy jsou ideální scénou pro ty, co myslí na puntíky krále hor. Na Aspetu si připomenou tragickou postavu Casartelliho, který tam v roce 1995 zahynul po pádu ve sjezdu, Col de la Core se v Tour objeví teprve posedmé, Port de Lers dostal šanci prvně v roce 2012 a tradiční cíl leží 1 780 metrů vysoko.

Je to poslední den v kopcích a do dalších velehor to bude odtud pět dnů, takže ten, kdo dosud neměl šanci předvést svůj vrchařský um, má šanci. Ať se mezi favority rozhoří bitva o vítězství či nikoliv, tato etapa naplno odhalí, kdo na to má a kdo může myslet na fanfáry v Paříži.

Podívejte se na trasu 10. etapy:


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa