Poutníci se v Číhošti poklonili památce kněze Toufara (12. července 2015).

Poutníci se v Číhošti poklonili památce kněze Toufara (12. července 2015). | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V Číhošti pohřbili kněze Toufara, kterého umlátili estébáci

  • 124
V neděli odpoledne se farář Josef Toufar po pětašedesáti letech konečně dočkal řádného pohřbu. V Číhošti ho pochovali přímo v místním kostele, který se kdysi stal dějištěm pověstného „zázraku“. Ceremoniálu a pouti se už od soboty účastnily tisíce lidí. Při mši promluvil i kardinál Duka.

Pouť v Číhošti začala už v sobotu, kdy byly ostatky pátera umučeného komunistickou tajnou policí vystaveny v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V poledne se pak uskutečnila eucharistická bohoslužba.

Už kolem nedělní druhé hodiny byl v Číhošti několikasethlavý dav poutníků. „Na parkovištích stojí auta z celé republiky a další stále přijíždějí. Do vesnice se nevjíždí, dopravu organizují dobrovolní hasiči. Mezi poutníky se mísí starší lidé, rodiny s dětmi, katolická mládež, skauti,“ uvedla redaktorka, která byla na místě.

V neděli ve tři hodiny odpoledne začala na prostranství před kostelem slavnostní bohoslužba, kterou sloužil královéhradecký biskup Jan Vokál. Přihlížely jí asi dva a půl až tři tisíce poutníků. „Nevíme, čeho byl znamení pohyb křížku tady v kostele. Ale víme, čeho byl znamením život a smrt pátera Toufara. Především toho, že spravedlivého nezlomí zlo ani největší bezpráví,“ řekl Vokál.

Promluvy se ujal i kardinál Dominik Duka a zmínil i další symboliku místa - Číhošť je geografický střed Česka. „Pohyb křížku byla odpověď na komunistické bezpráví, které se šířilo. Patřila tam násilná kolektivizace venkova, začínající procesy,“ dodal.

Duka připomněl i mezinárodní situaci a slova papeže Františka, který říká, že jsme na prahu 3. světové války. „Toufar do hloubky poznal, že ten může znát Krista, kdo je schopen jako on dát život za své přátele,“ řekl na závěr desetiminutového proslovu.

Toufar se vrací domů

Pohřbu se účastnil i Karel Schwarzenberg a zástupci prezidentské kanceláře. Kovová schránka s ostatky stála při bohoslužbě a modlitbách před kostelem. Někteří lidé seděli na přinesených stoličkách a panovala velmi slavnostní atmosféra.

Kardinál ještě před odjezdem z Prahy kardinál poskytl iDNES.cz krátký rozhovor. Podle svých slov je s Číhoští osobně spojen a díky několika událostem, které se mu tam přihodily, pochopil nejen příběh Toufara, ale i jeho dopad na českou společnost

„Když jsem byl hradeckým biskupem, byl jsem v Číhošti světit oltář. Bylo to v zimě, ve sněhu. A pak přiběhli s tím, že na okně v kuchyni, z druhé venkovní strany, jak by se to nedalo předpokládat, je kříž vymalovaný ledovými květy. Byl to zajímavý moment, který spojoval. A pokaždé, když jsme narazili v Číhošti na určité stavební úpravy, jako bylo například odkrytí gotických maleb, tak to, co pan restaurátor odhalil první, byl kříž,“ řekl kardinál Duka.

Bohoslužba před kostelem byla zakončena přenesením a uložením schrány s tělesnými ostatky Josefa Toufara do místního chrámu. Pochován byl do podlahy uprostřed kostela.

Při pohřbu promluvil také autor knihy o Toufarovi a nálezce jeho rakve Miloš Doležal. Připomněl příjezd pátera do Číhošti 16. dubna 1948 v náklaďáku zelináře Rydla. Do obce se tehdy velmi těšil, prošel si poprvé farnost. „Osobně se seznámil s každým katolíkem, evangelíkem i bezvěrcem. Dnes je to splněné přání ryzího člověka, být pochován v Číhošti,“ řekl Doležal.

Video z kostela v Číhošti.

Pátera Josefa Toufara estébáci umlátili 25. února 1950. Nepřežil brutální výslechy, během kterých z něj chtěli dostat přiznání, že zinscenoval zázrak ve svém kostele - tehdy se tam v době adventu za dosud neobjasněných okolností několikrát za sebou pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři.

Toufar byl obviněn a vyšetřovatelé StB ho ve Valdické věznici mučením nutili k přiznání s cílem zaplést ho do připravovaného monstrprocesu. S brutálním bitím to však přehnali a Toufar zemřel. To se komunistickému režimu nehodilo, potřeboval se těla zbavit.

Estébáci ho proto ho pod falešným jménem tajně zahrabali do hromadného hrobu u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Toufarovi příbuzní se to dozvěděli až čtyři roky na to. Zmizely však všechny důkazy o poloze jeho rakve.

Polohu rakve objevil dokumentarista

Až před pár lety se rozhlasovému dokumentaristovi Miloši Doležalovi podařilo v archivech nalézt cenné dokumenty, nashromáždit další svědectví a určit polohu jeho hrobu. Na podzim loňského roku proto archeologové začali s ­odkrýváním šachty, v níž mělo být Toufarovo tělo uloženo. Před pár týdny pak Toufarovu totožnost definitivně potvrdila analýza DNA.

Jeho ostatky budou uloženy ve schráně přímo v podlaze kostela. „Bude to malé napravení jedné z tisíců křivd, které napáchali komunisté a­ zároveň nadějeplný vzkaz, že zlo nemá poslední slovo,“ řekl Doležal.

Česká katolická církev se nyní ve Vatikánu snaží prosadit Toufarovo blahořečení. „Tento proces je v uvozovkách v začátku, ale máme nashromážděné veškeré materiály. Nejsou v této věci spatřovány žádné problémy. Je to velká zásluha badatelů, literátů, kteří tomu věnují v posledních letech mnohem větší pozornost než církevní kruhy. Bude tak možné všechny náležitosti dát do příslušných tabulek,“ dodal kardinál Duka.

,