Britové kvůli hrozbě teroru mizí z Tuniska. Češi zůstávají

  • 46
Češi cestují do Tuniska i po čtvrtečním prohlášení Velké Británie, že v zemi hrozí další teroristický útok. České ministerstvo zahraničí nemá informace o bezprostředním riziku, a nemění proto dřívější doporučení. Dál tak platí, že lidé mají být maximálně obezřetní a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí.

„V žádném případě britskou iniciativu nepodceňujeme, na druhou stranu jsme vázáni k našemu ministerstvu zahraničí. To znamená, že musíme reagovat na to, jak na tu situaci bude reagovat ono,“ vysvětlil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

České ministerstvo zahraničí ponechává v platnosti předchozí doporučení, sdělila ČTK po pátečním zasedání pracovní skupiny zabývající se situací v Tunisku mluvčí úřadu Michaela Lagronová.

Britové odjíždějí z Tuniska

Britské cestovní kanceláře začínají po čtvrtečním varování před dalším teroristickým útokem stahovat své klienty z Tuniska. V zemi je nyní na dovolené přes 3 000 Britů, většina z nich se domů vrátí už v pátek nebo v sobotu. Aerolinky pro ně vypravily zvláštní letadla.

Letecká společnost Monarch například plánuje od pátečního večera do soboty čtyři mimořádné lety z Tuniska do Británie. Cestovní kanceláře Thomson a First Choice dokonce ze severoafrické země stahují i všechny své zaměstnance a delegáty a zrušily všechny zájezdy až do konce sezony, tedy do 31. října. Tunisko každoročně navštěvují statisíce Britů.

Tuniský premiér Habíb Síd v parlamentu odmítl kritiku, podle níž Tunisko bezpečnostní opatření kolem turistů nezvýšilo dostatečně. Síd prohlásil, že země dělá vše, "co je v jejích silách", aby ochránila Brity a další cizince. Vláda prý pomůže s evakuací Britů. Síd také řekl, že ještě v pátek bude hovořit s britským premiérem Davidem Cameronem.

Tuniský velvyslanec v Británii Nabíl Ammar opatření britského ministerstva zahraničí kritizoval. "To je to, co teroristé chtějí," řekl stanici BBC. Podle něj kvůli odlivu turistů budou zavírat některé hotely a lidé přijdou o práci. "Beznaděj je pramenem terorismu," dodal.

(ČTK)

Individuální cestování v Tunisku ministerstvo nedoporučuje. Pokud se Češi i tak rozhodnou pro individuální turistiku, měli by se zaregistrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD.

Černínský palác nedoporučuje ani cesty do odlehlých oblastí Tuniska, především k hranicím s Alžírskem a Libyí, kde hrozí velké riziko únosů. Tamní bezpečnostní situace je podle ministerstva velmi nestabilní, vyskytují se v ní extremistické a teroristické skupiny.

Úřad nedoporučuje cestovat ani do guvernorátů Kasserine a Le Kef s výjimkou jejich center a hlavních přístupových cest. „I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné,“ uvedl úřad.

Stejně jako české ministerstvo podle Lagronové reagovala většina dalších evropských zemí. Jen Velká Británie ve čtvrtek doporučila všem svým turistům, aby kvůli vysoké pravděpodobnosti dalšího teroristického útoku Tunisko co nejdříve opustili (více čtěte zde).

Právě Britové tvořili podstatnou část obětí červnového útoku v tuniském letovisku Sousse, kde koncem června zemřelo 39 lidí (o útoku více čtěte zde).

Čech natočil střelce, který zabíjel v Tunisku:

Lidé si mohou zájezd vyměnit

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež poznamenal, že čtvrteční britské varování nemá žádnou konkrétní podobu. „Musíme být realisty, rozumíme britskému rozhodnutí, ale v tuto chvíli nevidíme důvod, proč klienty stahovat, pokud nám neřekne naše ministerstvo zahraničních věcí nějaké konkrétní informace a nedá nám informace, které by nás k tomu vedly,“ dodal Papež a upozornil, že situace se může rychle změnit. „To je informace, kterou dáváme v tuto chvíli a za pět hodin nebo v pondělí může být jiná,“ doplnil.

Teror v Tunisku

Připomněl, že většina cestovních kanceláří nabízí od červnového útoku v Sousse svým klientům alternativní možnosti strávení dovolené.

Například Exim Tours, která má v Tunisku zhruba dva tisíce klientů, podle mluvčího Stanislava Zimy klientům nabízí tři varianty. Lidé si mohou změnit termín zájezdu. Druhou možností je vyměnit destinaci. „Třeba si najdete něco podobného v Řecku a umožníme vám bezplatnou změnu,“ vysvětlil. A třetí a podle něho u turistů oblíbenou možností je změnit místo pobytu přímo v Tunisku.

Doplnil, že v Exim Tours zaznamenali zvýšený zájem o přesunutí zájezdu v prvních dnech po útoku v Sousse.  „Až 40 % klientů se na nás obrátilo se zájmem o možnost změny destinace. Nakonec jich této možnosti využilo o něco méně. Nicméně ten program dále probíhá, žádné lety jsme nerušili,“ řekl Zima a dodal, že se cestovní kancelář řídí doporučením českého ministerstva zahraničí. „Velmi pozorně sledujeme i vyjádření německého ministerstva zahraničí, protože tam máme naše majoritní akcionáře a s nimi takto důležité kroky konzultujeme,“ podotkl.

Prodej zájezdů prakticky ustal

Do Tuniska odlétají i klienti CK Fischer. Podle jejího mluvčího Jana Osúcha po čtvrtečním britském varování odliv klientů nenastal. „Dopoledne nám odletělo jedno letadlo z Prahy, večer mají odletět z Brna z Ostravy,“ dodal mluvčí.

„Je pravda, že aktuální prodeje do Tuniska jsou velmi pomalé, velmi se zmrazily, a v podstatě prodáváme jednotky zájezdů denně,“ připustil.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme nikoho nutit, aby do Tuniska odletěl, a v případě, že by některý klient, který už má koupený zájezd do Tuniska, měl obavu nakonec odletět, tak může využít bezplatné výměny zájezdu,“ doplnil mluvčí CK Fischer, se kterou se v severoafrické zemi nyní rekreují stovky lidí. Dalších několik set turistů místo do Tuniska na poslední chvíli vyrazila do jiné země. „Zhruba třetina klientů v posledních dvou týdnech změnila Tunisko za jinou lokalitu,“ upřesnil Osúch.

Češi přitom do Tuniska na dovolenou jezdí rádi. „Tunisko je dle oficiálních statistik 12. nejoblíbenější dovolenkovou destinací mezi českými turisty. Podle Tuniského národního úřadu v loňském roce navštívilo Tunisko okolo 88 tisíc českých turistů,“ doplnila výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Podle ní čeští turisté jezdí do Tuniska především kvůli nízkým cenám leteckých zájezdů ve srovnání s jinými destinacemi, zejména do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů se stravováním formou all-inclusive. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Džerba, Monastir, Hammamet, Sousse a Tabarka.

Řádění střelce na pláži zachytil místní muž:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue