Záchytkový vůz pro opilce má i defibrilátor, opilí v něm jezdí i vleže

  • 12
Strážníci mají nový vůz, kterým odváží opilce na záchytku. Je větší a lépe vybavený, podnapilé v něm mohou převážet i vleže. Redakce MF DNES a iDNES.cz se v takovém voze projela. Hlídka mimo jiné vysvětlila, proč na záchytku hned neputuje každý a popsala, koho vozí nejčastěji.

Jejich práci by jim asi záviděl málokdo. Vždyť svážet opilce na záchytku není dozajista žádný med. Přesto by prý pražští strážníci, kteří tuto práci vykonávají, neměnili.

„Tuto práci dělám už osm let. Nejvíce se mi líbí, že nemusím dávat pokuty,“ říká strážník Jarda. Je pátek večer a podle všech předpokladů ho čeká perná noc.

„Nejvíce opilých bývá v pátek a v sobotu večer, ale nikdy se to nedá předem odhadnout,“ varuje dopředu. „Máme třeba dny, kdy tři hodiny čekáme na výjezd. Pak přijde třeba zcela nelogicky úterý dopoledne, kdy by měl být klid, a můžeme se zbláznit,“ pokračuje.

A že je záchytka vytížená, dokládají i prostá statistická fakta, jen za loňský rok sem strážníci převezli čtyři tisíce opilců. Od roku 2006 je to už přes 28 tisíc lidí.

Jarda s kolegy jezdí speciálním vozem, který má za úkol vozit opilé na záchytku do Nemocnice Na Bulovce. Ostatně toto auto mají strážníci zbrusu nové, jezdí s ním teprve od května.

Je větší než starší modely a ty, co přebrali, v něm mohou převážet sedící i vleže. Součástí výbavy jsou i přístroje pro první pomoc, jako například tlakoměr nebo defibrilátor.

Strážníci jezdící s tímto vozidlem jsou speciálně vyškoleni v první pomoci. „Stává se, že musíme i takto zasahovat. Nicméně defibrilátor jsme zatím používat naštěstí nemuseli, stačila masáž srdce,“ vysvětluje strážník.

Opilce se snaží rozchodit

Jak strážníci pracují, měli redaktoři MF DNES a iDNES.cz možnost poprvé poznat v Zenklově ulici, kde hlídku městské policie přivolali k opilé seniorce. Přestože žena ještě dokázala artikulovat, na nohy se už postavit nedokázala. Dva ze tříčlenné posádky „opileckého“ vozu ji museli při nástupu vyzdvihnout do výšky.

„Na záchytku neodvážíme každého,“ vysvětluje mluvčí městské policie Jan Čihák. Dodal, že strážníci se snaží opilce nejprve rozchodit. Až potom prý volají záchytku.

Podle mluvčího městské policie Jana Čiháka je u normálního dospělého člověka hranicí opilosti 2,5 promile alkoholu v krvi, nicméně jak dodává, nedá se to příliš zobecňovat.

„Nejčastěji vozíme alkoholiky, nemocné lidi, u nich ta hranice bývá výrazně vyšší. Na druhou stranu jsme měli případ namol opilého a znečištěného cizince, kterému jsme naměřili pouhých 1,5 promile,“ konstatuje.

Jakou hladinu alkoholu v krvi měla výše zmiňovaná opilá seniorka, se dá jen spekulovat, strážníkům odmítla „dýchnout“. Z jejího útržkovitého vyprávění se dalo ale vyrozumět, že přišla o byt a nyní bydlí na ubytovně.

Nejčastějšími klienty jsou podle strážníků jednoznačně muži. I když je žen výrazně méně, jsou daleko náročnější.

„Opilé ženy bývají agresivní. Musíme se mít na pozoru, abychom jim neublížili, když nás napadají, a musíme je zklidnit,“ pokračuje strážník Jarda s tím, že podobný případ nedávno řešili u Anděla, na jednom z nejfrekventovanějších míst, kam záchytkový vůz zajíždí. Odváželi odsud mladou ženu. Menší vzrůst a hmotnost  doháněla agresivitou a vulgárností.

Když se strážníků ptáme, zda vezli i nějakou známou osobnost, ne příliš ochotně přitakávají. Přestože na záchytku nejčastěji vozí bezdomovce, opileckým autem se podle nich svezli politici i miliardáři. Rekord pak držel muž, který se svezl 332krát za rok.

,