Tsipras: Návrh jsme předložili. Chceme skutečné, upřímné reformy

  • 1091
Řecký premiér Alexis Tsipras při proslovu v Evropském parlamentu uvedl, že návrh na reformy mají už od úterka věřitelé v ruce. Detaily prý bude Řecko předkládat ve čtvrtek. Tsipras dal najevo, že Řecko chce přijímat reformy, ale ne takové jako doposud, protože zlikvidovaly bohatství země.

Řecko je připraveno k reformám, ale je ochotno přijmout reformy jiné než doposud, takové, které budou sociálně přijatelné. Řekl to řecký premiér Tsipras při očekávaném vystoupení v Evropském parlamentu. „Potřebujeme skutečné, upřímné reformy, ty dosud nebyly cílem záchranných opatření,“ uvedl. Ty stávající podle něj například nezlepšily výběr daní.

Namísto předložení nového reformního návrhu předeslal, že věřitelé mají řecký návrh v ruce už od úterka. Slíbil, že předlužená země v dalších dvou až třech dnech dodá detaily k návrhu a zavázal se, že v dalších dnech dojde k vyřešení krize. Následně doplnil, že detailní návrh bude k dispozici ve čtvrtek.

Tsipras se také v proslovu obul do minulých vlád, za což sklidil potlesk. „Řecko stojí na pokraji bankrotu. Mnoho let řecké vlády vytvářely klientelistické prostředí, posilovaly korupci, vytvářely a hýčkaly spojení mezi ekonomikou a politikou, nicméně spojení korupční,“ řekl klidně, bez emocí.

Vzápětí však kritizoval reformy, jež byly podmínkou záchranných programů v současné krizi. S odkazem na analýzu Credit Suisse řekl, že zlikvidovaly bohatství Řecka a nakonec se zhroutily kvůli příliš chamtivým úředníkům a nefunkčnosti základních mechanismů v Řecku. Upozornil, že je třeba se vyrovnat s korupcí. „Lidé v zodpovědných funkcích pracovali ve svůj prospěch,“ řekl.

Evropští politici na mimořádném zasedání v Evropském parlamentu se shodují na tom, že akutní řeckou krizi je nutné vyřešit do neděle.

Ministři financí zemí eurozóny by měli na středeční telekonferenci o návrhu Řecka diskutovat. Pokud by se tentokrát zalíbil věřitelům, země by si otevřela cestu k nové, existenčně důležité půjčce. Evropský stabilizační mechanismus, z něhož by se peníze poskytovaly, řeckou žádost o úvěrovou pomoc od eurozóny obdržel dnes. Ministři financí eurozóny tuto žádost posoudí na telekonferenci spolu s návrhem.

Dnešní Tsiprasova slova o tom, že věřitelé již mají návrh v ruce, jsou trochu překvapením. Podle dosavadních informací totiž Řekové v úterý navzdory slibům žádost eurozóně nepředložili. Německá kancléřka Angela Merkelová po večerním summitu hlav eurozóny uvedla, že žádost o další program pomoci musí Řecko předložit do čtvrtka (více čtěte zde).

Další „deadline“: neděle

V neděli se kvůli řecké krizi sejdou představitelé všech 28 zemí Evropské unie. Situace kolem zadluženého Řecka se podle Merkelové dotýká všech zemí EU, nejen těch, které sdílejí euro.

Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že neděle je definitivní termín k nalezení dohody. Vyloučit přitom podle něj nelze „černý scénář“, který by dopadl na celou osmadvacítku. „Nemám pochyb, že toto je možná nejkritičtější moment v historii EU a eurozóny,“ řekl Tusk.

Podle něj a francouzského prezidenta Françoise Hollanda je pravděpodobné, že nedělnímu setkání prezidentů a premiérů celé EU bude ještě předcházet asi hodinové setkání lídrů zemí platících společnou evropskou měnou.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi hlavy zemí představitele eurozóny na jejich úterním mimořádném zasedání ujistil, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do nedělního summitu celé Evropské unie. Po rokování v Bruselu to řekla Merkelová a Hollande. „ECB zajistí pro Řecko do neděle minimální potřebnou peněžní likviditu,“ řekl francouzský prezident podle agentury Reuters.

, ,