Lidé vzpomínali na Jana Husa. Betlémskou kapli ozdobil nápis Za pravdu

  • 89
Na významných místech spojených s osobou mistra Jana Husa si lidé v pondělí připomínali 600 let od jeho mučednické smrti. Na Betlémské kapli byla odhalena instalace, která za slunečného počasí ukazuje nápis Za pravdu. Do Husova rodiště v Husinci přijely tisíce návštěvníků na závěr čtyřdenního programu.

„Pravda se objevuje jenom občas,“ podotkl v projevu předseda Spolku pro připomínku odkazu mistra Jana Husa Hynek Fajmon. Přiznal, že iniciátoři uměleckého díla zprvu nevěřili, že bude fungovat. V pondělí se o tom osobně přesdvědčily desítky lidí, kteří se přišli podívat na odhalení architektonického prvku na stěně Betlémské kaple.

Zlatá mince

Česká národní banka uvedla do oběhu k 600. výročí upálení mistra Jana Husa zlatou minci o hodnotě 10 000 korun. Autorem návrhu je student Jakub Orava. Mince s tak vysokou hodnotou zatím banka vydala jen pětkrát ve své historii.

Podobu mince, která je v prodeji od pátku, vybrala odborná komise loni z celkem 65 sádrových modelů 31 výtvarníků. Vítězný Oravův návrh si odborníky získal originálním ztvárněním motivu kříže na obou stranách mince, figurálním zpodobněním mistra Jana Husa "bez nadbytečného motivu plamenů" či novátorským řešením ražby.

Projekt podnítil podnikatel Libor Burian, který se rozhodl, že bude u příležitosti husovského výročí financovat počin, který by Husa trvale připomínal. Burian v pondělí označil Husa za výraznou postavu českých a evropských dějin, která má stále co říct. „Těchto osm písmen přenese Husův odkaz po šesti stech letech,“ řekl. Stejná instalace v německém jazyce je i v Kostnici na fasádě Stephanschule, kde byl Hus vězněn.

Výběrová komise zvolila takový návrh, který je rafinovaný a přitom pomíjivý. Viditelnost nápisu není závislá na lidském přání, ale boží vůli. Sluneční paprsek lze navíc chápat jako symbol kostnické jiskry či zážehu plamene, napsal v hodnocení člen komise, architekt David Vávra.

Autory díla jsou Jerry Koza a Adam Jirkal z pražského Atelieru SAD a v Mnichově žijící sochař Martin Papcún. Instalace uměleckého díla je výsledkem spolupráce Českého vysokého učení technického jako majitele Betlémské kaple a Spolku pro připomínku odkazu mistra Jana Husa.

Do Husova rodiště přišly tisíce lidí

V Husinci na Prachaticku vyvrcholily čtyřdenní oslavy. Pondělní program začal ráno na zdejším náměstí. „Máme plná všechna parkoviště, lidí jsou tu tisíce,“ řekl Ondřej Babka z organizačního týmu.

Ekumenická bohoslužba začala v modlitebně vedle Husova centra dvě hodiny před polednem. Vedl ji kazatel místního sboru Církve bratrské Pavel Fér, promluvu měl před zhruba 200 přítomných Pavel Černý, bývalý předseda Rady Církve bratrské a Ekumenické rady církví v ČR. Obřadu se zúčastnili představitelé Československé církve husitské a římskokatolické církve.

„Myslím si, že je to velmi dobrá příležitost k tomu si připomenout několik věcí, které dnešní společnosti velmi chybí,“ řekl Fér k Husovu výročí. Podle něj je to zápas o poznání pravdy a odvaha na ní stát. „A u Husa to zejména byla i věrnost písmu svatému, která proměnila jeho život,“ uvedl.

V Centru mistra Jana Husa pak následovalo divadelní představení o Husovi. Lidem zahrála středověká hudba a soubor Civitas Pragensis přiblížil život lidí v době husitských válek. Třetí scéně dominovala divadelní představení a jihočeská dechovka.

Na náměstí byla vydražena výroční medaile s pořadovým číslem 600, za 4600 korun ji získal hrázný husinecké přehrady Bedřich Křivánek. Odpoledne byl tamtéž pokřtěn speciál komiksu Opráski sčeskí historje s podtitulem Zmikund vs. Huz.

Husovy oslavy začaly v pátek večer koncerty v areálu Slavoje. V neděli se v Husinci mimo jiné konal historický průvod, následoval ohňostroj se zapálením hranice.

V Kostnici stojí nový Husův pomník

Tradice Husových oslav v Husově rodišti se odvíjí od roku 1869. První oslavy se nesly ve znamení 500 let od Husova narození. Početného shromáždění se zúčastnily i vůdčí osobnosti národního obrození, včetně Františka Palackého. Oslavy se konaly i během první republiky. Komunistický režim udělal ze vzpomínky Okresní mírové slavnosti, s Husem pramálo spojené. K původní myšlence, připomínání odkazu Jana Husa, se v městečku vrátili v roce 1990.

Kněz Jan Hus, jenž se v Husinci narodil kolem roku 1370, byl jedním z prvních představitelů církve, kteří usilovali o její reformaci. Byl proti odpustkům a tvrdil, že jediným pramenem víry má být písmo svaté, nikoliv papežská nařízení či encykliky. Kvůli svým myšlenkám byl označen za kacíře a 6. července 1415 upálen v Kostnici na jihozápadě Německa.

Husa v Kostnici od soboty připomíná pomník, který vytvořili studenti průmyslové školy v Hořicích na Jičínsku. Socha z pískovce stojí v blízkosti luteránského kostela v místech, kudy v minulosti procházely kostnické městské hradby (více si přečtěte zde).

Betlémská kaple o víkendu při vzpomínce na Jana Husa symbolicky “hořela“:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue