Pražské koupaliště Petynka nabízí 50 metrů k plavání i koulení po vodě

  • 1
Skvělá voda, solidní občerstvení, pestré atrakce. Střešovické koupaliště Petynka prospělo v testu MF DNES s vyznamenáním. Cesta z centra k němu trvá autem pouhou čtvrthodinu, nejbližší zastávka hromadné dopravy je ani ne půl kilometru.

Když Václav Šála vyjde ze své kanceláře na koupališti Petynka a projde se kolem venkovního bazénu, lidé se začnou ohlížet, zdravit ho a poplácávat ho po rameni. „Dobrý den, pane Šálo, to máme dnes počasíčko, jedna radost, co?“ zastavuje ho hned pán, který zrovna vede svou dceru k brouzdališti.

Než správce celý bazén obejde, pozdraví ho dalších několik lidí. Postarší pán ho po pozdravu upozorní, že návštěvníci přenášejí popelníky, kam nemají. Šála jen kývne a jde dál.

Václav Šála vede střešovické koupaliště už 24. sezonu, a tak ho místní dobře znají. Od doby, kdy ho Praha 6 pověřila správcováním, se Petynka změnila k nepoznání. „V roce 2000 se dělal nový bazén, dva roky poté jsme instalovali tobogan a v roce 2004 se postavila nová hlavní budova, šatny a občerstvení,“ vyjmenovává Šála.

Dnes je koupaliště jedno z nejnavštěvovanějších v Praze. Jeho kapacita je 1 500 lidí, jsou ale dny, kdy se tu protočí přes 2 000 návštěvníků. A není se čemu divit.

Nejčistší voda v Praze

Koupaliště Petynka patří dle testů kvality vody, které prováděla například značka čisticích a dezinfekčních přípravků SAVO, k nejčistším v Praze. Voda se zde čistí chlorem, ale díky kvalitní technologii chlor skoro neucítíte. Bazén má padesát metrů a mrznout v něm nebudete. Je udržovaný minimálně na 25 stupních.

Pokud se v parných dnech rozhodnete právě pro čistou Petynku, s dopravou nebudete mít žádný problém. Autem se sem z centra dá dostat za 15 minut.

Přilehlá parkovací plocha je poměrně veliká, a když by přece jen byla kapacita naplněna, není problém zaparkovat i v některé z přilehlých uliček. Nevyplatí se však parkovat před areálem na trávě, která není k parkování určená.

„Vím, že vloni tu za to městská policie dávala pokuty,“ varuje návštěvnice Anna Tůmová, která sem chodí pravidelně.

Koupaliště Petynka

  • Voda 1
  • Služby 1
  • Občerstvení 2
  • Toalety 2
  • Atrakce 1
  • Dostupnost 1
  • Celková známka 1

Pozn: Jako ve škole, nejlepší je 1, nejhorší 5.

Dopravnímu spojení se také nedá nic vytknout. Jezdí sem čtyři linky tramvají a dvě autobusové. Nejbližší zastávka je Hládkov. Ten je 450 metrů od Petynky.

Jeden čip na všechno

Před vchodem do šatny je možné použít trezor na cennosti. Stačí jen u pokladny zaplatit 20 korun a obsluha vám do vstupního čipu elektronicky nahraje kromě skříňky na oblečení i trezor.

Je také možné koupit si vlastní čip, který si můžete ponechat, nabít na něj libovolnou částku peněz a ty pak postupně čerpat.

Hned u šaten jsou sprchy a toalety. Další jsou přístupné přímo z areálu. Vesměs jsou čisté a je zde cítit dezinfekce, nicméně když MF DNES dělala minulý týden test koupališť na Pražačce, toalety a sprchy byly o něco čistší. Přičíst se to dá i tomu, že Petynka je oproti Pražačce obvykle více navštěvovaná a během testu žižkovského koupaliště nebylo zrovna ideální počasí, na rozdíl od těchto dnů, kdy je u vody hlava na hlavě.

Díky vysázeným stromům a přilehlému lesíku se na Petynce najdou místa, kde můžete jen tak relaxovat ve stínu nebo si užívat výhledu na věže Chrámu svatého Víta. Naopak pro sportovce jsou tu za příplatek k dispozici antuková hřiště, plážový volejbal nebo stolní tenis. Ti otrlejší určitě vyzkouší akvazorbing, tedy kutálení se po vodě v obří nafukovací kouli.

Děti mohou vyzkoušet minilodičky, indiánské týpí, houpačky a různé prolézačky nebo brouzdaliště. Za zmínění stojí také 103 metrů dlouhý tobogan.

Ledové koktejly, ale málo jídel

Po sportování vždy vyhládne. V místním kiosku vám připraví tortillu, klobásu, hamburger nebo udělají salát či nakrájejí meloun. Výběr není nijak nadstandardní, ale je dostačující.

K pití je tu kromě nealkoholických nápojů pivo a víno, v baru u bazénu vám udělají koktejl. „Tvrdý alkohol tu z bezpečnostních důvodů nechci. Nějaký je v koktejlech, které ale bohatě ředíme ledovou tříští,“ říká Václav Šála.

Ceny jsou tu přijatelné. Za kelímek piva dáte 32 korun, za párek v rohlíku 30 korun.

Aby vám po jídle slehlo, můžete si za 50 korun pronajmout lehátko. Pokud přece jen dáte přednost plavání, dohlédnou na vás tři plavčíci.

„Jsou to vesměs mladí kluci, je to pro ně ideální brigáda na léto. Problém je, když je zkouškové období, to jsou ty rozpisy služeb složitější, ale vždycky se to nějak zvládne,“ ubezpečuje správce.

Několikrát v sezoně tento tým pořádá také různé akce, například Den dětí. Při nich je však koupaliště obvykle narvané k prasknutí.