Vysoké teploty v těchto dnech lákají k osvěžení. Na snímku z 3. července je...

Vysoké teploty v těchto dnech lákají k osvěžení. Na snímku z 3. července je koupaliště v Sobotce na Jičínsku. | foto: ČTK

Víkendové koupání v Česku. Kde je voda jako zrcadlo a kde řádí sinice

  • 5
Víkend u vody je snad jedinou možností, jak nadcházející tropické teploty přežít. Kvalita vody ve většině přírodních koupališť v Česku zůstává dobrá, někde se však potýkají se zvýšeným počtem sinic, třeba na Orlíku nebo na Máchově jezeře.

Na Orlíku se sinice vyskytují již několik týdnů. Hygienici zatím neočekávají zásadní zlepšení kvality vody, vyhnout by se jí měli alergici, malé děti či těhotné ženy.

Obsah sinic je vysoký na všech čtyřech koupacích místech Středočeského kraje či u tábořiště Vojníkov v Jihočeském kraji. Naopak Podolsko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro koupání.

Ve středních Čechách hlásí zvýšené množství sinic také písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, ne však v takové míře jako na Orlíku.

V jižních Čechách by se pak zájemci o koupání měli vyhnout ještě Staňkovskému rybníku na Jindřichohradecku.

Koupaliště Zelené ve Zlíně (červenec 2015)

Koupaliště s termální vodou v Benešově nad Ploučnicí

V Praze je trochu horší Hostivařská přehrada

V Praze se lze koupat bez obav, méně průhledná je voda pouze v Hostivaři a na Džbánu. Nejlepší kvalitu vykazují Motol, Divoká Šárka a Radotín.

Kvalita vody aktuálně na mapě

Kvalitu vody ve sledovaných koupalištích v Česku najdete na přehledné mapce Ministerstva zdravotnictví ČR - stahujte ZDE.

Mapka, kde hygienické stanice aktualizují kvalitu vody v přírodních...

Se sinicemi se již od počátku sezony potýká Máchovo jezero. Zvýšený počet toxických sinic se tam zatím nemění, ale v posledních letech není ničím výjimečným. V Libereckém kraji hygienici také nadále nedoporučují koupání na koupalištích v Zákupech na Českolipsku a Chrastavě na Liberecku. V Chrastavě mají problém s výskytem bakterií, které naznačují fekální znečištění. V Zákupech ukázaly na počátku června laboratorní rozbory výskyt nebezpečných cerkárií (larvy motolic), které se zavrtávají lidem do kůže.

Z dobrých zpráv se naopak mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Sokolova. Koupaliště Michal má po problémech s výskytem cerkárií znovu otevřeno. Nebezpečí cerkáriové dermatitidy ovšem ještě není zcela odvráceno, do 3. července tak nabízí návštěvníkům koupání zdarma na vlastní nebezpečí. Po kompletní rekonstrukci 1. července otevřelo také sokolovské městské koupaliště. Lidé si mohou zaplavat i na ostatních místech Karlovarského kraje.

Ve čtvrtek jsme navštívili pražská koupaliště Džbán a Petynku, kde se lidé osvěžovali v tropických vedrech:

Vyšší množství sinic v Luhačovické přehradě

Ve Zlínském kraji by měli být opatrnější návštěvníci Luhačovické přehrady, kde se objevilo vyšší množství sinic a chlorofylu. Voda je však ke koupání stále vhodná. Zbytek kraje nemá s kvalitou vody problémy.

Koupat se lze bez obav také v přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji, horší kvalita je pouze na Vranovské přehradě v oblasti Bítov.

V Moravskoslezském kraji je voda ve všech kontrolovaných nádržích nadále vhodná ke koupání. Na devíti místech, a to v Budišově nad Budišovkou, Stříbrném jezeře v Opavě, rybníku Tvrdkov, třech místech na Slezské Hartě a třech místech na Těrlické přehradě, je voda vhodná ke koupání bez možných zdravotních rizik. Totéž platí i pro rybníky Bohušov a Edrovice na Bruntálsku, avšak kvůli zeleným řasám je tam zhoršená průhlednost vody.

Příchod tropických teplot se neprojevil ani na kvalitě sledovaných vodních ploch v Olomouckém kraji. Podle hygieniků je voda v jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži u Prostějova i nadále vhodná ke koupání.

Podobně jsou na tom i rekreační rybníky a přehrady na Vysočině s výjimkou rybníka Černý na Jihlavsku. Je částečně vypuštěný a v jeho vodě se začínají objevovat sinice. Ve větší části rybníků na Žďársku bylo zjištěno mírně zvýšené množství barviva chlorofyl, ale voda v těchto rybnících není zdravotně závadná.

Koupat se lze také ve všech přírodních nádržích v Pardubickém kraji. Kvalita vody se mírně zhoršila jen v přehradě Seč na Chrudimsku.

V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody u autokempu vedle nádrže Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové. V obou případech rozbory prokázaly zvýšený výskyt sinic a snížení průhlednosti, u citlivých jedinců by se tak mohly objevit zdravotní potíže. Hygienici v tomto týdnu také zaznamenali mírně zhoršenou kvalitu vody pro koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku.

Většinou dobrá je kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji. Problémy jsou jen na dvou místech na Chomutovsku, kde už od počátku sezony hygienici koupání nedoporučují - v přírodním koupališti v Prunéřově a ve Vysoké Peci.

V Plzeňském kraji zůstává ke koupání nevhodná voda v rybníku Hnačov na Klatovsku, kde se již značně rozšířily sinice. Zhoršená jakost vody je kvůli sinicím také na Valše na Klatovsku. Ostatní sledované vodní plochy v kraji mají dobrou kvalitu vody.