Vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) | foto: U.S. Army

Američané testují terénní vozidlo s laserovým dělem

  • 67
Americká armáda a letectvo testují speciální vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) vybavené laserovým dělem. Pomocí laseru dokáže posádka na dálku precizně zasáhnout a odpálit výbušniny, především miny, nevybuchlou munici a improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device).

IED představuje účinný způsob boje s mnohem vyspělejším protivníkem. Zřejmým cílem IED je ničit živou sílu a techniku protivníka. Mnohem důležitějším úkolem IED je na sebe vázat lidské, technické, logistické a organizační síly protivníka a podlamovat morálku.

Od roku 2001 až do dnešních dnů zemřelo v Afghánistánu 3 489 spojeneckých vojáků. Od roku 2001 mají improvizované výbušné systémy na svědomí 37 % padlých vojáků a také nespočet zraněných. Například v „rekordním“ roce 2009 IED způsobily až 60 % ztrát spojenců.

Boj s IED leží především na bedrech pyrotechnických týmů pro vyhledávání EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance) a pro likvidaci výbušných systémů EOD (Explosive Ordnance Disposal).

„Můžeme vidět stovky až tisíce nevybuchlých složek munice na přistávacích plochách nebo letištích. RADBO nám umožní zkrátit čas potřebný k znovuobnovení provozu na letišti,“ vysvětluje projektový manažer projektu RADBO Marshall Dutton. „V současné době, pokud dráha dostane zásah, může trvat několik dnů až týdnů, než je vyčištěná. S RADBO mohou být přistávací dráhy vyčištěny mnohem rychleji.“

Výkon laserového děla není znám (maximálně desítky kW), ale laser dokáže údajně odpálit minu, munici nebo IED z bezpečné vzdálenosti až 300 metrů. Napájení laseru zajišťují dva palubní elektrické zdroje elektrického proudu 1 100 A.

RADBO je první příklad nasazení laseru v boji proti výbušninám, využití laseru je však mnohem širší. Vědci již několik let pracují na laserovém detekčním systému, který dokáže automaticky a systematicky bod po bodu oskenovat zájmovou oblast.

Laserové dělo ničí nastraženou výbušninu.

Skenovací laser pomocí krátkých výstřelů „rozvibruje“ molekuly případné výbušniny. Pomocí druhého a delšího výstřelu dokáže tyto vibrace přečíst. Vibrace neboli vibrační frekvence jsou jedinečné pro každou molekulu (chemickou látku) podobně jako otisk prstu u člověka.

Dlužno však dodat, že na rozdíl od ničení výbušnin pomocí laseru, je skenování výbušnin laserem mnohem větší technický oříšek.

RADBO proti nevybuchlé munici

Americké letectvo a armáda pro pyrotechnické týmy EOR/EOD vyvinuly nové vozidlo RADBO postavené na kolové platformě Cougar kategorie MRAP (Mine-Resistant, Ambush-Protected). Základní nástroje vozidla tvoří robotická ruka a především laserové dělo na střeše vozidla.

Posláním vozidla RADBO je zajistit rychlejší a bezpečnější čištění území v porovnání se současnými metodami. Americké letectvo plánuje například použít RADBO k čištění letišť, přistávacích ploch nebo leteckých střelnic od nevybuchlé munice.

Laserové zbraně už zkoušejí Američané na lodích:

Text vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.