Muž, kterému soud nakonec uložil ústavní léčbu, v lednu házel po projíždějících autech a především kamionech dřevěná polena o hmotnosti až dvacet kilogramů.

Muž, kterému soud nakonec uložil ústavní léčbu, v lednu házel po projíždějících autech a především kamionech dřevěná polena o hmotnosti až dvacet kilogramů. | foto: Policie ČR

Vrhač polen z D1 byl nadějný inženýr, změnila ho schizofrenie a pervitin

  • 95
Několik let se nadějný mladý inženýr propadal do světa halucinací. Dohnaly ho k tomu, že z mostů u Hranic házel na auta jedoucí po D1 až dvacetikilové dřevěné špalky. Život dnes 32letého Daniela Stupárka obrátila naruby paranoidní schizofrenie, kvůli které ho soud poslal do léčebny.

Právě vážnou duševní nemoc znalci označili za hlavní důvod lednového útoku na více než dvacet aut. Stupárek věřil, že útokem zabrání světové válce (o tom, jak ničil „vozy mířící na frontu“ čtěte zde).

Hrozilo mu až osm let vězení, tomu se ale nakonec vyhne. Soud mu ve středu uložil ochrannou ústavní léčbu.

Zásadní roli v případu měly znalecké posudky, jež mužův osud odkryly. „Během několika let se zásadně změnil. Od mladého inženýra, který měl před sebou zářnou kariéru, k období, kdy to byl podivínský člověk, jenž přerušil kontakty s okolím,“ shrnul psycholog Pavel Kolda.

Nakonec se mladý muž stýkal jen s družkou. A i ta podle Koldy partnerovo chování popsala jako velmi podivné.

„Šlo u něj především o celkovou společenskou a osobní degradaci,“ vyložil Kolda soudu účinek nemoci, která muže nakonec zcela ovládla.

Uzavřel se do sebe, zanedbával práci a cítil se pronásledovaný

Psychiatr Bohumil Navrátil popsal, že se Stupárek sociálně uzavřel. „Prakticky nekomunikoval, zanedbával pracovní povinnosti, hovořil o svém pronásledování,“ shrnul Navrátil.

Muž útočil na kamiony poleny

Paranoidní schizofrenie svazovala mladého muže z Přerovska stále těsněji. Podle vyšetření s ní zřejmě bojoval i několik let. Stále větší vliv na něj začaly mít halucinace.

Patřila mezi ně i představa o blížící se světové válce. Tu chtěl odvrátit a důležitou roli v přípravách hrozícího konfliktu sehrály ve Stupárkově vážně nemocné mysli kamiony, které proto bylo potřeba zastavit.

„Měly převážet válečný materiál. A aby tomu zabránil, shazoval na ně polena. Navíc měl dojem, že nad ním létají letadla a že je neustále sledován,“ popsal Navrátil. Stupárkovy halucinace podle něj zapadaly do lékařům známého rámce jeho duševní choroby.

Mužův stav zhoršil pervitin, který bral několik let

Její vliv však posílil i sám Stupárek. Vyšetřovatelům se přiznal k braní pervitinu. Gram mu měl vystačit zhruba na týden.

„S pervitinem experimentuji už asi od osmnácti. Devětadvacátého ledna jsem byl také pod jeho vlivem, užil jsem obvyklé množství. Necítil jsem se jím ovlivněn tak, abych nevěděl, co dělám,“ vypověděl Stupárek.

Ve středu jeho slova z protokolu přečetl soudce Vladimír Hendrych, nemocný muž k soudu nedorazil. Požádal, aby o ústavní léčbě rozhodl bez něj.

Hendrych proto chtěl od znalců vědět, zda chorobu nevyvolal či rozhodujícím zásadním způsobem neumocnil pervitin. Psychiatr Navrátil to jednoznačně vyvrátil. Stupárkův čin označil za důsledek psychického onemocnění.

„Pervitin sehrál negativní roli, zhoršil celou situaci. Ale i kdyby ho nepožil, bylo by to stejné,“ doplnil.

Znalec: Jeho pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný

Znalci se shodli, že Stupárek své jednání nemohl ovlivnit, navrhli pro něj ústavní léčbu.

„Jeho pobyt na svobodě se jeví pro společnost z psychiatrického hlediska jako nebezpečný,“ argumentoval Navrátil.

Návrh na léčbu přijal za svůj i státní zástupce, nakonec se k němu přiklonil i soud. Podání obžaloby se tak Stupárek bát nemusí. Proti stanovisku soudu si může ještě podat stížnost, řešil by ji poté vrchní soud. Žalobce se ale práva na stížnost hned vzdal.

Nemocného muže čeká dlouhá léčba, výsledek je však podle Navrátila nejistý. Vše ukáže čas. Psycholog Kolda upozornil, že kromě postupu samotné nemoci jsou pro Stupárkovu budoucnost důležité i další okolnosti.

„Bude záležet na jeho začlenění do společnosti, na vývoji vztahů s rodinou či na schopnosti získat pracovní návyky,“ uzavřel.

30. ledna 2015