Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi míří do Asie s výukou angličtiny. Projekt může vynést miliardy

Ondřeje Talába a Pavla Rödera dala dohromady tak trochu náhoda. Oba nosili v hlavě stejnou myšlenku. Chtěli vymyslet jazykové kurzy tak, aby učení lidi bavilo, nemuseli nikam chodit a měli motivaci se k lekcím vracet. Projekt loni představili v Singapuru v akcelerátoru začínajících projektů a zaujali.

Ondřej Taláb (vlevo) a Pavel Röder vymysleli způsob, jak učit po internetu angličtinu hrou. Jejich výukový projekt zaujal v Singapuru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Síto přitom bylo tvrdé, o přízeň investorů se v Singapuru ucházely stovky projektů. „Byli jsme vyhodnoceni jako jeden z pěti nejlepších začínajících projektů pro rok 2014. Dostali jsme se do závěrečné prezentace, kde jsme projekt představili zhruba stovce investorů a podnikatelů,“ říká Ondřej Taláb.

Vizitka

Ondřej Taláb (34)
Po střední škole studoval právnickou fakultu univerzity Karlovy v Praze, začal pracovat v obchodní společnosti a později podnikat. Dnes řídí 10 společností s celkovým obratem přes 100 milionů korun ročně, zároveň investuje do společnosti Click and Study.

Pavel Röder (32)
Studoval pozemní stavitelství a architekturu na Vysokém učení technickém v Brně. Po škole pracoval pro společnost Liv Ducci, McCann Erickson. V roce 2010 odjel do Kanady, kde získal praxi ve společnostech StockTrak a Wall Street Survivor, od roku 2013 působí ve společnosti Click and Study a věnuje se rozvoji on-line vzdělávací aplikace.

Na projektu Click and Study s nimi spolupracují Radomír Taláb a Martin Kadlec.

Vymysleli totiž způsob, jak učit angličtinu hrou. A to bez ohledu na hranice a čas, jednoduše po internetu. Navíc formou, která je u výuky jazyků ojedinělá, prostřednictvím profesionálních videí s živou angličtinou. Každý přitom bude sbírat body a může porovnat, jaké dělá v angličtině pokroky v porovnání s jinými a své úspěchy bude moci sdílet na Facebooku a Twitteru.

Pavel Röder vložil do výukového programu zkušenosti, které si přivezl z Kanady. Pracoval tam totiž na několika projektech, mimo jiné na vývoji úspěšného simulátoru, který hravou formou učí, jak investovat na burze. „Výuka hrou funguje. Říkal jsem si, proč to nepoužít i pro výuku cizích jazyků, když je jejich znalost tolik potřebná,“ říká Pavel Röder.

Ale vdechnout nápadu život nebylo snadné, trvalo jim to přes dva roky a do projektu během té doby investovali z vlastních prostředků celkem 5,5 milionu korun. Teď se snaží hledat investory a zdá se, že jsou na dobré cestě. Výukový portál ClickandStudy.com s internetovou on-line aplikací na výuku angličtiny chtějí rozběhnout ještě letos v Malajsii a Singapuru. „Roste tam obrovská poptávka po výuce angličtiny. V Singapuru a Malajsii platí, že čím lepší máte angličtinu a výslovnost, tím více vyděláváte. Tento projekt zjednoduší lidem přístup k výuce cizích jazyků,“ přibližuje Ondřej Taláb.

Projekt chtějí otestovat také v Indonésii, Japonsku a Jižní Koreji. „V Japonsku, kde bude v roce 2020 olympiáda, je neskutečný hlad po angličtině. Je pro ně přitom těžké naučit se anglicky, stydí se mluvit s chybami. Proto je pro ně určitě zajímavé učit se on-line v soukromí a pak začít používat jazyk na veřejnosti,“ říká Ondřej Taláb.

On-line kurz rozehrávají videa s příběhem

Klíčem k úspěchu jsou videa. „Na internetu existují výuková videa, jsou však pasivní. Lidé se dívají třeba 40 minut, něco si přitom zapisují do notýsku a učí se. My se rozhodli rozsekat výuku na krátké tříminutové úseky, po každém úseku se vyhodnocuje výsledek a student si odemyká další cesty k výuce. Je to mnohem interaktivnější,“ přibližuje Pavel Röder.

 „Naše výuková videa jsou vymyšlena tak, že jde o příběh, který se vyvíjí. Student se tak vlastně dívá na seriál natočený profesionálními herci, kteří jsou rodilými mluvčími. Nejde o suchou výuku a učebnicovou angličtinu,“ doplňuje Ondřej Taláb.

Každý si přitom může zvolit, zda potřebuje studovat angličtinu kvůli konverzaci na cestách, pro jednání s obchodním partnerem či třeba jen pro komunikaci s přáteli. Podle toho si klikne na potřebné lekce a získá jazykovou vybavenost, kterou aktuálně potřebuje. „Myslíme, že jdeme správným směrem. Lidé budou mít pořád tendenci učit se jazyky. Je to správná cesta,“ říkají.

Vsadili na gentlemanskou dohodu

A jak se takový projekt vymýšlí? Žádnou smlouvu mezi sebou neuzavřeli, vsadili na gentlemanskou dohodu. „Naučil jsem se to v Kanadě,“ říká Pavel. „Byznys nelze stavět na nedůvěře. Je to o výběru takového partnera, se kterým si rozumíte a vzájemně si věříte, kde platí gentlemanské slovo,“ dodává Ondřej.

Zajímavé profese

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí.

Další příběhy čtěte zde.

Oba jsou projektem doslova posedlí, pracují na něm i u piva. Ale netají, že došlo i ke střetům. „Kdyby bylo vše růžové, bylo by to divné. Měli jsme vizi, ale bylo ji potřeba uchopit za správný konec. Nápadů má každý spoustu, ale to nejtěžší je sednout si ke stolu a začít ho posouvat, rozvíjet a vylepšovat,“ shodují se. Jak dodávají, důležité je stanovit i správnou cenu. „Studium musí být cenově zajímavější než klasický kurz. Dnes řada lidí nemá čas chodit do školy, navíc v Asii na to mnozí nemají ani moc peněz. Cenu jsme spočítali zhruba na 15 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 370 korun), ale nebude to všude stejné,“ říká Ondřej.

Investice do start-upového projektu je o matematice

Oba věří, že on-line jazykové kurzy mají obrovskou budoucnost. Ostatně potvrzuje to úspěch internetové výukové stránky Duolingo, která byla spuštěna v roce 2012 a dnes funguje i v Česku. „Duolingo má dnes hodnotu kolem půl miliardy dolarů, naše ambice jsou rovněž velké,“ říká Ondřej Taláb.

Teď je pro ně klíčové najít strategického investora. „Musíte mít na financování filmového štábu a herců, na provoz firmy, neustálý vývoj aplikace. Musíte mít tým, který vše testuje, aby vychytal místa, kde je potřeba lekci doladit,“ popisují.

Ovšem investovat do start-upových projektů, jako je ten jejich, může být i tak trochu sázka do loterie. „Ve světě je to o čisté matematice. Když investor zafinancuje řekněme 15 firem, vyjde mu z nich třeba jen jedna, ale ta bude zaměstnávat značné množství lidí a zaplatí oněch 14, které nevyšly,“ přibližuje Pavel Röder.

Pokud se podaří projekt rozjet, může vydělat miliardy a hodnota firmy může narůst do závratné výšky. Pavel a Ondřej věří, že to dokážou. „Máme před uzavřením dohody s jednou velkou firmou, která má pod sebou řadu úspěšných začínajících projektů. Jednáme o detailech a promýšlíme, jak projekt odstartovat i na sociálních sítích.“

Jméno investora zatím tají. „Nechceme to zakřiknout. Pokud to nevyjde, budeme hledat dál a projekt dál zdokonalovat a rozšiřovat,“ shodují se.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Helma, desatero, pojištění. Jste připraveni na cyklistickou sezonu?

21. dubna 2024

Jezdit na kole umí u nás skoro každý. Málokdo si ale uvědomuje, že v okamžiku, kdy vyjede na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...