Eliška Wagnerová emigrovala v roce 1982 do Německa. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Každý den dává na web jméno Čecha, který emigroval

  • 38
Tomáš Garrigue Masaryk, Eliška Wagnerová, Jaroslav Hutka, Václav Bařina. Každý den se objeví další. Kdo? Uprchlík na tento den. Brněnského publicistu Luďka Navaru rozzlobila hysterie, která se v Česku zvedá okolo běženců, a dává to najevo svérázným způsobem na svém facebookovém profilu.

„Každý den budu přidávat jméno Čecha, který se v určité fázi svého života stal uprchlíkem,“ uvádí spisovatel a dlouholetý spolupracovník MF DNES.

Jako prvního koncem června zmínil na svém Facebooku válečného letce Josefa Brykse. „Uprchlík. Obyčejný, prachsprostý uprchlík. Tak začínal svou kariéru v lednu 1940 Josef Bryks,“ poznamenal Navara a přiložil rukopis Bryksova strhujícího deníku Cesta do ciziny. 

O něm publicista nedávno spolu s Miroslavem Kasáčkem vydal knihu Na útěku. Také se podílel na vzniku památníku obětem železné opony v Mikulově.

Masaryk musel opustit Rakousko-Uhersko v prosinci 1914. Zpěvák Hutka nastoupil „cestu uprchlíka“ 18. října 1978. Robert Ospald přeručkoval 19. července 1986 na speciální sedačce přes železnou oponu.

Prostě také Češi, i když to teď nechtějí slyšet, byli nuceni emigrovat.

Podívejte se, jak lidé v Brně na konci června demonstrovali proti imigrantům: