Řecká vlajka vrcholku Akropole v Aténách (ilustrační snímek)

Řecká vlajka vrcholku Akropole v Aténách (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Řecko potvrdilo, že dluh nesplatí. Věří v dohodu na poslední chvíli

  • 849
Řecku v úterý končí záchranný program a ministr financí Janis Varufakis už potvrdil, že země neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu splátku zhruba 1,6 miliardy eur, v přepočtu téměř 44 miliard Kč. Krizi se na poslední chvíli snažil odvrátit i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho návrh nakonec země nepřijala a předložila vlastní.

Řečtí vládní činitelé už v minulosti několikrát naznačili, že červnovou splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) nezaplatí a raději vyplatí důchody a platy státním zaměstnancům. V takovém případě však hodlá šéfka fondu Christine Lagardeová okamžitě po skončení úředních hodin ve Washingtonu informovat Výkonnou radu MMF, že Atény jsou v prodlení s platbou.

Řecko by se tak mohlo stát první vyspělou ekonomikou, která včas nesplatí půjčku od MMF. Zařadilo by se tím k zemím jako je Zimbabwe, Súdán či Kuba. Úterní půlnoc však hned neznamená, že by země zbankrotovala. MMF to totiž posoudí jako nedoplatek a hlavní slovo bude mít Evropská centrální banka (více zde).

„Tento večer přesně o půlnoci středoevropského času záchranný program (eurozóny pro Řecko) vyprší. A já si nejsem vědoma žádného reálného náznaku čehokoli jiného,“ uvedla během návštěvy kosovského premiéra německá kancléřka Angela Merkelová. „Je ale jasné, že i po půlnoci zůstanou otevřeny komunikační kanály..., takže dveře budou dál otevřené k jednání,“ dodala.

Řecko mělo už 5. června splatit MMF 300 milionů eur, ale aby získalo čas na sjednání dohody s věřiteli, rozhodlo se sloučit červnové splátky do jedné.

Návrhy řešení na poslední chvíli

O řešení řecké dluhové krize se přitom v úterý dopoledne snažil i šéf Evropské komise Juncker. Ten řeckému premiérovi navrhl, aby písemně souhlasil s návrhy věřitelů, čímž by vyvolal jednání euroskupiny o další možné půjčce. Dlouho nebylo jasné, jak se premiér k návrhu staví. Zatímco z vlády zaznívalo, že jej odmítá, média informovala o tom, že nový návrh premiér zvažuje.

Jen pár hodin poté však Tsiprasův kabinet předložil věřitelům vlastní návrh na řešení krize. Žádá v něm paralelní záchranný program na dva roky a odpuštění části dluhu. Současně chce dál jednat nad podmínkami pro udržení země v eurozóně (více o průlomovém návrhu řešení krize čtěte zde).

„V posledních hodinách nastal velký posun směrem k novému návrhu,“ naznačil už před jeho předložením agentuře Reuters nejmenovaný řecký činitel. Tsipras dříve uvedl, že cílem co nejsilnějšího odmítnutí podmínek věřitelů v referendu je posílení vyjednávací pozice aténské vlády. Zároveň nevyloučil demisi kabinetu, pokud v referendu neuspěje se svým odmítavým postojem k úsporným reformám.

Řekové opět podpořili postoj své vlády masovou demonstrací v Aténách:

Evropa si pád Řecka zjevně nepřeje, Francie jej nepřeceňuje

Na chování Evropské unie je znát, že si extrémní řešení, které by vyústilo v odchod Řecka z eurozóny, nepřeje. Francouzský ministr financí Michel Sapin nicméně v úterý uvedl, že případný odchod Řecka z eurozóny by pro Evropu neznamenal žádné drama. Řecko však podle něj nadále má v eurozóně své místo.

Sapin rovněž prohlásil, že pondělní propad na finančních trzích byl prostou korekcí předchozího růstu. Akciové trhy v eurozóně v pondělí kvůli řecké krizi utrpěly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3 468,9 bodu.

Během úterního obchodování nejprve oslabil o víc než procento, ale po zprávě, že řecká vláda zvažuje nový návrh, ztrátu zmírnil na 0,4 procenta. „Někde hluboko dole existuje pocit, že bude před vypršením konečného termínu dosaženo určitého kompromisu. Tak to v eurozóně chodí,“ poznamenal analytik David Madden ze společnosti IG.

Řecké scénáře. Zdroj: Raiffeisenbank

Situaci vyeskalovalo vyhlášení referenda

Situace kolem silně zadluženého Řecka se zdramatizovala poté, co Tsipras o víkendu vyhlásil na 5. července referendum o plánech mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Řekové se mají v nedělním referendu vyslovit, zda přijímají návrh věřitelských institucí doprovázený nezbytnými hospodářskými škrty. Sled obou odpovědí začíná netradičně možností zaškrtnout „ne“, a pak teprve „ano“ (více najdete zde).

Eurozóna následně zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který vyprší právě v úterý 30. června. Evropská centrální banka navíc nenavýšila nouzové financování pro řecké banky, které proto Atény na týden uzavřely (články o řecké dluhové krizi najdete zde).

Bankomaty vydávají Řekům jen 60 eur denně:

,