„Infocentrum je určeno pro všechny, kteří mají zájem dovědět se víc o unikátní architektuře obytných čtvrtí, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance,“ říká architektka Jitka Ressová. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Baťovské infocentrum ukáže typy domků, které vyrostly v meziválečném Zlíně

  • 3
V domku ve zlínské části Letná, v němž se nacházela expozice o baťovském bydlení, nově zájemci najdou infocentrum o meziválečné architektuře.

Seznámit se s různými typy baťovského bydlení, prohlédnout si modely půldomku či jednodomku nebo si objednat prohlídku po stopách zlínské architektury. To vše mohou návštěvníci domku v ulici Nad Ovčírnou, v níž dříve fungovala expozice baťovského bydlení.

„Infopoint je určen nejen pro návštěvníky Zlína, ale i pro obyvatele města, kteří mají zájem dovědět se víc o unikátní architektuře obytných čtvrtí, které stavěla firma Baťa pro své zaměstnance,“ řekla architektka Jitka Ressová z architektonické kanceláře Ellement, která vyhrála výběrové řízení vyhlášené zlínskou radnicí na provozování baťovského infocentra.

„Na modelech jednotlivých typů domků můžeme popsat základní rozdíly v typologii a představit vybrané adaptace typových domků na soudobé bydlení,“ dodala architektka.

Cihlový domek, který nedávno prošel rekonstrukcí za zhruba milion korun, není ještě plně zařízen.

„Expozice, která právě vzniká, by měla obsahovat i řadu multimediálních informací a představit tak stavební vývoj v meziválečném Zlíně,“ upřesnila Ressová.

Zájemci si mohou v domku objednat i procházku městem, během níž by se seznámili se zlínskou architekturou. Pokud se na vycházku chtějí vydat sami, v infopointu jim nabídnou přehlednou mapku Poznáváme baťovskou architekturu, kterou vydala Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.

V mapce turisté najdou tři trasy. Dvě tvůrci věnovali bydlení, třetí pak klenotům funkcionalistické architektury.

Baťovský infopoint

Infocentrum o baťovské architektuře se nachází v ulici Nad Ovčírnou v baťovském jednodomku. Je přístupné zdarma každou středu od 10 do 16 hodin, případně po domluvě na telefonním čísle 737 740 800. Pracovníci v něm nabízejí i možnost objednat si komentovanou procházku Zlínem.

„Lidé si podle uceleného konceptu projdou obytnou zástavbou z Letné až nad Ovčírnu, druhá trasa je provede ze Zálešné, přes Díly až ke Kolektivnímu domu a na třetí se seznámí se stavbami v centru města – od Baťova institutu přes mrakodrap, tržnici, obchodní dům až k dnešnímu hotelu Moskva,“ popsal Vít Jakubíček z krajské galerie, který se na přípravě mapy podílel.

Dřív bojovali s dřevomorkou

S myšlenkou tímto způsobem využívat baťovský domek přišla zlínská radnice poté, co odsud musela být kvůli dřevomorce, která poškozovala dřevěné exponáty, odstraněna původní expozice o baťovském bydlení.

Problém byl v tom, že původní výstava byla přístupna pouze přes letní sezonu, v zimní přestávce se budova jen temperovala a nevětralo se v ní (více zde).

„Expertiza soudního znalce v oboru dřevěných konstrukcí podpořená biologickou analýzou potvrdila, že hlavní příčinou výskytu dřevomorky je střídavý teplotní a vlhkostní režim,“ objasnil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Aby se předešlo dalším problémům s dřevomorkou, nastavila radnice v domku nový režim.

„V přízemí jsme zřídili baťovský infopoint, v patře jsou kanceláře nájemce. Je tak zaručeno, že objekt bude využíván celý rok,“ vysvětlil Dvořák.

Původní exponáty, které ukazovaly, jak bydleli lidé v meziválečném Zlíně, se už do domku nevrátí.

Nynější expozice je přístupná zdarma. Otevřeno je ve středu od 10 do 16 hodin, případně po telefonické domluvě.

Projekt architekty Ressové „Můj baťovský domek. Jak se žije ve zlínské dělnické kolonii“ byl loni k vidění v Praze (více zde):

1. března 2014