Následky teroristického útoku na tuniské letovisko Sousse (26. června 2015)

Následky teroristického útoku na tuniské letovisko Sousse (26. června 2015) | foto: AP

K útoku v Tunisku se přihlásil Islámský stát, počet obětí stoupl na 39

  • 399
K odpovědnosti za páteční teroristický útok v tuniském letovisku Sousse se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát. Tuniské ministerstvo zdravotnictví podle serveru BBC uvedlo, že počet obětí útoku stoupl na minimálně 39 osob, dalších 36 lidí utrpělo zranění.

V reakci na atentát Tunisko uzavře během týdne kolem osmdesáti mešit, které údajně podněcují k násilí. V pátek to uvedl premiér země Habíb Síd s tím, že tyto mešity fungující mimo státní dohled šíří ve společnosti „svou propagandu a nenávist, aby tak podpořily terorismus“. Ministerstvo vnitra prý zakročí i proti dalším stranám a skupinám, které nedodržují ústavu země.

Tuniská vláda na mimořádném zasedání v noci z pátku na sobotu také rozhodla, že povolá do ulic policejní a vojenské zálohy. Vojáci vyrazí rovněž do některých horských oblastí, o kterých se ví, že odtud přicházejí příznivci islamistů.

„Vláda se dohodla také na nespecifikovaných opatřeních proti některým politickým uskupením, které mají k radikálům blízko. Hodlá revidovat i zákon o shromažďování,“ řekl v sobotu ráno serveru iDNES.cz český velvyslanec v Tunisku Jiří Doležel.

Mezi oběťmi jsou podle dřívějších údajů Tunisané, Britové, Němci a Belgičané. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje.

„Podle aktuálních informací nemáme zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. Identifikace mrtvých ale začala až v pátek kolem jedenácté v noci,“ řekl Doležel. Dodal, že u dřívějšího útoku na muzeum Bardo trvalo čtrnáct dní, než tuniské bezpečnostní složky jasně řekly, kdo zemřel. „Počítám, že to nyní také bude trvat několik dní,“ uvedl Doležel.

Útočníka se policii podařilo zabít na místě atentátu. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z města Kajruván, o kterém dosud policie neměla žádné záznamy.

Teror v Tunisku

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba, kde v době útoku bylo ubytováno přes 560 turistů, a neustále pálil na všechny kolem.

„Byl tam strašný zmatek. Manželka křičela na syna, ať vyleze z vody. Když k nám doběhl, řekl, že viděl, jak někoho střelili,“ sdělil Gyry Pine serveru BBC. (další svědectví z místa útoku naleznete zde)

Pro Tunisko se jedná o další velkou ránu během několika málo měsíců. Země je v pohotovosti už od březnového atentátu na muzeum Bardo v tuniské metropoli. Dvojice atentátníků z Islámského státu tehdy zabila 22 lidí, převážně zahraničních turistů. Při útoku byly zraněny desítky dalších. Policie při osvobozování rukojmí oba útočníky zabila. Byl to nejhorší teroristický útok spáchaný v Tunisku proti turistům za poslední roky (více o útoku zde).

Nejméně jednoho mrtvého a dva zraněné si vyžádal další páteční atentát. Terorista útočil v továrně na jihu Francie. Na místě se našla islamistická vlajka a jeden mrtvý. Pachatel, který byl zaměstnancem oběti, pověsil uříznutou hlavu svého šéfa na plot. Poté vjel do areálu a narážel autem do plynových bomb. (více o útoku ve Francii zde)

Sebevražedný útočník zabíjel i v Kuvajtu. V době modliteb odpálil v šíitské mešitě v hlavním městě. Podle kuvajtského ministerstva vnitra je na místě nejméně 25 mrtvých a více než dvě stovky raněných. K útoku se přihlásil Islámský stát. (více o útoku v Kuvajtu zde)

Kamery zachytily likvidaci teroristy v Tunisku (upozornění: následující záběry jsou drastické):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video