Největší dopravní letoun světa odletěl z Prahy. Sledovali jste to živě

  • 196
Celou středu i v noci můžete sledovat přilétající a odlétající letadla v přímém přenosu a zároveň slyšet komunikaci řídící věže. Slow TV na Playtvak.cz nabízí živý stream z Letiště Václava Havla. Vidět jste mohli i výjimečnou návštěvu obřího Airbusu A380.

Dvoupatrový Airbus A380 v barvách společnosti Emirates přistál ve středu v Praze. Na ruzyňské letiště vyrazily davy fanoušků a kdo chtěl, mohl sledovat přímý přenos z místa doma nebo v práci. Ten se ale bohužel neobešel bez potíží.

Omlouváme se za technické problémy, které při sledování přímého přenosu přistání nastaly. Bohužel partner, u něhož jsme měli nasmlouvanou dostatečnou konektivitu, nedokázal naše požadavky kvalitně naplnit. U přenosu z odletu, jenž byl naplánován na 17:05 (nakonec měl asi 10 minut zpoždění), už vše klapalo.

Mohli jste tak vidět, jak Airbus A380 odlétá přímo ve směru kamery. V dohledné době navíc plánujeme i videoreportáž z vnitřku obřího Airbusu.

Živý pohled na přistávací dráhu ovšem neskončil odletem obra společnosti Emirates. Pokračuje i večer a v noci ze středy na čtvrtek. Na stránce SlowTV, která běží v rámci serveru Playtvak.cz, najdete nejen přímý přenos z Ruzyně, ale i další živé záběry ze zajímavých míst, podívejte se.

Sledujte cvrkot na letišti v přímém přenosu

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled.

Záběry z letiště vám můžeme přinášet  díky spolupráci se společností Go Parking, která provozuje moderní parkoviště hned za ranvejí letiště a poskytla nám místo pro instalaci kamery

Odkud, nebo kam právě letí?

Živé záběry z pražského letiště doplňuje interaktivní mapa z aplikace Flight Radar 24, díky které jedním kliknutím myši zjistíte, odkud letí letadlo, které se právě objevilo v záběru, kdy se objeví další a nejen to. O stroji, samotném letu i letišti získáte všechny možné technické informace. Navíc jsme do streamu přidali audiostream z řídicí věže, takže si nezapomeňte pustit zvuk.  

Pražské letiště v Ruzyni má v provozu dvě vzletové a přistávací dráhy. Středisko řízení letového provozu přímo na věži na letišti (TWR ), respektive službu konající řídící (controllers) volí příslušnou dráhu nejčastěji podle těchto kritérií:

  • Start i přistání by měly probíhat ideálně proti větru, případně s jeho boční složkou (boční vítr) nepřesahující určité hodnoty pro většinu letadel.
  • V Praze je nejčastěji v provozu vzletová a přistávací dráha označená 24/06 nebo 06/24 podle směru , na který se přistává (označení dráhy je podle kursu kompasu – 24 = 240°). Na tuto dráhu kouká i naše kamera.
  • Dráhu je možné změnit i z jiných důvodů, například v zimě kvůli úklidu sněhu, případně pokud by byl problém technický (výpadek části osvětlení dráhy, mimořádná událost jako havárie letadla, pokud není letadlo schopno samo dráhu opustit atd.).
  • Z důvodu hluku, kdy v pozdějších večerních hodinách letadla vzlétají nad méně obydlenou oblast se sníženým výkonem motorů podle předpisů (tzv. noise abatement procedures).
  • Kvůli změně počasí. Tou je například příchod bouřky se změnou směru větru atd.
  • Kapitán letadla má pravomoc si vyžádat jinou dráhu z různých důvodů (rychlejší přiblížení v případě minimální zásoby paliva nebo mimořádné události na palubě – zdravotní problémy cestujícího, únos, požár atd.).

Airbus A380 se blíží. Kde se přesně nachází jste mohli sledovat v aplikaci Flightradar24.

Aktuálně používaná vzletová a přistávací dráha (zkratkou VPD, nebo anglicky RWY in use) se dá zjistit podle směru přistávání letadel taktéž na stránkách flightradar24.com nebo poslechem leteckého scanneru na automatické frekvenci 122,150 MHz.

Kam se jít podívat na letadla

Plánek letiště a místa, odkud se letadla nejlépe pozorují a fotografují, najdete na stránkách Planes.cz.

Podrobný profesionální plán letiště si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.

Zde jsou pravidelně aktualizována hlášení pro piloty v angličtině o provozu včetně dráhy v provozu a o případných provozních omezeních.

Co když je Ruzyně mimo provoz?

Pokud by se kvůli počasí muselo pražské letiště uzavřít, letadla (pokud je předpoklad delšího uzavření a nelze s ohledem na zásoby paliva u jednotlivých strojů vyčkávat ve vyhrazených oblastech nedaleko letiště) využijí záložního letového plánu a přistanou na tzv. záložním letišti.

Letouny takzvaně „jdou na diverzi“, a to podle toho, kolik jim zůstává paliva, případně jak je které letiště schopno daný typ letounu odbavit z hlediska zajištění i návazných služeb (hotely, autobusy pro cestující, atd.) V Česku letouny nejčastěji přistávají po uzavření pražského letiště v Brně, případně i v Pardubicích nebo v Ostravě.

V případě mimořádné události, jakými jsou havárie letadla (letadel), požár na letišti, teroristický útok atd., řízení letového provozu i všechny provozní složky letiště pracují podle předem schváleného krizového plánu včetně evakuace cestujících a dalších opatření daných platnými mezinárodními předpisy.

Určitou zvláštnost představuje zvýšená ostraha letiště v době příletu, odbavení a odletu izraelských leteckých společností. Pravidelně k nám létají EL AL, speciály Arkia, Israir a další.

Co jste viděli první prázdninový den?

Vedle odletů a příletů běžných letounů, byl hlavním tahákem Airbus A380 od Emirates. Ten přiletěl odpoledne a odletěl v podvečer. A380 je v současnosti největší dopravní letoun určený k přepravě cestujících. Čtyřmotorový stroj se dvěma palubami dokáže pojmout cca 540 až 850 cestujících v závislosti na konfiguraci. Na svou mohutnost je překvapivě tichý, což oceňují cestující i posádky.

Do Prahy přilétl teprve čtvrtý exemplář tohoto typu - po předváděcím letu Lufthansy (2011), neplánovaném přistání Emirates (2012) a mimořádném letu Korean Air (2014). Emirates nasadili „superjumbo“ mimořádně na linku Praha-Dubaj, kterou obvykle obsluhuje Boeing B777. Korean Air loni oznámily, že na lince Praha-Soul bude A380 létat pravidelně, zatím k tomu však nedošlo. Pražské letiště je na odbavování těchto letadel připraveno. V roce 2014 prošlo úpravou stání speciálně pro letadla největší kategorie F.

Airbus A380 Lufthansy poprvé v Praze

A380 sice létá už deset let, ale na světových letištích stále oprávněně přitahuje pozornost příznivců letectví. Při všech dosavadních příletech bylo pražské letiště v obležení spotterů i „obyčejných zvědavců“. Někteří nadšenci si vybírali dovolenou nebo na pár hodin utíkali ze zaměstnání, jiní vyráželi na výlet za velkým letadlem s celou rodinou. Letiště také organizuje mimořádné exkurze. Obří letoun neměl o pozornost leteckých fanoušků nouzi ani tentokrát.

Návštěva A380 v roce 2011:

1. října 2011

Navrhněte si vlastní vysílání!

Uvítáme i vaše nápady, na co byste se chtěli ve Slow TV dívat. Máte tip na umístění kamery někde okolo vás? Chystáte se zinscenovat divadlo, stavíte raketu, rádi pletete, chováte doma pandu, znáte tajuplné místo v Jezerní kotlině nebo máte přístup na věž kostela ve vašem městě? Odtud všude můžeme vysílat do celého světa. Pokud budete chtít.

Napište nám tipy na adresu slowtv@playtvak.cz.

Aktualizováno: Článek jsme doplnili o vysvětlení problémů a přepsali do aktuální verze.

, ,