Klášter v Teplé se znovu otevře lidem. Pomohla půlmiliardová injekce

  • 6
Klášter premonstrátů v Teplé na Chebsku ožívá. Opravenými klášterními sály či jeho podzemím se znovu projdou návštěvníci. Nejrozsáhlejší opravy v novodobé historii památky si vyžádaly půl miliardy korun.

Šest let trvala rekonstrukce barokního jádra kláštera Teplá. Obnova části Národní kulturní památky přišla na půl miliardy korun. Pětaosmdesát procent částky financovala prostřednictvím Integrovaného operačního programu Evropské unie, zbytek český stát.

V nově rekonstruovaných prostorách architektonicky cenného objektu, který se v pátek poprvé slavnostně představil veřejnosti, vznikne kulturně-vzdělávací středisko s názvem Hroznatova akademie.

„Když jsme klášter před pětadvaceti lety získali zpět, byl v žalostném stavu. Oltář, na kterém se nesloužila mše, zvony, které mlčely, varhany, které hrály jen o koncertech. Rekonstrukce šla pomalu. Nejvíc práce se udělalo v posledních pěti letech, kdy se díky dotacím z evropské unie a státu opravil i původní konvent,“ uvedl opat kláštera Filip Zdeněk Lobkowicz.

Slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor se zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která vyzdvihla, že audity nezjistily při čerpání dotačních prostředků chyby.

„Je to největší památka v Karlovarském kraji, která byla obnovena v takovém rozsahu. Budeme se snažit udělat vše pro to, aby se klášter co nejdřív zaplnil turisty. Význam ale má i pro školy. Je nutné, aby děti věděly, co se tu dělo,“ uvedla Šlechtová.

Ministryně zavzpomínala na dobu, kdy se do areálu zchátralého kláštera, který sloužil pro potřeby armády, dostala jako dítě. „Všude byly chlévy a spousta hospodářských zvířat. Divila jsem se, co to tady je. Teprve později jsem se dozvěděla, že tady stojí klášter.“

Velkým problémem se při rekonstrukci areálu ukázala vlhkost. Stěny i základy bylo nutné vysušit. „Za pozornost stojí i detaily ve výzdobě, v kování i v dalších jednotlivých prvcích,“ řekl manažer projektu Václav Maršík. Veřejnost bude mít možnost navštívit i systém odpadních a odvodňovacích štol v podzemí. „Jedná se o unikát. Takový systém nikde jinde není,“ doplnil Maršík.

Návštěvníci se projdou opravenými sály i podzemím

V revitalizovaných prostorách je připraveno několik výukových poznávacích okruhů, které budou přístupné jak dětem, tak i dospělým. Poutavou formou přiblíží nejen historii premonstrátů a historickou úlohu kláštera, ale i jeho současnost.

V doprovodu průvodce - animátora se návštěvníci projdou opravenými klášterními sály či jeho podzemím. Získají tak vědomosti o stavebním vývoji klášterních budov nebo o životě klášterní komunity v minulosti a dnes.

Klášter Teplá

  • Český šlechtic Hroznata nedaleko své tvrze zakládá v roce 1193 klášter. Povolává do Teplé premonstrátské řeholníky ze Strahova. 
  • Za 2. světové války byl v klášteře tábor ženské německé pracovní služby a porodnice dobrovolných matek. 
  • V roce 1945 byl ve všech prostorách kláštera zřízen sběrný tábor německých válečných zajatců. 
  • V roce 1950 byl klášter zrušen. Objekt dostala do užívání armáda. 
  • V roce 1989 byl zchátralý klášter vrácen premonstrátům.

Vznikne volně přístupná expozice prezentující zcela nové poznatky o minulosti kláštera získané díky mnohaleté práci archeologů. Nově rekonstruované prostory budou dále využívány především jako zázemí pro kulturní a vzdělávací aktivity převážně nekomerčního charakteru pro širokou veřejnost.

Od září se budou v klášteře konat řemeslné a výtvarné dílny, divadelní a hudební produkce, přírodovědné workshopy a další volnočasové aktivity. V areálu kláštera je možné také absolvovat naučnou stezku. V prostorách starého vodního mlýna se návštěvníci dozví, jak se v minulosti využívala vodní energie pro usnadnění každodenní práce.

V souvislosti s úpravami pracovali v areálu kláštera i archeologové. Průzkum trval pět let a je nejrozsáhlejším výzkumem tohoto typu u nás (více čtěte zde).